Робота за кордоном у декого викликає захоплення, а в когось побоювання.
Проте поїхати працювати в іншу країну все ж таки багато хто мріє. Пропонуємо почитати історії про такий досвід полтавців.
Їдемо працювати за кордон: які ризики чекають на полтавців
Про сезонну роботу в Одесі
42-річна Інна з Полтавської області на початку червня разом із знайомою за оголошенням, яке побачила в одній із українських газет, поїхала на сезонну роботу в Одесу, збирати полуницю. Через часті зливи полуниця погано вродила цього сезону, тож заробити вдалося мало – всього 2 тисячі гривень за місяць. Тому жінки вирішили залишитися до кінця літа. Нині вони облагороджують територію, на якій росте полуниця: білять, прибирають, фарбують. Крім того, збирають персики та сливи.
Про заробіток у Москві
– Вперше я поїхав до Москви 1994 року, – розповів 42-річний Андрій. – Тоді не було жодного офіційного оформлення. Фірма у Полтаві набирала охоронників. Зарплата становила 10 доларів на годину із вирахуванням проживання, харчування та плати за форму. Тоді для в’їзду потрібно було у будь-якому відділенні пошти у Росії заповнити міграційну форму на дозвіл перебування у Росії 3 місяці. Зараз для в’їзду у цю країну потрібен закордонний паспорт, розповів Андрій, полтавець із 17-річним стажем роботи у Москві.
Андрій стверджує, що працювати у Москві вигідно, не зважаючи на високі ціни за житло. Обмежень щодо заробітної плати для іноземців немає. Якщо спеціаліст приїхав і впроваджує нову технологію, є висококваліфікованим фахівцем певної галузі, то і заробіток відповідний. Зарплата полтавця після 17 років роботи у Москві (зараз працює особистим помічником бізнесмена) становить 1500 євро без витрат на харчування, житло та проїзд.
Полтавцю не компенсували втрату працездатності, набуту за кордоном
– У нас був постраждалий під час трудової експлуатації, який працевлаштувався через молдавську фірму, що збирала працівників із усього СНД. Їх вивезли до сусідньої країни розбирати старі будинки, – розповідають у центрі «Родинний дім». – Наш полтавець там упав із висоти у 8 метрів і травмувався. Але роботодавець не взяв на себе відповідальність. Лікарям сказав, що його підопічний не послухався і поліз на дерево по кішку, так, мовляв, і травмувався. Дав полтавцю грошей на квиток додому, на тому вся його допомога і відповідальність закінчилась. Нині цей чоловік не може навіть отримати інвалідність та влаштуватись на роботу. Тому дуже важливо, аби у трудовому договорі, який ви підписуєте, були гарантовані виплати та допомога у разі втрати працездатності.
Полтавка довірила свій паспорт водію автобуса і потрапила в бордель
– Це було кілька років тому, полтавка працювала за кордоном. Побувавши у батьків в Україні, її знову викликають на роботу в цю державу. На автовокзалі квитків не було. Вона помітила водія маршрутки, який збирав пасажирів до потрібної їй країни. Сумніви були щодо водія, але вирішила таки їхати. Адже в салоні були інші дівчата, які запевнили її, що теж прямують на заробітки в ту місцевість. Щоб переночувати, автобус зупинився у якомусь готелі. Водій промовив до дівчат: «Давайте паспорти, я все оформлю, а ви йдіть вже поселяйтесь». О 5-й ранку дівчата вийшли, та водія і маршрутки вже не було, як і паспортів. Тоді вони помітили інший мікроавтобус, у якому хлопці спілкувались російською. У результаті дівчата опинились в борделі. Їх змушували «обслуговувати» клієнтів. Визволитись полтавці вдалось тільки з часом.
До теми - Їдемо працювати за кордон: що пропонують для полтавців
Куди звернутися по допомогу в скрутній ситуації?
– Посольство/консульські установи України за кордоном.
– Державні та неурядові організації.
– До місцевих правоохоронців.
– Організації української діаспори.
– Інші громадські організації (наприклад, релігійні).
Найнебезпечніші країни:
За статистикою Міжнародної організації з міграції, найбільше постраждалих торгівлею людьми фіксують у Росії.
– А за нашою статистикою, в трудовій експлуатації найбільше постраждало також в Росії, а от щодо сексуальної, то в Туреччині, – зазначила Лідія Сафронова, керівник Полтавського центру «Родинний дім».
Підготували Ольга Матвієнко, Надія Кучер та Юлія Корж
До теми -