Найпопулярніше слово останніх днів в Україні – люстрація.
Але далеко не всі розуміють, що це значить. Давайте розберемось. Що пише Вікіпедія?
Люстрація – заборона діячам високого рангу, які скомпрометували себе, впродовж певного часу, або пожиттєво, займати посади в державному апараті, балотуватись в представницькі органи, бути суддями і т. д.
Але це визначення – лише верхівка айсбергу. Воно не дає відповіді на головні питання: як провести люстрацію? Хто має її проводити? Адже на даний момент у категорії мислячих людей є побоювання, що люстрація перетвориться на помсту тих, хто завтра планує прийти до влади, над колишніми опонентами.
Основні аспекти
На нашу думку, ми маємо обов’язково дотримуватися двох аспектів:
По-перше: люстрацію першими повинні пройти ті, хто буде її проводити. А наступними після них – ті, хто планує стати владою.
По-друге, до процесів люстрації ми маємо залучити незалежних власних експертів та європейських спеціалістів, які мають досвід проведення таких процесів і зможуть консультувати громадські люстраційні комітети.
З чого починати?
Для того, щоб почати будь-яку діяльність, потрібен план дій. Для початку треба оцінити на якому етапі зараз знаходяться робоча група зі створення люстраційного комітету. Також ми маємо визначити тих, хто його сформує, та визначити критерії, якими будуть керуватися громадські активісти.
І ще одне. В Україні до цього часу немає Закону про люстрацію. І нині найкращий час для його прийняття. Адже громадський контроль не дозволить Верховній Раді відкрутитися й цього разу.
Наш аналітичний центр готовий виступити в якості експертів, усіляко підтримувати та надавати необхідну допомогу. Адже основною нашою діяльністю до цього було сприяння прозорості роботи виконавчих та законодавчих органів влади у різних сферах. Для нас це також буде новий досвід. Деякі дослідження по цій темі ми вже провели, зокрема, вивчили досвід польських та чеських колег.
Нашій країні дали шанс на перезавантаження. Люстрація на всіх рівнях зможе докорінно змінити систему та побудувати громадянське суспільство. Проте проводити її потрібно правильно, або не проводити взагалі. Інакше ми просто ризикуємо отримати звичайну розправу над «папєрєніками».
Команда Аналітичного центру розвитку громадянського суспільства
Про проект "Люстрація" читайте тут.