«Поборники Незалежності. Полтавщина»

11 липня 2014 о 09:142534 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 «Поборники Незалежності. Полтавщина»
Таку назву має інформаційно-просвітницький проект ,що започаткований Департаментом інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської ОДА.

«Поборники Незалежності. Полтавщина»

Однією із найголовніших підвалин ідентичності є національна пам'ять. Відродження української національної пам’яті є одним із пріоритетних завдань гуманітарного блоку Полтавської облдержадміністрації, зокрема й Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю. Нами започатковано проект «Поборники Незалежності. Полтавщина». Мета - увічнення пам’яті уродженців Полтавського краю або тих, чиє життя з ним тісно пов’язане - борців за українську державність різних історичних періодів – УНР, УПА, руху шестидесятників. Це і найрізноманітніші публічні заходи, і підтримка патріотичних ГО як ,скажімо, Молодіжний націоналістичний Конгрес чи «Молода Просвіта», і презентації книг чи тематичних сайтів , і ініціативи з перейменування вулиць і встановлення пам’ятників національним Героям, і створення цікавих радіо і телепередач , і показ на державному каналі документальних фільмів.

Кирило Осьмак - голова Української Головної визвольної ради (УГВР)

Голова ОДА Віктор Бугайчук затвердив, розроблений Департаментом план заходів з нагоди 70-річниці з часу створення УГВР – органу, утвореного з ініціативи УПА і ОУН задля політичного керівництва визвольним рухом.

Маємо пишатися тим , що 70 років тому, 11-14 липня, на установчих зборах УГВР Президентом УГВР було обрано нашого земляка, уродженця Шишак Кирила Осьмака. Тож, у цьому райцентрі відбудуться урочистості та покладання квітів до пам’ятного знаку Осьмаку. А ще планується перегляд документального фільму та його трансляція на телеканалі «Лтава» . Відбудеться й презентація книги про Кирила Осьмака, яку буде передано до обласної універсальної бібліотеки ім. Котляревського. До участі в урочистостях запрошено доньку видатного сина Полтавського краю – пані Наталю.

Документальні коротметражки та тематичні теле й радіопрограми на ОДТРК «Лтава»

«Поборники Незалежності. Полтавщина» - таку назву має спільний проект Департаменту і ОДТРК «Лтава». Це одне із наших пріоритетних завдань на цей рік. До участі долучено провідних істориків облцентру - керівника Центру дослідження історії Полтавщини Олександра Білоуська, заслуженого працівника культури Тараса Пустовіта, професора Людмилу Бабенко, кандидатів історичних наук Віктора Ревегука ,Тетяну Демиденко ,голову крайової «Просвіти» ім.Шевченка Миколу Кульчинського та ін. Мова йде про створення якісних динамічних коротких документалок про борців за волю України - уродженців Полтавського краю. Кошти на проект виділено, за що щира дяка голові ОДА Віктору Бугайчуку і голові облради Петру Вороні та національно-демократичній частині депутатського корпусу облради. Отож, прагнемо повернути з небуття постаті, імена яких були заборонені в часи російсько-більшовицької окупації. Цими днями автор цих рядків разом із знімальною групою телеканалу «Лтава» побували у Гадяцькому районі. Завдяки допомозі краєзнавця Івана Чайки відзнято унікальний відеоматеріал у селі Лютенька - на батьківщині Леонтія Христового - легендарного отамана масового антибільшовицького повстання . Про Степана Лазуренка -уродженця Гадяча,командира першої регулярної військової одиниці армії УНР,полковника козацького полку ім. Богдана Хмельницького . Про Олександра Коваля-отамана антибільшовицького повстання на території Гадяцького і Миргородського повітів. Про члена Української Центральної Ради Павла Чижевського. Про Михайла Крата-уродженця Гадяча, генерал-поручника армії УНР . Про уродженців села Березова Лука-командира кавалерійського корпусу армії УНР «Чорні запорожці» Петра Дяченка та Миколу Савченка(майор «Байда») - командира сотні «Східняки» УПА.

Зйомки триватимуть і у інших районах краю, зокрема й селі Рунівщина, де народився Михайло Гаврилко - воїн армії УНР, січовий стрілець, поет,скульптор.

«Пізнаймо минуле заради майбутнього»

Таку назву має спільний проект ОДА та низки молодіжних ГО - «Молода Просвіта» , Станиця Полтава Пласту – Національної Скаутської Організації України, обласна молодіжна громадська організація «Сокіл». Не дивно, що з огляду на його патріотичність деякі маніпулятори та екс-регіонали спільно з деструктивними елементами намагаються дискредитувати добру ініціативу. Увічнення пам’яті Леонтія Христового та інших Героїв у молодіжному середовищі відбудеться як завдяки обласному молодіжному табору, так і шляхом поширення буклетів, календарів, методичних посібників, інформаційних бюлетенів. З огляду на резонансність та поради п. Бориса Лозовського Департамент влаштує прес-конференцію організаторів та запросить ЗМІ на заходи в рамках проекту.

Симон Петлюра – головний отаман військ УНР

З ініціативи Департаменту ОДА спільно із патріотичною громадськістю у травні провела низку заходів з нагоди 135-річниці з дня народження головного отамана військ УНР ,голови Директорії УНР, видатного публіциста і літературознавця,нашого земляка Симона Петлюри. У Полтавському Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбулася презентація сайту , створеного з ініціативи координатора Полтавського обласного громадського комітету з увічнення пам’яті Симона Петлюри Олексія Логвінова. Сайт містить біографію отамана, також на його сторінках можна знайти спогади, документи та багато іншого про видатного діяча. А у Полтавському національному педагогічному університеті експонувалася виставка архівних документів із життя видатного полтавця. Мала назву «Він — з когорти вождів». На ній було представлено архівні документи з різних періодів діяльності славетного полтавця. Відвідувачі могли побачити фотографії, де Петлюри є студентом Полтавської духовної семінарії, документи поліцейських доносів, фото часів політичної діяльності, його побратимів та сім’ї. На телеканалі «Лтава » та у вузах міста демонструвалася документальна передача «Він з когорти вождів» та тематична передача «Уроки історії», обласне радіо і радіо «Ваша хвиля» так само створили історичні програми про видатного земляка. Також у Полтаві пройшов урочистий мітинг та покладання квітів до меморіальної дошки на фасаді аграрної академії, де він навчався.

На вересень Департамент освіти і науки ОДА і товариство «Просвіта» запланували традиційні всеукраїнські наукові Петлюрівські читання.

Чому важлива праця з увічнення національних героїв

Перелічені видатні українці і наші земляки є символами духу українського народу, його мужності і незламності. Нині , як ніколи потрібно через ЗМІ доносити історичну правду, наш український погляд на нашу українську історію! Вже очевидно: вкотре в нашій історії агресивна імперська Московія на чолі із новітнім царем-імператором Владіміром Путіним за будь-яку ціну прагне знищити українську незалежність, хоче не випустити Україну із своїх ведмежих лап. Більшість цих звитяжців ще тоді чітко усвідомлювала – Росія – це наш споконвічний ворог і поневолювач. Відтак, у сьогоднішній складний час , коли російські окупанти знову пішли в наступ на Україну, мегаважливо згадувати українських героїв і надихатися їхніми вчинками.

Олег Пустовгар, Директор департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської ОДА