«Книгодні»: Джером Д. Селінджер «Ловець у житі»

23 січня 2016 о 10:002050 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 «Книгодні»: Джером Д. Селінджер «Ловець у житі»
Ви не бунтували проти світу у 16 років?

Американський письменник Джером Девід Селінджер назавжди увійшов у світову літературу завдяки своєму єдиному роману. Так, в нього є ще купа оповідань, по-своєму прекрасних і дзен-буддистських, але вже понад шість десятиліть люди продовжують читати і читати саме його «Ловець у житі».

Джером Девід Селінджер (джерело — pastemagazine.com)

Книга побачила світ у 1951 році. Селінджеру тоді було 33 роки. Незабаром він стане найвідомішим американським відлюдником (принаймні, серед письменників) і подалі від публіки проживе до 2010 року. За цей час він щось писав, але його архіви ще й досі недоступні читацькій аудиторії, хоча могли б стати «золотою жилою» для видавців.

Мене це завжди дивувало. Людина досягла небачених вершин у своїй сфері і вирішила відійти від метушні, спокійно жити і писати. Вочевидь, не останню роль у цьому зіграло і захоплення автора дзен-буддизмом.

Селінджер в старості (фото — macleans.ca)

Джером Девід був людиною з важким характером. Так, його оповідання «Океан, повний куль для боулінгу», яке свого часу купив, але не опублікував видавець, заборонено друкувати до 50-річчя з дня смерті Селінджера, а це — 27 січня 2060 року. Уміє письменник зберігати інтригу.

Українською «The cather in the rye» вийшов ще у 1984 році. Минулого року книгу, яка стала символом бунтарства для багатьох поколінь по всьому світу, перевидали у «Клубі сімейного дозвілля». Це вже вп’яте, починаючи з 1984-ого. Роман з 2010 року (тоді його видавало «Фоліо», і він має трохи змінену назву у порівнянні з тою, до якої звик читач на пострадянському просторі. Справа в тому, що дослівний переклад — «Ловець у житі». Проте раніше назва була перекладом з російського варіанту — «Над прірвою в житі» («Над пропастью во ржи» звучала доволі драматично).

Україномовна версія «Ловця у житі» (джерело — bukvoid.com.ua)

За сюжетом роману, 16-літній Холден Колфілд завалив 4 з 5 іспитів в елітній школі Пенсі. Його відраховують, але лист батькам Холдена з цією новиною прийде за кілька днів. Маючи вільний час і трохи грошей, Колфілд вирушає до Нью-Йорку, щоб з’явитися вже після приходу листа.

Все ускладнює характер Холдена. Юнак з притаманним його вікові максималізмом аж занадто все сприймає в штики. Його постійно щось дратує, щось не подобається, щось виводить з себе. Світ Колфілда, його школа і подорож Нью-Йорком — все це ми бачимо очима хлопця, оскільки оповідь Селінджер веде від першої особи.

Книга відноситься до того переліку, який я обов’язково раджу прочитати. Сам я, мабуть, цього разу прочитав її всьоме (але цього разу вперше в оригіналі). І впевнений, що ще буду читати через кілька років. З кожним новим прочитанням змінюється емоційне ставлення до героя. Коли Холден Колфілд був моїм ровесником, мені було його трохи шкода, хоча я не поділяв його погляди на світ. Але зараз, коли нас з ним відділяє щонайменше 9 років, то він здається страшенно інфантильним і несамостійним. Цікаво, яке відчуття до нього буде через 10 років, коли буду у віці його вчителя містера Антоліні?

«Ловець у житі» по-своєму містичний. У 1980 році Марк Чепмен вбив свого кумира Джона Леннона. Після пострілів у екс-бітла, Марк просто сів біля місця злочину і почав читати «Ловця…». Чепмен стверджував, що саме в цій книзі знайшов зашифроване послання вбити Леннона. Він був не єдиним вбивцею, який фанатів від цієї книги — одним із найвідоміших адептів роману став Джон Хінклі-мол., який хотів вбити Президента США Річарда Ніксона. Все це додало роману скандальної популярності вже через 30 років після публікації.

Марк Чепмен — вбивця Джона Леннона (джерело — cbsnews.com)

Творіння Селінджера забороняли у школах. Це особливо не дивує — 16-літній підліток провалює іспити, пиячить, розмовляє про секс, лається, замовляє собі повію, витрачає всі гроші, які мав — наврядчи кому з батьків захотілося б, щоб його дитина читала таку книгу і копіювала поведінку головного героя. Проте заборони уже в минулому. А згідно даних найбільшого інтернет-магазину книг Amazon, за 2015 рік серед бестселерів на 20-ому місці опинився саме «Ловець ужиті». Книга, яка вийшла 65 років тому, тримається у списку світових бестселерів!

Обкладинка англомовного видання (джерело — abc.net.au)

Селінджер написав чудовий роман про бунт підлітка. І кожне покоління читачів в різних країнах вбачатиме у Колфілді свого товариша, а не ворога. Я не можу сказати, у чому причина такого шаленого успіху книги. Вона просто хороша. Бувають речі, які не потребують пояснень. Просто візьміть і почитайте «Ловця у житі». Тільки нікого не вбивайте — особливо рок-зірок і президентів.