Американець Енді Вейр став феноменом книжкового бізнесу.
Програміст, який брав участь в розробці однієї з найвідоміших онлайн-ігор світу «Warсraft 2», ще з дитинства бавився літературною діяльністю. Вейра завжди захоплювала наукова фантастика. Свого часу він перечитав книги класиків цього жанру – Айзека Азімова, Роберта Хайнлайна та Артура Кларка. Американець навіть написав два романи, проте знищив їх.
Книга Вейра «Марсіянин» став світовим бестселером і безперервно завойовує увагу читачів по всій планеті.
Письменник обрав доволі цікавий спосіб поширення свого роману. Він почав роботу над ним у 2009 році і викладав по розділу раз на кілька місяців, таким чином тримаючи тих, хто вже підсіли на книгу, на гачку. Останній розділ ці читачі побачили через три роки після старту, у 2011 році. На прохання фанів, Вейр виставив книгу на сервісі Amazon, поставивши мінімально можливу ціну у 99 центів. «Марсіянин» вийшов у топ продажів серед науково-фантастичних творів, чим привернув увагу серйозних видавців. Паперова книга вийшла у світ у лютому 2014 року. Незабаром українські читачі побачать переклад нашою мовою.
За сюжетом група астронавтів опиняються на Марсі, щоб проводити досліди. Проте вже за кілька днів на червоній планеті починається буря, що унеможливлює перебування людей. Команда вирішує летіти на Землю. Один з астронавтів, Марк Уотні, отримує пошкодження скафандру і його залишають на Марсі, прийнявши за мертвого. Команда відлітає з почуттям вини. Попереду у них 10 місяців польоту до Землі.
Обкладинка оригінального видання
Проте Уотні виживає. Він залишається один на чужій планеті у ворожих для людини умовах. Його задача – вижити тут протягом наступним чотирьох років, оскільки саме тоді на Марс прибуде наступна команда. Зв’язку із Землею у нього немає і йому треба подолати ще 3200 кілометрів, щоб потрапити на місце висадки наступної місії.
Написати роман Енді Вейра змусила цікавість. Він вирішив подумати над дуже складним для людства питаннями: чи можна відправити експедицію на Марс, маючи доступні на даний момент технології, і з якими проблемами людина може стикнутися на цій планеті?
Варто зазначити, що писав книгу фанат технологій і науки. Роман насичений величезною кількістю наукових даних і деталей, без яких читач не повірив би, що Марк Уотні – вчений. Математичні розрахунки, спроба нового використання знайомих речей, численні факти з фізики, біології, енергетики – ця книга просто знахідка для тих, хто любить технічні дисципліни.
Режисер Рідлі Скотт на знімальному майданчику (фото – thedissolve.com)
Проте сюжетна побудова дозволяє насолоджуватися романом, навіть не маючи технічної освіти. Енді Вейр майстерно будує напруження, кожного разу буквально змушуючи читача вболівати за свого героя. Весь час протягом книги автор підкидає самотньому астронавту проблеми, з якими той намагається справитися. І кожен раз, коли вже радієш за Уотні, що в нього все поки що добре, Енді знову починає знущатися над Марком.
Читаючи книгу, не можна не порівняти її з Робінзоном Крузо, який теж був залишений сам на сам і мав виживати, покладаючись тільки на власні практичні знання. Але «Марсіянин» набагато складніший, як за умовами, в які потрапив головний герой, так і за можливістю їх технічного розв’язання.
Додаткову увагу книзі зараз приносить екранізація Рідлі Скотта з Меттом Деймоном у головній ролі. Хоч у фільм і вклали 108 мільйонів доларів, але краще таки прочитати книгу. Голлівудські спецефекти ніколи не зрівняються з уявою у Вашій голові.
Цитата: «Приготувати порожній чай нескладно: спочатку налийте гарячої води, потім нічого не додавайте. Кілька тижнів тому я поекспериментував з чаєм з картопляної шкірки. Краще не згадувати про це».