Британець Пітер Тейлор – майстер журналістських розслідувань, який останні 40 років присвятив дослідженню явища тероризму.
З 70-х років ХХ століття він уважно працював над цієї темою в Ірландії. Трилогія Тейлора «Provos», «Loyalists» та «Brits» вважається найавторитетнішим дослідженням північноірландського конфлікту.
Опісля подій 11 вересня 2001 року Тейлор взявся за розслідування проблем ісламського тероризму.
Пітер Тейлор (фото – theguardian.com)
За свою журналістську діяльність Пітер отримав Орден Британської імперії – одну з найвищих відзнак для журналіста у своїй країні.
Книга, про яку я хочу розповісти, – «Розмови з терористами», вийшла минулого року у видавництві «Темпора» (яке вже давно зробило своєю фішкою публікації якісної закордонної репортажистики). Переклад цього майже 500-сторінкового фоліанту робили Софія Андрухович (дочка письменника Юрія Андруховича, про якого я тут розповідав) та Галина Карпа.
Обкладинка книги (фото – nashformat.ua)
«Розмови з терористами» увібрали весь 40-річний досвід роботи Тейлора. Пояснюючи таку назву книги, британець говорить, що саме «розмови з терористами – це передумова вирішення конфліктів». Своїми книгами і телепередачами він намагався показати, що терорист – це не просто безумний озброєний фанатик або кровожерливий підривник, що дійсність набагато складніша.
Протягом книги ми рухаємося разом із Тейлором, який є нашими очима, веде нас і розповідає про людей, що трапляються у книзі. Повна назва книги «Розмови з терористами. Моя подорож від ІРА до Аль-Каїди». Так само Пітер і веде свою розповідь. Він оповідає про перше своє журналістське входження до конфлікту в Ірландії. Тоді 29-річний британець приїхав робити сюжет про Криваву неділю – розстріл у Белфасті 13 учасників за громадянські права. З того часу майже 30 років тема ІРА була головною для Тейлора.
Слідкуючи за британцем, читач поволі входить у всі подробиці однієї з найсильніших терористичних організацій: він дізнається про всіх дійових осіб у керівництві ІРА і по той бік конфлікту, шпигунів і дипломатів, історичні дати, важливі теракти і підготовку до них. Дивуєшся тому, скільки часу і зусиль довелося докласти Тейлору, щоб отримати цю інформацію, скільки разів він ризикував життям, щоб показувати глядачам і читачам справжню історію кривавого протистояння і боротьбу за національну незалежність країни, яку століттями пригноблювали.
Проте далі Тейлор починає ще більш криваві і самі собою страшні розділи. Вони стосуються найпотужнішої терористичної організації і ще недавно найбезпечнішої людини у світі – «Аль-Каїди» та Осами бен Ладена. Саме теракт на Всесвітній Торговий Центр у 2001 році дав поштовх автору зайнятися цієї небезпечною темою. Маючи досвід в розслідуваннях північноірландського конфлікту, Тейлор взявся за ісламістів.
Осама бен Ладен (фото – today.com)
По суті, більша частина книги розповідає саме про «Аль-Каїду», адже саме ця тема є набагато актуальнішою в сучасному світі. Із прискіпливістю вченого Тейлор препарує кожен великий теракт, який спричинила ця організація, показує проблеми спецслужб, приготування до нього виконавців. Читач також подорожує у навчальні табори, слідкує за пошуками терористів, інтерв’юванням їх у в’язницях.
Британець досліджує чи не кожен аспект, пов’язаний з «Аль-Каїдою» – аж до розмов з жертвами тортур (з боку спецслужб ), мережевих ресурсів спілкування організаторів, методів вербування молодих арабів з Європи, США та Канади.
Представники Аль-Каїди (фото – akipress.com)
Книга Пітера Тейлора – це одне велике дослідження тероризму в сучасному світі, яка дає розуміння цього надзвичайно складного геополітичного, релігійного, економічного явища. Текст, в якому зібрано 40-річний досвід професійного журналіста ВВС, безперечно вартий уваги.
Цитата: «Коли ти робиш репортажі про терористів, іноді натикаєшся на небезпеку. Мене час від часу запитують, чи я коли-небудь відчував, що моє життя під загрозою. Відповідь: так».