Про британського фантаста Артура Кларка я розповідав уже в одній з попередніх публікацій. Учений і письменник, який захотів мати під боком теплий океан, переїхав до Шрі-Ланки, де прожив 53 роки. За цей час один з «великої трійці» наукових фантастів написав величезну кількість оповідань, романів, а також сценарій до культової картини Стенлі Кубріка «2001: Космічна одіссея» (1968 р.).
На відміну від «Кінця дитинства» (1953 р.), який можна вважати одним із ранніх романів Кларка, «Фонтани раю» (1979 р.) – робота зрілого автора, яка отримала дві найпрестижніші нагороди для письменника, що пише у жанрі наукової фантастики – «Х’юго» і «Неб’юла». Британець вважав, що це його найкращий роман (хоча найулюбленішими називав інші книги).
В книзі автор розглядає можливість побудови космічного ліфту – споруди, з допомогою якої можна б було підіймати вантажі із Землі на висоту 36 тисяч кілометрів. Таку ідею, як говорить Кларк у передмові, він взяв зі статті радянського інженера Юрія Арцутанова «В космос – на електровозі».
За сюжетом роману, дія відбувається десь в середині ХХІІ століття. Інженер Ванневар Морган прибуває на острів Тапробан. Його мета – побудувати космічний ліфт, найграндіозніше споруду в історії людської цивілізації. Попередня робота інженерного генія Моргана – величезний міст, який, на жаль, назвали не в честь Ванневара, а просто – Гібралтарським. Але на шляху до еалізації проекту ліфту виникає проблема. Єдине місце, де з точки зору фізики можна розпочати будівництво – Священна гора. Саме там має бути основа споруди, що стане наземним якорем. Проте гора належить буддистським монахам, які не збираються поступатися своєю святинею і терпіти жахливий шум, який буде видавати ліфт, коли досягатиме швидкості звуку. Суд стає на бік монахів і, здавалося б, подальша доля споруди вже вирішена. Але…
На початку роману Кларк розповідає, що острів Тапробан змальований з Цейлону (тобто нинішньої Шрі-Ланки), де мешкав письменник. Фантаст дозволив собі трошки скоригувати географію і історію, але, як порядний автор, повідомляє про всі неточності відразу.
По суті, книга розповідає про дві речі.
По-перше, людство завжди хотіло вирватися за межі своєї планети. Хоч це не виходить у практичному значенні (космонавти не рахуються, оскільки їх кількість надто мізерна в порівнянні з чисельністю людства), ми всі є носіями таких легенд та фантазій. Згадати хоча б Вавилонську вежу (той же космічний ліфт, тільки в обмеженій уяві) або легенду про Ікара (більш приземлена версія).
По-друге, роман про те, що людські амбіції завжди будуть намагатися бути реалізованими у масштабних проектах. В історії людства це починалося з пірамід Хеопса і триває досі (постійні змагання за найвищий хмарочос, найбільший стадіон і т.д.). Ідея космічного ліфту, якщо її колись таки реалізують, стане найбільшим проривом технічного генія людини у сфері будівництва.
А поки що ми можемо прочитати, як бачив цю споруду Артур Кларк і від яких небезпек застерігав нас.
Цитата: «Раби добре попрацювали, – сказав Калідаса. – Відпустити їх на волю.
Тут, біля підніжжя Скелі, він створив задуманий ним Рай. Залишилося одне – влаштувати Небеса на його вершині».