19 квітня в Галереї мистецтв провели культурно-мистецький захід "Свої Чорнобиль має кольори". Присутній на дійстві молоді розповіли про цікаві факти біографії та показали роботи Марії Примаченко, яка народилась та жила у селі Болотня на Київщині, за 30 кілометрів від Чорнобильської зони. Ця катастрофа залишила свій слід у житті Марії Оксентіївни – вона має цілу серію картин на тему ЧАЕС. Юним художника провели майстер-клас – вони вчились відтворювати картини у стилі «наївного мистецтва», яким і відзначалась Примаченко.
Розпочала мистецький захід учасниця народного театру на Павленках Марина Рибась. Вона грала роль самої Марії Примаченко.
– Мене запросили зіграти Марію Примаченко. Для мене вона, судячи з її робіт, життєрадісна людина, яка любила людей, життя. Своїми картинами хотіла показати красу української природи. Вважаю її сміливою, оскільки вона не покинула домівки, попри Чорнобильську катастрофу, – розповіла акторка.
Марія Примаченко створила понад 800 картин, 650 з яких зберігаються в Київському музеї українського народного декоративного мистецтва.
– Її світосприйняття вирізнлось – вона малювала тварин казкових та міфологічних, – розповіла Наталія Василівна, яка проводила майстер-клас для дітей зі стилю «наївного малярства». – Примаченко Цікавилась новинами, всім тим, що відбувалось у світі. Потім це відображала у своїх роботах. Чорнобильська катастрофа дуже вплинула на її творчість, адже вона любила природу, а тут відбулось її знищення. Художниця мешкала поблизу Чорнобильської зони й більше не могла вийти в ті місця, де любила малювати. Почала писати роботи більш темними відтінками, оскільки їй важко було пережити таку трагедію.
Про асоціацію Чорнобиля з темними кольорами розповів і Євген Регент, який не встиг повернутись із Афганістану, як змушений був їхати на службу в Чорнобильську зону, де вибухнув реактор.
– Я пробув там 2,5 місяці. Дещо забулось, а дещо відклалось у пам’яті назавжди. Найстрашніше те, що і досі пам’ятаю, – чорнота лісу, а також безлюдність в населеному пункті, – поділився спогадами Євгеній Регент, очільник Ради Полтавської міської організації ветеранів.
Цікаві факти з біографії Марії Примаченко
- За словами самої художниці, її прізвище Приймаченко, а Примаченко є зросійщеним його варіантом. В інших випадках та ж Марія Оксентіївна відповідала, що вона — Примаченко, бо «так у них в селі говорили — примак, а не приймак, ну то хай буде так». Свої картини Марія підписувала лише Примаченко або скорочено М. П. 2010 року рішенням Вищого адміністративного суду встановили, що правильне написання прізвища, згідно з пенсійним посвідченням, свідоцтвом про смерть, свідоцтвом про право на спадщину за законом на спадкове майно — Примаченко, проте з 1994 року в офіційних рішеннях, у тому числі Президента України, визначалось як Приймаченко.
- Малювала Марія Приймаченко обома руками – як правою, так і лівою, але ніякої відмінності, якою рукою була намальовано картину, не помітно.
- У дитинстві перехворіла на поліомієліт: одна її нога була повноцінно розвинена (пізніше їй поставили протез), тому носила довгі спідниці.
- Любила вишивати, носила власно вишиті вишиванки.
- Примаченко передчула Чорнобильську трагедію. 1971-го написала картину "Солдатські могили". Її можна трактувати і як передчуття Чорнобиля — саме того року почали будувати ЧАЕС з її чотирма реакторами. От і на тій картині — ліс, а в ньому світяться чотири могили, схожі на чотири сонця або чотири величезні яйця в розрізі — вогнистий жовток, а в ньому солдатська кас.