Вперше він прибув до Полтави ще 2008 року, напередодні відзначення 300-річчя Полтавської битви. А нещодавно навідався і до редакції «Кола», з якою його пов’язує давня дружба.
– Я приїхав в Україну, бо мені казали, що тут багато золота і гарних жінок. Золота я не знайшов… – жартує високий літній чоловік із довгим білим волоссям. На футболці – значок із прапором Норвегії, з рюкзака стирчить ще один державний прапор, який він завжди носить із собою – щоб полтавцям було легше ідентифікувати країну, з якої він приїхав. Каже, у місті до нього часто підходять і, дивлячись на прапор, висловлюють співчуття, що норвезька команда поступилася росіянам на Олімпійських іграх у Сочі. А ще згадують перемогу Олександра Рибака на Євробаченні.
Про спільне у Полтави, Халдені та Москві.
– Полтава і моє рідне містечко Халден мають багато спільного, зокрема – шведського короля Карла XII, – пояснює Стіг. – У Полтаві він був поранений, а від нас отримав кулю у голову. Навколо його таємничої загибелі, як і навколо смерті Майкла Джексона, дуже багато пліток. Щороку до нас у Халден приїздять близько 200 тисяч туристів шукати відповідей. А я у свою чергу шукаю їх у Полтаві. Коли повідомив колегам, що їду до України, вони сказали, що я збожеволів. Я відповів їм, що не збираюся їхати на Схід країни, але вони все одно вважають мою мандрівку до України небезпечною. До речі, про це мене попереджали й у консульстві Норвегії, але я вирішив їхати.
У Полтаві Стіг устиг відвідати полтавський Майдан, поспілкуватися sз «емоційними полтавцями».
– З ким би з полтавців я не говорив, вони усі прагнуть рухатися на Захід. Західна Європа, до речі, вам (українцям) аплодує, але суттєвої допомоги від нас чекати не раджу. Люди дивляться телевізор, п’ють пиво, живуть своїм життям. Вони бояться війни, але це страх нападу безпосередньо за себе. Ми ж не так далеко від Росії. Норвегія є членом НАТО, а Швеція, Фінляндія – ні, тому вони дужче бояться. Та й кордон до нас незахищений.
Розмова переходить на особу президента Росії. Стіг просить писати вибірково його точку зору, адже висловлюється дуже емоційно.
– В очах росіян – їхній президент – «надлюдина»: добре плаває, керує літаком, має підтримку патріарха Кирила, його вважають рятівником Росії. І коли президент каже, що Радянський Союз розпався незаконно, йому люди вірять. Я особисто вважаю, що події, які нині відбуваються в Україні, були сплановані багато місяців тому. Також думаю, що Полтава також може зазнати проросійських мітингів, адже це місто бойової слави, тут багато російських пам’ятників.
Покараний за танго.
А ще норвезький журналіст розповів, як за радянських часів зазнав репресій. 1990 року, напередодні розпаду Радянського Союзу, у Таліні проходили молодіжні мітинги на підтримку незалежності держави. Молодь протестувала, танцюючи танго. Стіг, який професійно танцює, взяв участь у мітингу. Його затримали і доставили до відділку міліції разом із іншими учасниками акції. Ув’язненим він був добу, повернувся до готелю цілий, неушкоджений але без фотоапарата. Правоохоронців дуже вразила його камера, яка робила миттєві фото, і коли його відпускали, вона «просто зникла» з його речей.