У такій ситуації головне – не панікувати, бути уважними, а ще діяти максимально швидко та злагоджено. Що робити, якщо завтра війна, з’ясовувало «Коло».
По допомогу журналіст звернулася в Управління з питань надзвичайних ситуацій Полтавської облдержадміністрації. Його начальник Віктор Стеблянко поставився скептично до написання такої статті, оскільки вважає, що розповідати людям про сховища і дії в разі війни – не на часі. Пан Стеблянко не вірить, що Полтаву почнуть обстрілювати російські війська.
– А якщо таке й станеться, то навряд чи вони бомбитимуть житлові квартали. Це економічно не вигідно, кожен літак, кожен снаряд коштують грошей. Насамперед із ладу виводитимуть інфраструктуру – обленерго, водоканал тощо, – зауважив Віктор Стеблянко. Натомість більш вірогідними можуть бути дії на нашій території заїжджих екстремістів.
Віктор Миколайович закликав людей не панікувати, звертати увагу на підозрілих осіб, сторонні речі на зупинках, у транспорті, незрозумілі дії певних осіб на об’єктах інфраструктури (водоканали, мости тощо) та повідомляти про них у міліцію. Лише після цього він коротко розповів про те, як діяти в разі ймовірної війни, щоб вижити.
– У разі надзвичайної ситуації перше, що почують містяни на вулиці – звуковий сигнал «Увага всім!». Після цього необхідно ввімкнути радіо або телевізор, щоб дізнатися, що саме загрожує. І тільки тоді діяти,– каже Віктор Миколайович.
У разі ураження стрілецькою зброєю – зачинити двері та завісити вікна шторами. Далі знайти приміщення без вікон і лягти на підлогу. Найбезпечніше місце в приміщенні з вікнами – під підвіконням.
У разі хімічної небезпеки – герметично зачинити вікна та двері. Вимкнути всі вентиляційні пристрої і знайти місце, де концентрація токсичних випаровувань може бути мінімальна.
Найкраще в разі наступу ворожих військ чи бомбардування їхати в село, адже практично в кожного у сільській місцевості є рідня або дача. Вижити там простіше, ніж у місті, там завжди знайдуться їжа та питна вода (наприклад, із колодязів), а ще в сільській місцевості набагато рідше ведуться бойові дії, бо там слабша інфраструктура, захоплювати немає чого.
– У таких випадках громадський транспорт міста, організовано вивозить людей за межі міста, – каже начальник управління з питань НС.
Якщо у вас немає куди їхати, або ви не встигли чи не хочете, варто подумати про сховище, адже найчастіше люди отримують поранення від осколків. Можна ховатися у підвалах багатоповерхівок. Найкраще у підвалі перебувати під стіною або в проході, бо руйнація панелей відбувається посередині, а під стіною ви виживете. На приватному дворищі ідеальним сховком будуть погреби.
Проте ще з радянських часів у наших містах залишилися централізовані сховища.
Які бувають сховища
– державні (на великих державних підприємствах);
– приватні (на приватних виробництвах);
– комунальні (у власності міста).
– Найскладніша ситуація з комунальними сховищами. Тому що місто не доглядає за ними належним чином та не виділяє на їх утримання потрібних коштів, – каже Віктор Стеблянко.
Відповідні органи постійно оновлюють запас провіанту та необхідних медикаментів, які знадобляться в особливий період.
Довідка «Кола»
У Полтавській області понад 1500 сховищ. В умовах війни кожен підвал – це потенційний прихисток.
Де ще можна заховатися у разі бомбардування
- – у підземному переході;
- – у метро;
- – у будь-якій канаві, траншеї чи ямі;
- – у широкій трубі водостоку попід дорогою (не варто лізти аж занадто глибоко, максимум на 3-4 метри);
- – уздовж високого бордюру чи підмурку паркану;
- – у дуже глибокому підвалі під капітальними будинками старої забудови (бажано, щоб він мав 2 виходи);
- – у підземному овочесховищі, силосній ямі тощо;
- – в оглядовій ямі відкритого (на повітрі) гаража чи СТО;
- – у каналізаційних люках поруч із вашим будинком, але в жодному разі не в газовій магістралі;
Не підходять для переховування такі місця:
- – під’їзди будь-яких будинків, навіть невеличкі прибудови. Від багатоповерхових/багатоквартирних будинків взагалі слід відбігти хоча б метрів на 30-50;
- – місця під різною технікою (скажімо, під вантажівкою чи під автобусом);
- – не слід ховатися зовні під стінами сучасних будинків. Є великий ризик обвалів та завалів. Не можна також ховатися під стінами офісів та магазинів: від вибухової хвилі згори буде падати багато скла; це не менш небезпечно, ніж металеві уламки снарядів.
Інколи люди зі страху стрибають до річки, до ставка, фонтана тощо. Вибух бомби чи снаряду у воді навіть на значній відстані є дуже небезпечним: сильний гідроудар і – як наслідок – важка контузія.
Пам’ятка, що необхідно мати при собі на випадок війни
– Їжу, яка не псується – сіль, консерви, крупи.
– Медикаменти і кілька джгутів для зупинення кровотечі.
– Теплий одяг і кілька пар взуття.
– Документи.
– Запас свічок, сірників, запальничок, ліхтарів і бажано – сонячних батарей для зарядки ліхтарів і рації.
– Засоби гігієни.
Найкраще, щоб ці речі лежали в одному місці і в надзвичайній ситуації ви їх могли швидко знайти.