Нагадаємо, під час дійства організатора забрала швидка.
Пояснення представника обласної влади щодо причини подорожчання комуналки протестувальники освистали.
–Тарифи установила національна комісія, яка здійснює контроль за комунальними послугами. Знаходиться вона в Києві. Всі розрахунки робили наші підприємства разом з науковим інститутом. 8 серпня ми вчергове зберемось з економістами, представниками громадської ради, ОДА, Департаменту ЖКГ та «Полтаватеплоенерго». Ми розберемо кожну цифру окремо. Єдине, що хочу сказати – такий тариф був і раніше, але його відшкодовувала держава. Та на сьогодні заборгованість складає більше 43 мільйонів перед газопостачальними організаціями. Це державний борг, і дійсно держава перекладає його на нас, – сказав Олег Пругло, перший заступник голови Полтавської ОДА.
Такі аргументи чиновника викликали обурення в учасників мітингу – навіть свистіли. Дехто з пенсіонерів кілька разів викрикнув «Знову Голодомор 1932-1933 років!»
До мікрофону підходить один з активістів, який брав участь в одному з круглих столів, де обговорювали нові тарифи на тепло.
– У нас найвищий в Україні коефіцієнт, на який підвищили. Навіть Суми, які знаходяться північніше, мають нижчий тариф. Мало того, узимку, коли тепло, температуру ж то збавляють. А беруть з нас поповній. Коли, під час круглого столу з владою та комунальниками, я запитав у представників «Полтаватеплоенерго», куди ж різниця дівається (виручені кошти, – автор). Вони відповіли, що роблять за ці гроші ремонти, – зауважив один із активістів.
Про те, що тарифи не обґрунтовані, доводив і фахівець, який послався на великий досвід у роботі теплоенерго.
– За зиму 2013-2014 року в нас змінилась середня температура цього опалювального періоду, – твердить Юрій Золотухін, інженер-теплотехнік. – Тобто стало тепліше. Але теплоенерго чомусь рахує по-старому. Насправді ж, коли температура у нас вища за нормативну, гроші за різницю мають повертати споживачам. Наприклад у 2013 році середня температура була більшою на 2 градуси – це 11%. Коли ми звернулись в «Полтаватеплоенерго» з цим питанням, вони сказали, що це їх гроші, так як вони зекономили.
Підготував спеціаліст і кілька пропозицій виходу із ситуації:
– Відключити систему опалення східцевих кліток. Зробити гарні двері. Ці всі внутрішні сітки будинків втрачають до 30% опалення, які йдуть до нас. Якщо ми їх теплоізолюєм, то вони нам дадуть відразу зекономити 20%. Це жителі мають зробити самостійно.
– Хочемо запропонувати владі відключити область від центральної системи опалення. А людям поставити котли. У кого не вистачає коштів, взяти кредит. Ніж платити комунальникам такі суми. Ви получити тоді автономну систему і зможете економити.
Запропонували також об’єднуватись в будинкові комітети, щоб в будинках був господар. А ще приходити на мітинги більшою кількістю людей.
Пропозиції фахівців і активістів полтавці, які відвідали дійство, також сприймали з незадоволенням.