Нагадаємо, в попередніх публікаціях ми говорили про підсумки року на Полтавщині. Тепер продовжуємо згадувати події, якими жила Україна в 2014.
Позачергові вибори Президента
Спершу вибори були заплановані на 2015 рік, але відбулися раніше у з’язку з усуненням Януковича з посту Президента. 25 травня українці обрали нового Главу держави. Уперше за роки незалежності нового очільника країни обрали за один тур – ним став цукерковий магнат Петро Порошенко. Вибори минули неспокійно, особливо на захопленому бойовиками Донбасі. Попри погрози та захоплення виборчих дільниць, українцям на Сході проголосувати таки вдалося. Через анексію Криму та Севастополя Росією проведення виборів на цих територіях виявилося неможливим. Однак близько 6 тисяч кримчан проголосували в інших регіонах України.
Авіакатастрофа
17 липня біля Донецька впав авіалайнер Boeing 777. Попередня причина відома: потрапляння в лайнер зовнішніх високоенергетичних об’єктів. Тобто літак було збито. На борту малазійського літака перебувало 298 осіб, усі вони загинули. Бойовики заперечували причетність до теракту, намагалися завадити розслідуванню. Остаточні результати щодо причин катастрофи Boeing-777 мають оприлюднити 2015 року: в Нідерландах розпочали наймасштабніше в історії країни розслідування.
Асоціація
Підписання Угоди про асоціацію між Європейським Союзом та Україною планувалося 28 листопада 2013 року, але не відбулося. Натомість на 3-му саміті ЄС «Східне партнерство» у Вільнюсі 28 листопада 2013 року ЄС парафував подібні угоди з Молдовою та Грузією.
Україна і Європа політичну частину угоди підписали 21 березня 2014 року. Економічну частину угоди – 27 червня 2014 року. 16 вересня Верховна Рада ратифікувала, тобто надала юридичну силу угоді про асоціацію з ЄС, а пізніше Порошенко також підписав документ щодо ратифікації цього документа.
Важливою складовою частиною є Угода про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС. Формат та її наповнення передбачає досягнення максимально глибокої економічної інтеграції на основі домовленостей у рамках двосторонніх переговорів з ЄС щодо вступу України до СОТ. Угода про асоціацію містить до тисячі друкованих сторінок.
Ще одні вибори
26 жовтня відбулися позачергові вибори народних депутатів Верховної Ради України. Вибори на території Криму і Севастополя не проводилися. Також не відбулися вони в 9 округах Донецької і 6 округах Луганської областей. Перемогу на виборах отримав «Народний фронт» (на мандат більше за «Блок Петра Порошенка», хоча попередні соцопитування віддавали несумнівну перевагу саме партії Президента). Політичне відкриття року – політична сила мера Львова Андрія Садового «Самопоміч» теж отримала прихильність українців. Партія за півтора місяця підняла свої рейтинги з 1 до 11%.
Продовження читайте на "Коло" незабаром.