Інформацію про те, що рішення про зміну ціни на газ з 1 квітня відсутнє, опублікували на офіційному сайті Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.
– На сьогодні відсутнє рішення Уряду про зміни цін на газ з 1 квітня. У Меморандумі з МВФ була домовленість, досягнута минулого року про те, що потрібно піднімати ціну газу до 75% відсотків від світової чи імпортованої ціни. І на сьогодні такий рівень складає 5 500, 00 грн. Не 10 тисяч і не 7 тисяч, а 5500. Приблизно. Але ще раз повторюю, такого рішення на даний момент немає, – зауважив Демчишин.
Але навіть вимоги МВФ є предметом переговорів, досить складних і тривалих, бо фінансування Фонду потрібне, щоб суттєво оптимізувати споживання енергоресурсів
– Будуть проводитися заходи по стимулювання енергоефективності, яка є ключовим напрямком зменшення навантаження на населення. Але ці кроки вимагають суттєвих інвестицій. Це десятки, можливо, 40-50 млрд, які протягом наступних 10-15 років потрібно вкласти у теплогенерацію, водопостачання, енергопостачання і постачання газу. Це величезні інвестиції, і без допомоги МВФ проводити такі заходи неможливо – пояснив Володимир Демчишин.
Хоча згідно вимог МВФ підняття ціни мало відбутися уже минулого року, однак завдяки тривалим перемовинам вдалося розтягнули цей процес на 3-4 роки.
– Ми прекрасно розуміємо, що соціальне навантаження при правильних кроках вкрай велике, тому потрібно шукати механізми: або за рахунок компенсації чи сусбидії зменшити навантаження, або за рахунок додаткових можливостей інвестування і зменшення об’єму споживання. І, відповідно, зменшення навантаження через складний перелік заходів. Тобто з ЄБРР проводяться переговори про інвестування у теплокомуненерго, які після інвестування зменшать свої втрати, зменшать собівартість. Мінрегіон проводить заходи з видачі пільгових кредитів, які також стимулюють додаткове вкладання коштів у цей сегмент, який вкрай цікавий для інвестування. Але у зв’язку з тим, що немає коштів у споживачів, у населення – домогосподарств, вони не інвестують, вони перевитрачають газ, – розповів Демчишин.
Споживання уже скорочується, додав він. За його словами, минулого 2015 року було зменшення споживання газу десь на 13-14%, на 5 млрд. м3, якщо порівнювати контрольовану територію у 2014 та 2015 роках. Цього року зменшення споживання газу на 9 %, додав Демчишин. Міністр переконаний, що Україна має також нарощувати власне видобування, адже у країні вражаючі можливості.
– У нас запаси складають 1 трл м3, видобуваємо ми 20 млрд. У нас газу щонайменше на 50 років уперед, – поінформував міністр. – Ввели рентну плату у розмірі 55% чи 70% для «Укргазвидобування», у зв’язку з тим, що є інші податки – наш видобуток не зростав протягом 20 років. Замість того ми закуповуємо щонайменше 15 млрд м3 газу в Європі або в Росії. Це 3, 5 млрд дол., які ми віддаємо європейцям або росіянам. Замість того, щоб ці кошти віддати нашим виробникам, бурити свердловини у нас.
Збільшення власного видобутку є ключовим завданням, на виконання якого спрямовані значні зусилля Міністерства енергетики
– Ми можемо суттєво збільшувати видобування. Тому ми пропонуємо зменшувати рентну плату, спрощувати процедуру видачі дозволів, тому що на сьогодні приблизно 5 років потрібно, щоб отримати дозвіл на видобування газу. І це основне завдання мого Міністерства, – пояснив міністр Демчишин.