У користі дачного відпочинку сьогодні ніхто не сумнівається. Тут тобі і повітря свіже, і молоко парне, і огірочки прямо з грядки. Тільки чому ж літо, проведене на дачі, і мама, і дитина згадують інколи як «сільське заслання»?
Адже дача дарує нам унікальну можливість жити в постійній близькості з природою, відчувати її подих, тепло, силу. Залишилося тільки цим скористатися повною мірою. А для цього необхідно продумати, чим же на дачі зайнятися дитині і мамі.
На дачі скасовуються нудні прогулянки по навколишніх дитячих майданчиках, коли мама нетерпляче дивиться на годинник. Все дачне життя - це одна велика прогулянка, наповнена глибоким змістом.
Радощі для немовлят
Грудничку не потрібно придумувати на дачі спеціальні розваги. Сама зміна обстановки вже справить на нього величезне враження. Постарайтеся, щоб малюк проводив на свіжому повітрі якомога більше часу. Коляска обов'язково повинна мати москітну сітку, щоб «комарі та мухи» не заважали солодкому сну. А під час неспання можна малюка покласти до манежу.
Якщо він вже почав повзати, хоча б іноді давайте йому можливість повзати по травичці: це потужний стимул для тактильного і моторного розвитку. До речі, якщо на вулиці досить тепло, можна роздягнути крихітку і дати йому помацати самі різні поверхні не тільки долоньками, а й босими ступнями. Обов'язково розповідайте малюкові, що він відчуває: це шорстке дерево, це цегляна стіна, а це м'яка мамина футболка. Якщо ручки ще стиснуті в кулачки, обережно розпрямите пальчики і погладьте поверхню маленької долонькою.
Величезну радість немовляті доставить спостереження за тваринами і птахами (для початку добре б робити це на маминих руках). Численні нові звуки поповнять багаж слухових вражень малюка, це дуже важливо для його розвитку.
Освоюємо нові горизонти
Коли малюк навчився ходити, на дачі перед ним розкриваються нові можливості. Доріжка від будинку до хвіртки, а вже тим більше, лісова стежка - це вам не гладкий лінолеум або паркет в міській квартирі. Природна «смуга перешкод» у вигляді піску, гравію, камінчиків, колод і пеньків вчать зберігати рівновагу і краще відчувати своє тіло.
Дитині від року до трьох років добре б обладнати на дачі ігрову площадку з пісочницею та невеликою водоймою. Пісочниця може бути в природному грунті, оббита дошками, (тільки добре б постелити під пісок великий аркуш щільної плівки або руберойду, щоб пісок не осідав в грунт) або надувний. Перший варіант - дешевше, другий - більш мобільний. Міні-басейн теж може бути надувним, а може бути представлений у вигляді великого таза. І пісочницю, і басейн на ніч краще закривати щільною плівкою, придавивши для надійності камінням. Тоді ви будете впевнені в тому, що пісок залишиться чистим. Ну а воду, зрозуміло, треба буде час від часу міняти.
Не бійтеся «бруду», малюкові дуже важливо возитися у воді або піску. Ці текстури з одного боку, дозволяють розслабитися (особливо, вода), з іншого - проявити творчий початок, отримати власний досвід взаємодії з фізичними властивостями предметів. Наприклад, в пісочниці можна будувати традиційні міста, тунелі, вежі. Можна закопувати в сухий пісок невелику іграшку, і на дотик знаходити її.
Я садівником народився
Дітям трьох-чотирьох років зазвичай дуже подобається брати участь у сільськогосподарських роботах. Вони прагнуть все робити, «як дорослі». Порадуйте крихітку - купіть або виділіть для нього власні інструменти: лійку, граблі, сапу. Прекрасно, якщо і грядка у нього буде своя власна. Обговоріть, що він буде вирощувати на ній.
Коли прийде час прополки, потренуйтеся спочатку розрізняти «корисні» травички і бур'яни. Між іншим, це прекрасний спосіб навчити дитину класифікації. Не так-то легко міському малюкові з ходу визначити бур'ян! І тому не поспішайте і не сваріть його, якщо він відразу не зміг цього зробити і в пориві сільськогосподарського запалу «прополов» всю грядку цілком. Дайте йому проявити свою самостійність і відповідальність. Навіть якщо тепер доведеться починати все спочатку, нехай це буде його досвід і його ініціатива. А вже якщо крихітка отримає перші плоди своєї праці у вигляді власноруч вирощеної моркви або огірка, його гордості не буде меж.
Підемо в ліс
Це нам, дорослим, здається, що для дитини цікавіше нового слоника в зоопарку нічого бути не може. А для юного дослідника і «чомучки» набагато більш пізнавальним буде прогулянка в сусідній ліс. Це цілісне враження, що не розірване на шматки транспортом, безліччю людей і тварин, кіосками з морозивом. Навіть непримітний мурашник може дати для малюка різноманітну порцію для роздумів, адже за ним так цікаво спостерігати, уявляти собі, як влаштований такий маленький і водночас такий величезний будинок для мурашок, як вони подорожують і куди так поспішають ... А вдома обов'язково перечитайте потім «як мурашка додому поспішав» В. Біанкі.
У лісі чи в полі можна спостерігати за метеликами, джмелями, бабками, птахами. А, може, вам і самим захочеться зобразити, як літає метелик, як дзижчить джміль або цвірінькає горобчик?
Вдаримо велопробігом
Дача - роздолля для початківця велосипедиста. Якщо ви обираєте для дитини перший велосипед, віддайте перевагу триколісній моделі, вона більш стійка. Двоколісні велосипеди (з двома додатковими маленькими коліщатками) мають звичай злегка завалюватися на бік. Ні в якому разі не прив'язуйте ноги дитини до педалей! Це тільки перешкодить йому правильно спрямовувати зусилля, і до того ж небезпечно.
Коли ж малюк в три-чотири роки осідлає двоколісного коня, не квапте своє чадо! Деякі дітлахи, вперше сівши на двоколісний велосипед, відразу ж вирушають в дорогу, а іншим потрібно для цього достатньо багато часу.
Юний дослідник
Якщо вашому дачнику більше п'яти років, свої спостереження за життям природи він може фіксувати (малювати або записувати) у спеціальному щоденнику. У ньому ж можна зробити гербарій з дачних рослин, вклеювати фотографії флори і фауни. Дитині цілком можна довірити для цього недорогий фотоапарат-мильницю.
У цьому віці діти дуже гостро відчувають, наскільки затребувані і по-справжньому необхідні можуть бути їх дії. Що ж, можна збирати лікарські рослини, сушити їх за всіма правилами, в тіні, а довгими зимовими вечорами пити цілющий чай з ромашки, бузини або м'яти і згадувати чудові літні дні.
Прекрасно, якщо ви не забудете захопити на дачу визначник рослин. У цьому випадку кожну билинку і травинку дитина з вашою допомогою зможе описати мовою науки і визначити. І заодно з'ясує, що таке товкач, тичинки, квітколоже, чашолистки та інші премудрості біології.
До теми - Як розважити дітей влітку
Отже, вирушаємо на дачу! І нехай дачний відпочинок буде не сумнівною жертвою, принесеною в ім'я здоров'я, а цікавим і насиченим життям!
За матеріалами сайта medportal.ru