Яким буде лісове господарство після реформування

Статті
Ольга Правденко3 квітня 2015 о 18:003698 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Яким буде лісове господарство після реформування
Уряд хоче створити незалежну лісогосподарську корпорацію.

Яким буде лісове господарство після реформуванняФото з сайту mrgall.com

Українське лісове господарство хочуть реформувати. Мета благородна – подолати корупцію, збільшити лісистість, створити прозору схему реалізації лісоматеріалів. Щоправда, погляди на реформу урядовців, науковців та самих лісівників різняться. Ми вже писали про наміри влади приватизувати ліс, заборонити експорт необробленої деревини та можливі негативні наслідки такої діяльності, в цьому ж розповімо про те, як хочуть розподілити владу в лісовому господарстві.

Нині у Міністерстві агропромислового комплексу, до складу якого входить і Держлісагентство, розпочали публічні консультації щодо розвитку сільської територій, у тому числі й лісового сектору.

Яка ситуація у лісовій сфері зараз

На території України виділяють три аграрні

зони:

 • лісову (Поліську) – 6 областей,
 • лісостепову – 10 областей,
 • степову – 9 областей.

Частка лісів у цих зонах значно відрізняється.

Найбільшими лісорозпорядниками є Державне агентство лісових ресурсів України (73%) та органи місцевого самоврядування (13%), 8% лісів та полезахисних лісових смуг перебувають на землях запасу місцевих рад.

Значна частина лісів (понад 7%) після роздержавлення агроформувань була віднесена до земель запасу та залишилась без охорони та догляду, наявний деревний потенціал цих лісів не використовується.

Загальна площа лісового фонду країни становить 10,4 млн га. Лісистість території країни – 17,6%.

Як планують реформувати

Відомчою робочою групою Держлісагентства з питань розробки стратегії розвитку лісової галузі були вивчені можливі напрямки реформування. Результат роботи – Стратегія реформування лісового господарства України, яку розглядає МінАПК. Основні напрямки її такі:

 • – відокремлення функцій законотворення і державного контролю від функцій ведення лісового господарства та торгівлі деревиною шляхом створення лісової адміністрації і незалежної від неї державної лісової корпорації. Тобто, функції формування політики, контрольна та господарська функції виконуватимуться різними органами влади. Мета створення такої корпорації – поєднати інтереси всіх учасників ведення лісового господарства. Діятиме вона за принципами повної господарської самостійності та самоокупності і нестиме відповідальність за результати своєї діяльності та виконання зобов’язань.
 • – Ефективне фінансове забезпечення, яке б враховувало нерівномірний розподіл лісових ресурсів на території країни.
 • – Розробка правил торгівлі необробленою деревиною, яка влаштовуватиме всіх гравців, у першу чергу забезпечуватиме пріоритетний доступ до сировини українських виробників.
 • – Впровадження прозорого механізму цінової політики під час експорту деревини.
 • – Формування кадрової політики, орієнтованої на підвищення професійного рівня та моральних якостей працівників держлісгосподарства.
 • – Створення на базі існуючих державних лісогосподарських підприємств єдиної державної лісогосподарської структури.

Яким буде лісове господарство після реформуванняЮрій Тараненко,начальник ПОУЛМГ

Юрій Тараненко, начальник Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства, говорить, що в реформуванні лісової галузі багато питань, які залишаються без відповіді. Проте головний лісівник області погоджується, що лісівників необхідно відділити від госпрозрахункової діяльності, за умов стовідсоткового фінансування з боку держави.

Хто господарюватиме в лісі, якщо створять корпорацію

 • – Держлісагентство або департамент;
 • – корпорація – географічно розділить Україну на Карпати, Полісся, лісостеп і степ;
 • – лісгоспи, які будуть підпорядковуватися корпорації.

Обласних управлінь лісового та мисливського господарств у цій вертикалі немає.

Юрій Тараненко наголошує, що в погоні за реформами не варто забувати, що основне завдання лісівників – збереження, лісорозведення, відтворення та охорона лісу від пожеж, самовільного рубання, браконьєрів та шкідників.

– Цим повинна й надалі займатися державна лісова охорона. А для цього лісові господарства країни повинні мати відповідний штат та техніку. Це й пожежні автомобілі з відповідними командами, підпорядкованими нам, лісівникам, це достатній штат лісокультурниць, які вирощують розсадники та полють лісові культури, а також інші спеціалісти та техніка, – додав Тараненко.

Під час написання статті використані матеріали з «Лісового і мисливського журналу» (№1, 2015 рік).

Читайте також:на Полтавщині стартувала лісокультурна кампанія 2015

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter