Таїнство Свята Хрещення Господнього

Теми
Наталія Сіробаб18 січня 2015 о 10:061943 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Таїнство Свята Хрещення Господнього
19 січня християни відзначають Водохреща, яке завершує цикл Різдвяних свят. За Євангелієм, саме цього дня Ісус Христос прийняв хрещення від Іоанна Предтечі.

Таїнство Свята Хрещення Господньогоprovolyn.com

Чому святкують Йордана

30-річного Сина Божого разом із іншими вірянами охрестили на ріці Йордан у місцевості Віфавара. Слова Івана Хрестителя «Він стоїть посеред вас» змусили багатьох вірян затамувати подих, адже люди знали, що Спаситель серед них, але не могли впізнати його. Іванові ж допоміг упізнати Ісуса Святий Дух. Коли Христос вийшов на берег, із небес пролунав голос Бога-Отця, який назвав Ісуса своїм Сином, на якого в цей час зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва свята – Богоявлення. Православні та греко-католики вважають, що саме ця подія засвідчує таїнство Святої Трійці. Адже цього дня, за християнським ученням, з’явився Бог у трьох іпостасях: Бог-Отець – у голосі, Син Божий – у плоті, Дух Святий – в образі голуба.

Своїм хрещенням у Йордані Спаситель започаткував освячення води – одне з семи головних церковних таїнств, завдяки якому людина ніби заново народжується для праведного життя. На честь євангельської події цього дня, а також напередодні у всіх православних храмах відбувається Велике водоосвячення.

Вважається, що набрана з опівночі до опівночі на Водохреща вода цілюща. Вона зберігає свої властивості протягом року і може лікувати тілесні й духовні недуги.

Водохресні звичаї та обряди

За давньою тра­дицією, церемонія освячення води відбувається просто неба: на берегах річок, струмків, озер.

За тиждень до свята чоловіки вирубують із річкового льоду хрест, обливають його червоною фарбою або буряковим квасом. Так само з льоду створюють престол біля хреста. Завершують святкову композицію соснові або ялинові гілки у вигляді арки – «царські врата».

Після ранкового урочистого богослужіння в церкві процесія вирушає до річки чи водоймища. Раніше під час відправи дехто вмивався водою. Парубки і дівчата намагалися облити одне одного. На Гуцульщині часто це робили ті, які незабаром мали побратися.

На березі річки, біля льодового хреста, відбувається ще одне нетривале святкове богослужіння, потім священик занурює у воду (в ополонку, йордань) хрест під спів хору «Во Йордані хрещуся тобі, Господи…». Ось тепер вода вважається освяченою, і люди набирають її з ополонки у принесений із собою посуд. Хто швидше з цією водою добіжить додому, той буде щасливим. При цьому також стріляли – «розстрілювали коляду», або, як казали гуцули, «проганяли вовків». Розстрілювали Коляду з рушниць холостими патронами. Упіймати шматки паперу, що летіли з них, пророкувало удачу бджоляру. Цей обряд також символізував проганяння злих духів зими, поворот сонця на весну. Він залишився нам у спадок із дохристиянської доби. Християнство додало нові форми і канони святкувань, побудовані на догмах православного вчення. Проте багатовікові обряди міцно вплелися у канву нових традицій.

За народними віруваннями, коли священик опускає хрест у ополонку, звідти вистрибує нечиста сила і гуляє землею доти, поки якась жінка не випере в річці білизну. Господині не квапилися повертати нечисть у воду – хай якомога більше її загине від сильних морозів.

Принісши додому свячену воду, господар кропить усе в оселі й господарстві. Родина сідає до столу, перед їжею випивши свяченої води. Після обіду дівчата йдуть до річки, щоб умитися йорданською водою – для вроди та здоров’я. Подекуди зберігся звичай співати господарю оселі величальних пісень:

Гей, пане господарю,

У господі, як в раю:

У тебе воли половії,

У тебе плуги золотії,

У тебе двори кедровії,

У тебе столи калиновії…

Освяченою водою господар колись також кропив усіх членів сім’ї, хату, подвір’я, домашню худобу, сільськогосподарський реманент.

Кропилом служив пучечок колосків із «дідуха» або з засушених волошок. Водночас один із членів родини малював крейдою або олівцем хрести на хатніх речах, начинні, дверях, вікнах, одвірках, господарських спорудах. На території західноукраїнських земель хрести часто зображували розведеним на посвяченій воді тістом.

На Водохреща проводжали «за воду покійних предків, яких кликали до господи на Святвечір, щоб зігріти ритуальним вогнем і нагодувати ритуальними стравами. Вода з давніх-давен служила своєрідною межею між живими і тими, що відійшли у вічність.

Після Водохреща розпочинався новий весільний се­зон, який тривав до Великого посту. Це був час веселощів і до­звілля. Молодь збиралася на вечорниці, сім’ї влаштовували складчини та ходили одне до одного в гості.

Народні прикмети

• На Водохреща день ясний – хліба будуть чисті, а якщо похмурий – буде у хлібі повно «сажки».

· Якщо все небо цього дня похмуре, то всякому хлібу родитися добре; якщо ж тільки на сході – добре вродить жито, на півдні – просо, на півночі – гречка.

· Якщо цього дня ясна й холодна погода – на посушливе літо, похмура й сніжна – на рясний урожай.

• Іде лапатий сніг – на врожай.

· Якщо похмуро – хліба буде вдосталь.

· Якщо зоряна ніч – вродять горіхи та ягоди.

· Якщо на Водохреща повний місяць – бути великій воді.

· Удень іде сніг – на врожай гречки: вранці – ранньої, вдень – середньої, а ввечері – пізньої.

· Під час освячення води йде сніг – добре роїтимуться бджоли і колоситимуться хліби.

Як правильно купатися в ополонці на Водохреща

• Плануючи купання в ополонці, треба свято вірити, що це очистить тіло і душу.

• В ідеалі підготовку до занурення на Водохреща починають улітку. Але якщо вирішили скупатися в крижаній воді за кілька днів, треба налаштуватися морально. Інакше все може закінчитися застудою, шоком або серцевим спазмом.

• Спробуйте підготуватися за допомогою фізичних тренувань. Для цього треба набрати в таз крижаної води, стати в нього ступнями й енергійно походити хвилин 5-15. Можна таку процедуру робити кожні дві-три години. При цьому кожного разу наливати води більше і подовжувати час перебування в ній (починають із однієї хвилини). А після такої процедури треба розтерти ступні жорстким рушником і вдягти шкарпетки з овечої або верблюжої вовни, потім хвилин 10 енергійно походити.

• Якщо вирішили зануритися вперше, то краще, щоб поряд були досвідчені люди. Перед зануренням треба розім’ятися в тонкому спортивному костюмі. Для цього потрібно енергійно присісти разів десять, побігати або пострибати хвилин п’ять-десять. Можна змастити шкіру гусячим жиром, щоб вона не пересихала.

• Заходити в ополонку, яка, до речі, має бути не меншою, ніж три на два метри, треба поступово.

• Новачкам не можна бути у воді більше 10 секунд. Після цього потрібно розтерти тіло жорстким рушником, швидко вдягнутись і випити склянку гарячого чаю. Також перед зануренням не рекомендують нічого їсти, хіба що шматочок чогось жирного – сала чи риб’ячого жиру.

• Категорично забороняється вживати алкоголь, це може стати причиною переохолодження і дасть зайве навантаження на серце. Уже вдома можна зігрітися після купелі чашкою глінтвейну.

Тільки здорова людина може сміливо занурюватися в крижану воду на Водохреща. Якщо ж є хронічні захворювання, то краще не ризикувати. Адже занурення в холод – це стрес для організму. А він може бути як корисним, так і завдати шкоди. Не радять лізти в воду людям, хворим на гіпертонію,особам зі слабким серцем, нежиттю і навіть незначним підвищенням температури.

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter