Не дуже змінилися ситуація з колективною пам’яттю і в наш час. Ідеологічні штампи демонструють надзвичайну живучість і здатність до відтворення, причому в найнесподіваніших варіантах. Пригадайте, як колись полум’яна прогресивна соціалістка Наталія Вітренко на пару з колегою Володимиром Марченком гамселили в кулуарах парламенту депутата-рухівця Павла Мовчана, примовляючи: «Петлюра недобитая». Але є ситуації, якій перевершують і цю історію. Наприклад, коли точилися дискусії навколо встановлення в Полтаві монумента голові Директорії УНР одна вельми «компетентна» особа в емоційному запалі виголосила феноменальну фразу: «Ніколи в нашому місті не стоятиме пам’ятник цьому бандерівцю Петлюрі!». Воно, звісно, неважливо, що Симон Васильович і Степан Андрійович жили у трохи різний час, і то швидше Бандера був петлюрівцем, аніж навпаки.
Комізм випадку доповнюється ще й тим, що в Полтаві перед університетом економіки і торгівлі спокійно стоїть погруддя іншого відомого нашого земляка, міністра фінансів і голови Ради Міністрів УНР Бориса Мартоса, кандидатуру якого підтримував зрозуміло хто – Петлюра. Можливо, Мартоса «виправдовує» те, що він займався переважно фінансовими питаннями, а не керував військом і не укладав «ганебного» союзу з польським маршалом Пілсудським, поступаючись українськими територіями, як Петлюра. Однак пересічні полтавці, здається, не надто переймаються цими історичними тонкощами, бо в написі на постаменті Борис Мартос обтічно фігурує як видатний державний діяч і кооператор, а тому нікого особливо не дратує. Із Петлюри ж, мовляв, досить і меморіальної дошки на стіні колишньої духовної семінарії, де навчався майбутній пан отаман і ставав на шлях національно-визвольної боротьби.
До речі, з його ім’ям пов’язані не лише палкі ідеологічні суперечки, але й кумедні випадки. Всі, хто колись виряджав когось до армії, напевно, пам’ятають останні зібрання біля військкомату. Схвильовані родичі і друзі, прощаючись із новобранцями Збройних Сил, намагаються якось підбадьорити хлопців. Приятелі одного з них вирішили трохи пожартувати – вони виготовили плакати з написом «Петлюра – наш герой!» і скандували це гасло. Спантеличені працівники військкомату довго не могли зрозуміти, що то за акція відбувається під їхніми вікнами. А весь її «прикол», виявляється, полягав у тому, що Петлюра був справжнім і йшов служити до війська держави, за яку кілька десятиліть тому боровся його знаменитий однофамілець.
Наша країна має дивовижну здатність нехтувати своїми достойниками і звеличувати зовсім інших діячів – Петра І, Катерину ІІ, Леніна, Сталіна, Дзержинського, які принесли чимало лиха різним народам. Але якщо українська нація таки хоче подолати комплекс малороса, то їй треба покінчити з цією ганебною практикою і, як мінімум, хоча б трохи цікавитися власною несфальшованою історією. Тоді і Мазепа, і Петлюра постануть не однобічно (герой або зрадник), а розкриються у всій своїй складності й повноті. Принаймні, такий підхід дозволяє сформувати більш об’єктивну, позбавлену крайнощів точку зору та нарешті вийти з полону накинутих міфів.