Кращу зону відпочинку Радянського Союзу створювали три десятиліття
– До 1960 року в Україні практично не створювали зелені зони, – згадує Яніна Яценко, засновниця Пам’ятки садово-паркового мистецтва загально-державного значення Полтавський міський парк (Дендропарк). – На Раді міністрів УСРС було вирішено розпочати озеленення у дев’яти пілотних областях. До них увійшла й Полтава. На перші субботники 13 та 14 квітня 1962 року вийшло близько трьох тисяч полтавців.
Довідка «Кола»
До початку 1964 року парк обслуговувала громадськість міста. А з 1965, окрім допомоги полтавців, у парку з’явився об’їждчик та бригада працівників. Останні висадки тут були проведені у 1986 році. У той же час Полтавський дендропарк на всерадянській виставці зон відпочинку у ВДНГ у Москві зайняв друге місце серед 15 республік. Перше тоді виборов столичний Ізмайлівський парк.
Постраждали 70 дубів та колекція кущів
За словами Яніни Яківни статус пам’ятки природи у різні часи рятував парк від зменшення його території. Тут колись хотіли провести високовольтні лінії – одну навіть встигли поставити у районі вулиці Лугової. Від Лугової через територію парку до Яківчанської – планували прокласти залізну дорогу. 70 дубів у 2007 році таки постарждали.
Але у 1990 році, коли Яніна Яценко вийшла на пенсію, а охорону дендропарку ліквідували, для пам’ятки настали «чорні часи». За півроку цінні експонати з колекційної ділянки викопали майже повністю, узимку тую та ялівець обібрали на букети. З 400 видів деревно-кущових порід залишилося 260. Добре, що іноді від сміття прибирала гімназія № 9 – шефи парку. Але самосів ніхто не прибирав.
«Перші ластівки» – школярі та волонтери
За останні десятиліття тему дендропарку періодично використовували у передвиборчих обіцянках. Ситуація зрушила з місця лише кілька років тому.
– У 2009 році наша школа почала збирати матеріал про Дендропарк, – розповіла Ольга Откидач, вчителька гімназії №9, координатор волонтерського руху. – Ми започаткували проект по його відродженню. Спочатку просто прибирали з волонтерами сміття. У квітні 2010, проконсультувавшись з дендрологами та балансоутримувачем – КП «Декоративні культури», висадили зелену огорожу з ялиночок. На жаль, частину їх знищили автомобілісти та спекотна погода.
До школярів підключились депутати
– У травні 2010, коли я ще працювала у міській організації Партії Регіонів, ми спілкувалися з Ольгою Откидач з приводу дендропарку, – згадує Оксана Деркач, секретар міської ради. – Тоді міська організація взяла парк під опіку, було виділено п’ять тисяч гривень на встановлення блоків на в’їздах до парку, щоб унеможливити процесс завезення до нього сміття. Коли я стала секретарем міської ради, питання дендропарку стало можливим вирішувати ще й на міському рівні. Порадившись з Олександром Мамаєм, у полтавський бюджет на 2011 рік було закладено 200 тисяч гривень саме на реконструкцію дендропарку. До цього кошти на такі роботи міська влада не виділяла. Це невелика сума, але завдяки їй ми зможемо просити співфінансування на обласному та державному рівнях. Також два місяці тому було прийнято рішення встановити на вїздах до парку попереджувальні знаки, що це памятка природи. Уже є домовленість з ДАІ про патрулювання території.
Останні місяці у парку активно працюють волонтери: з грудня до кінця лютого щотижня на очистку ділянки Шведського лісу від самосу виходять близько 30-40 чоловік. Вирізають усі зарослі, окрім дубів та ліщини. Остання акція, яка відбулася цього тижня, була наймасштабнішою – 150 чоловік, серед яких депутати та міський голова.
Спільними зусиллями за два з половиною місяці очищено до трьох гектарів шведського лісу (загальна площа парку – 124 гектари).
До ювілею парку розчистять його серцевину
У міському управлінны архітектури журналіста запевнили, що уже три роки працюють над обстеженням парку. Ескізний проект реконструкції уже готовий і знаходиться на розгляді.
– Планується до 2012 року, до 50-літнього ювілею дендропарку, розпочати роботи на ділянках від вулиці Яківчанської, Лугової та у центральній частині парку. Розчистять частину Шведського лісу та Бузкового гаю, Східну долину, частина Північного схилу Східної долини та третій і четвертий ставки, – розповів Михайло Шлафер, головний художник міста. – Першочергово потрібно виконати роботи із вивезення сміття, видалення аварійних дерев, інвентаризації зелених насаджень, встановлення елементів огорожі. Проектом передбачено ремонт та відновлення видових точок – з них відкривається найкращий вид. Наразі акції, санкціоновані балансоутримувачем та екологічною інспекцією, проходять з боку вулиці Яківчанської та у Шведському лісі. Цей маршрут, на нашу думку, найпопулярніший серед полтавців. У проекті заплановано зробити тут красиву вхідну группу з елементами інфраструктури. Такі самі роботи будуть виконуватися від входу з боку вулиці Лугової через Східну долину. Завершаться вони у центральній зоні парку, де є два ставки.
До Дендропарку буде модно ходити без сирого м’яса
В ескізному проекті роботи з упорядкування 11 ділянок дендропарку планується завершити до 2015 року.
– Дуже хочемо, щоб полтавці привчилися відпочивати по-європейськи, без відкритого вогню, – сказав Михайло Шлафер. – От ми очистимо дубовий гай, відкриються чудові краєвиди, можна буде оглядати красу природи із видової площадки. Хочеться кожній зоні дати своє функціональне навантаження. Лісок уже байкери на велосипедах уподобали – хай це буде зона активного відпочинку. У центрі Шведського лісу є історично цікавий майданчик, для якого можна придумати красиву легенду – хай полтавці там бажання загадувати ходять. І не сире м’ясо у каструльці з собою беруть – а плетені корзинки з набором для пікніку.