З січня по травень 2012 на Полтавщині жінок посилено інформуватимуть про рак грудей.
Серед усіх видів онкозахворювань рак молочної залози займає перше місце по смертності. Щогодини в Україні від цієї хвороби гине 1 жінка. Найчастіше причиною трагедії стає занедбаність раку.
– На Полтавщині цей показник становить 30,7 відсотка, – зазначає Василь Кирьян, завідуючий хірургічним відділенням обласного онкологічного диспансеру. – Тобто, майже у кожної третьої жінки, у якої був виявлений рак молочної залози, хвороба була у занедбаній стадії. У розвинених країнах є скрінінгові програми, які дозволяють планово обстежувати жінок, але у нас на сьогодні неможливо їх впровадити. Маммологічних кабінетів немає, функції маммолога виконують гінекологи, хірурги, лікарі сімейної медицини.
Майже у 60 відсотках випадків пухлини у себе виявляють самі жінки, але звертаються до лікувальних закладів не одразу. Про самообстеження взагалі забувають.
– А робити самообстеження жінка повинна щомісяця: на 10 – 12 дні менструального циклу, – наголошує Лариса Ухналь, міський акушер-гінеколог.
На Полтавщині невдовзі почнуть роботу 3 проекти по підвищенню обізнаності жінок про рак молочної залози. Вони розраховані на сільських жінок, нечуючих жінок та інструкторів у фітнес-клубах.
Починаючи з січня у районних сільських клубах у Щербанях, Абазівці, Степному, Мачухах та Ковалівці проведуть лекторії для сільських жінок.
Для нечуючих жінок планують зробити сурдопереклад фільму про рак молочної залози та проведуть тренінгові заняття з сурдоперекладачем.
Є у програмі й танцювальний флешмоб, який планують провести у травні на День матері.
До теми: У Полтаві на маммографічне обстеження жінки йдуть з острахом.