18 жовтня набрав чинності Закон України «Про охоронну діяльність». Його вже охрестили революційним.
Охоронець «дорівнює» міліціонер
Повноваження приватних охоронних структур в дечому зрівняються з повноваженнями правоохоронців.
Зокрема, новий закон прописує умови залучення громадян до охоронної діяльності, права та обов’язки персоналу охорони.
Зазначається, що працівники охорони повинні навчатися та проходити перепідготовку, щоправда, чітко цей механізм у законі не прописаний. Окремим розділом зазначено умови застосування в охоронній діяльності заходів фізичного впливу, спеціальних засобів та використання службових собак.
Найбільше суперечок викликала норма про те, що у працівників приватних охоронних структур, які чергують у супермаркетах та офісах, може з’явитися зброя. Також вони отримають право проводити огляд речей українців, застосовувати до громадян силу та здійснювати фото- й відеозйомку.
До теми: Молодий полтавський охоронець прийняв пологи у дружини до приїзду лікарів
Права охоронців під час виконання обов’язків:
(згідно зі статтею 12 Закону України «Про охоронну діяльність»):
– вимагати від осіб припинення протиправних дій, дотримання законності та правопорядку;
– вимагати від службових осіб об’єктів охорони та інших осіб дотримання пропускного та внутрішнього об’єктного режимів;
– не допускати проникнення осіб та затримувати тих, які намагаються проникнути до об’єкту охорони або залишити його, порушуючи встановлені правила, з обов’язковим негайним повідомленням про це територіального органу внутрішніх справ;
– протидіяти правопорушникам і негайно повідомляти органи внутрішніх справ про вчинення цими особами злочину або адміністративного правопорушення;
– застосовувати засоби фізичного впливу, спеціальні засоби та використовувати службових собак відповідно до цього закону;
– під час здійснення пропускного режиму на об’єктах охорони проводити огляд речей фізичних осіб (за їх добровільною згодою), транспортних засобів, вилучення речей і документів, що є знаряддями або предметами правопорушення, перевірку документів, що засвідчують особу, дають право на вхід осіб, внесення, ввезення майна, в’їзд транспортних засобів, зокрема щодо їх відповідності складу матеріальних цінностей, що переміщуються на об’єкти охорони;
– проводити відкриту відео- та фотозйомку подій як допоміжний засіб запобігання протиправним діям з обов’язковим оприлюдненням на об’єкті, що охороняється, інформації про здійснення таких заходів.
Суб’єкт охоронної діяльності зобов’язаний забезпечити належне зберігання відео- та фотоматеріалів, отриманих під час здійснення заходів охорони, протягом одного року з можливістю використання їх виключно у службовій діяльності. Після закінчення строку зберігання зазначених матеріалів проводиться їх знищення комісією у складі трьох представників суб’єкта охоронної діяльності із складанням акта знищення відео- та фотоматеріалів.
Міліція не проти зброї у охоронців
Міліція Полтави до нового закону ставиться з розумінням. Ліцензування діяльності охоронні структури проходять у місті Києві. Тому якщо фірма законно займається цим бізнесом і має право оснащувати своїх бійців зброєю і спецзасобами, чому б і ні, вважають правоохоронці. Проблема лише у кадрах, які цю зброю застосовуватимуть.
– Все залежатиме від особи охоронця. Вихована людина виважено зможе владнати ситуацію без конфлікту і зброї, навіть якщо сталася крадіжка. А інша почне грубіянити і проявляти агресію, – прокоментував Володимир Дідик, начальник Полтавського міського управління МВС України.
При цьому інциденти між покупцями і охоронцями в супермаркетах Полтави трапляються нечасто, запевняють у міліції.
– За цей рік пригадаю лише один такий випадок. У магазині охоронцю здалося, що покупець на касі виклав не всі речі, які взяв із полиць. Сторож наполягав, що не випустить чоловіка з магазину, поки не перевірить вміст його сумки, а покупець відмовлявся від обшуку. Охорона викликала працівників міліції, людина тоді сама показала вміст сумки. Чоловіка відпустили, вибачившись перед ним, – розповів Володимир Дідик.
До теми: У Полтаві охоронець обікрав підприємство, на якому працював
Якщо ви «відчули на собі» дію закону
– У статті 12 Закону «Про охоронну діяльність» прописано: співробітники недержавних охоронних організацій зможуть «застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби і використовувати службових собак», а також «під час здійснення опускного режиму на об’єктах охорони огляд речей фізичних осіб (за добровільною згодою)».
– вимагайте посвідчення в охоронців, адже у більшості установ цю функцію здійснюють працівники служби безпеки підприємства, а вони повноважень, прописаних у новому законі, не мають.
Довідка «Кола»
Найгучніший злочин, скоєний проти охорони 26 вересня у столичному ТРЦ «Караван». Крадій розстріляв приватну охорону: троє охоронців загинуло, один – тяжко поранений. Відвідувач, якого затримали співробітники, відкрив вогонь у службовому приміщенні з вогнепальної зброї. Фото підозрюваного у злочині нині знаходиться у багатьох торгових центрах Полтави.