Під які відсотки нині реально дають кредити, яка процедура, які документи можна вимагати у кредиторів, за що не потрібно платити, поцікавилося «Коло».
Лист до «Кола»
«Добрий день, шановна редакція!
Хочу звернутися до читачів, особливо до пенсіонерів.
Мені 58 років, я пенсіонерка, виховала 5 дітей. Надумала робити ремонт. На очі трапилося оголошення про надання кредиту. Зателефонувала. Приємна дівчина Ірина розповідала красиво: обіцяла кредит на 10 000 гривень на 5 років. Щомісяця платити 177 гривень, за оформлення – 500 гривень. Трохи грошей у мене було, трохи позичила, назбирала 500 гривень. Поїхала оформляти. Зустріла мене Ірина привітно, розповіла, що спочатку треба дочекатися із банку підтвердження, що кредит дадуть. Коли прийшло підтвердження, я запитала де знаходиться банк, вона щось пробурмотіла і нічого не сказала. Заплатила гроші. Ірина оформила документи, запитала, на яку картку перераховувати гроші. Я відповіла. Ірина сказала: чекайте. Оформила я документи 22 лютого зранку, до вечора повинна була отримати гроші. За телефоном для довідок, який я попросила, подзвонила увечері 22 лютого. Приємний чоловічий голос розповів, що оформляв документи тиждень тому і наступного дня їх отримав. Я чекала до 25 лютого, але грошей не було. Знову зателефонувала до Ірини. Вона спочатку вимкнула телефон, а після другого дзвінка сказала: «я нічого не знаю, телефонуйте за номером». Мені так відповіли: днів через 5 отримаю листа, де буде вказано, коли надійдуть гроші, але перед тим треба заплатити перші внески. Ось так я залишилася біля розбитого корита. Грошей немає, ще й у близьких напозичалася на перший внесок. Якщо будете друкувати, не називайте мого прізвища – соромно перед сусідами. З повагою до Вас, читачка».
До речі, полтавці висловили свою думку про кредити
По кредит – з вірою у безкорисливу допомогу
– В українців закладено на ментальному рівні допомагати у скруті ближньому. Це не притаманно американцям та європейцям, які допомогу часто сприймають з точки зору існуючої на Заході погодинної оплати праці: якщо я витратив певний час на поміч ближньому, це може коштувати стільки-то. Віра наших людей у те, що їм нададуть безкорисливу допомогу, недостатня фінансова грамотність – з таким «багажем» ідуть українці по кредити, – розповідає Владислав Гончаренко, доктор економічних наук, професор кафедри міжнародної економіки Полтавського університету економіки й торгівлі. –
Кредити нижче 17% річних може надавати лише держава.
Не може видаватися кредит під відсотки, нижчі, ніж вартість середнього депозиту в банку. Це не є економічно логічним.
У Європі вкладники банків можуть розраховувати, у кращому випадку на 1% річних. В Україні середня вартість депозиту у банку 17-18% річних.
Якщо пропонують гроші дешевше, ніж під 18% річних, тобто дешевше, ніж їхня середня банківська депозитна ставка, задумайтеся, чому це роблять. Нащо давати вам гроші під 5% річних, якщо можна покласти їх у банк під 18%?
Гроші за нижчими, ніж середні банківські, відсотковими ставками, може видавати лише держава. Причому держава виділяє у держбюджеті кошти не на кредити, а на соціальну допомогу і лише окремим групам населення, які, згідно із законодавством, під неї підпадають.
Перевірте «кредитну контору» за базою
В Україні видавати кредити можуть лише 3 типи організацій: банки, кредитні спілки й ломбарди, в окремих випадках – фінансові компанії, які контролюються державними органами. Саме тому шахраї часто в оголошеннях свідомо уникають слова «кредит», а пишуть «позика», «позичка», «гроші», «дамо», «позичимо».
Організації, які видають кредити, повинні мати свідоцтво про реєстрацію фінансової установи. Таку реєстрацію та ліцензування діяльності здійснюють 2 державні організації:
– Національний банк (реєструє банки);
– Національна комісія з регулювання ринків фінансових послуг (реєструє кредитні спілки й ломбарди).
Якщо свідоцтва про фінустанову немає, отже, особа не має права займатися кредитною діяльністю.
Реєстри усіх фінансових установ можна знайти в Інтернеті. Банки можна перевірити у державному реєстрі банків на сайті Національного банку. Реєстр кредитних спілок та ломбардів є на сайті Нацкомфінпослуг.
Свідоцтво про реєстрацію в якості фінансової установи доцільно просити безпосередньо у фірмі, куди прийшли по кредит. Але не факт, що той документ, який вам покажуть, буде справжнім, як правило, показують ксерокопії.
– Краще попередньо зателефонувати за номером фірми, де вам пропонують кредит, і запитати про організаційно-правову форму установи (банк чи кредитна спілка), а потім перевірити наявність цієї установи у відповідному Державному реєстрі на сайті НБУ чи Нацкомфінпослуг – радить Владислав Гончаренко. – Сьогодні досить часто трапляються випадки коли шахраї маскуються під кредитну спілку. Нещодавно по телебаченню бачив сюжет про те, як позичальник захопив у заручники працівницю кредитної спілки «Альянс-Україна» і вимагав надання кредиту, оскільки він вніс кошти у спілку для отримання кредиту, йому відмовили у його видачі і не повертали внесені гроші. Як виявилось, такої кредитної спілки в Державному реєстрі не існує.
Ми дамо гроші, але спочатку ви нам заплатіть
Зазвичай, усі витрати фінансових установ на оформлення кредитів закладені у процентній ставці. Якщо вам пропонують: дамо кошти за найвигіднішими умовами, ось спочатку заплатіть за оформлення кредиту (чи внесіть якусь суму, перший внесок) – це ознака можливого шахрайства.
Договір потрібно читати. Договір читати неможливо
Очевидно, що підписувати договір, не читаючи, не можна. Але 95% українців це роблять.
Причин цього дві:
– суб’єктивна: українці довірливі,
– об’єктивна: договори часто написані дрібним шрифтом і з незрозумілими формулюваннями;
– При цьому проконсультуватися у незалежного фахівця-юриста чи фінансиста, фінустанови не дають, – зазначає Владислав Гончаренко. – Людина просить почитати договір – беріть, читайте дрібним шрифтом кілька сторінок незрозумілого тексту. Усе ніби для того, щоб стиснути текст заради економії паперу. Щось не зрозуміло – приємна дівчинка-працівник все пояснить. Але винести договір не дадуть, мотивуючи тим, що це комерційна таємниця, службова інформація, що головний офіс не дозволяє це робити тощо. Можуть запропонувати «привести юриста сюди», добре усвідомлюючи, що часто це неможливо.
Скільки коштують «дешеві» відсотки
Зазвичай люди обирають кредити за відсотковою ставкою: де нижча, туди й піду. Насправді ж про реальні відсотки позики дізнатися практично неможливо.
– Відсотковим шахрайством займаються як дрібні аферисти, так навіть великі ліцензовані банки, – зазначає Владислав Гончаренко. – У Європі банк зобов’язаний не просто озвучити, а й дати людині роздруківку ефективної процентної ставки, переплати за кредитом. Це сума грошей, яку людина заплатить, якщо візьме цей кредит. Українські банки, як правило, озвучують у рекламі лише відсоткову ставку і не говорять, що, крім цього, прийдеться заплатити ще: комісію за оформлення кредиту, комісію за зняття готівки, страховку життя, страховку предмета застави та інші разові чи періодичні платежі. Тож, такий показник, як процентна ставка, ніколи не має бути для людей орієнтиром при ухваленні рішення про отримання кредиту, цікавити вас повинна сума переплати за кредитом. Її можна порахувати із графіка, в якому мають бути вказані не тільки платежі процентів, а й всі інші обов’язкові платежі згідно з кредитним договором. Люди повинні вимагати, щоб на цьому графіку було написано «інших платежів, крім вказаних на цьому графіку, немає». До речі, кредитні спілки, на відміну від банків, як правило не приховують реальних процентів по кредитах і не ховають їх у додаткові платежі. Тому кредити спілок у багатьох випадках є, на перший погляд, дорожчими, хоча це часто не так. Спілки це роблять не тому, «що вони такі добрі», а щоб не потрапити під оподаткування, адже всі додаткові платежі, крім процентів, у них обкладаються податком.
Експеремент «Кола»
Журналіст зателефонувала у кредитні установи, зірвавши їхню рекламу зі стовпів. Представилася службовцем із зарплатою 1200 гривень і попросила 10 тисяч гривень кредиту на відпочинок.
– Кредит оформити можна за добу, – повідомили у першій установі. – Якщо маєте заробітну плату 1200 гривень, отримати 10 тисяч буде складно. Але вирішити проблему можна, якщо у вас хороша кредитна історія або маєте неофіційний дохід. Приходьте із паспортом, ідентифікаційним кодом, довідкою про доходи, поручителів не треба. Кошти за кредитом отримаєте на руки.
За іншим телефонним номером відразу просили назвати офіційне місце роботи, робочі контакти, мовляв, щоб перевірити платоспроможність. При цьому назву своєї кредитної установи по телефону не назвали, порекомендували прийти в офіс.
У третій іншій кредитній установі свою назву також не сказали, а кредит пообіцяли на 3 роки із мінімальними відсотками – 0,1 річних.
– Важко визначити, чи дадуть Вам кредит на 10 тисяч, але приходьте із довідкою про доходи, паспортом, ідентифікаційним кодом, щось вирішимо, – пообіцяли за четвертим номером.
В останньому закладі пообіцяли дати кредит на 5400 гривень і запросили прийти. Як запевнили, гроші журналіст отримає того ж дня.
Автори: Тетяна Цирульник та Надія Кучер
Без кредитів сьогодні нікуди. Користуватися цим благом потрібно обережно – це підтверджує досвід читачів «Кола».