14 травня депутатський корпус Полтавської обласної ради спробує вдруге провести повноцінну сесію. 30 квітня із більше ніж 60 питань розглянули всього 10.
Зі 119 депутатів у залі присутній 91.
Можна твердити, що це рекордна явка за останні кілька засідань.
Протест
Перед засіданням під стінами обласної ради зібрали мітингувальники. Одні протестували проти призначення на посаду Решетилівської РДА Романа Перепелиці. Інші – проти дії в області замісної підтримуючою терапії для наркозалежних, в якій використовують метадон. Проте протести перебігали без особливого ажіотажу: делегація із Решетилівки вишикувала перед входом під прапорами політичних партій, противники ЗПТ роздавали листівки. Також під час сесії зібрався інший мітинг - проти підвищення комунальних тарифів.
Після відкриття засідання Петро Ворона оголосив про зміни в обласній раді - виконуючим обов’язки керівника апарату Полтавської обласної ради назначили Володимира Глушка.
10.17 Депутати проголосували за затвердження порядку денного. Зокрема, на розгляд винесене питання про погашення заробітної плати працівникам «Аеропорту-Полтава». За словами Петра Ворони, перед засіданням Президії обласної ради, чиновники виїжджали на місце, ознайомилися із роботою підприємства та перспективою його розвитку. Президія рекомендувала профінансувати із обласного бюджету діяльність підприємства за І півріччя.
Перед початком розгляду питань депутати проголосували за першочерговий розгляд суспільно-важливих питань.
Скандал навколо "Аеропорту-Полтава"
Депутати перейшли до розгляду питання про фінансування аеропорту. У одного із депутатів виникло питання, чому у січні зарплатний фонд складав 122 тисячі, а в лютому збільшився до 250 тисяч. В.о. директора аеропорту Юрій Колісник пояснив, що у лютому нарахували 157 тисяч гривень колишньому директору за не відгуляні 10 відпусток. Обговорення питання фінансування аеропорту тривало більше 15 хвилин. Депутати зійшлися на думці, що для подальшого відродження підприємства зараз його фінансуваня необхідне. Далі говоритимуть про призначення нового керівника та спроби вивести аеропорт на самоокупність. У підсумку проголосували за виділення коштів на погашення заборгованості по заробітних платах працівникам аеропорту.
Обговорення долі комунальних газет
11.06 Депутати голосують за Комплексну програму сприяння розвитку громадянського суспільства та інформаційної сфери. У депутаті питань до програми немає.До мікрофона вийшов Віктор Кікоть із "Зорі Полтавщини". Він пропросив депутатів підтримувати комунальні видання "Зорі Полтавщини" та "Село полтавське", адже газети висвітлюють діяльність влади і працюють на користь суспільства. Депутат Масенко говорить, що у самій газеті немає ні матеріалів із гострих суспільно-політичних питань, ні журналістських розслідувань.
Анатолій Шкарбан пропонує повернутися до питання підтримки комунальних видань.
- Ми сьогодні бачимо, що газети переживають кризовий період. Але ми не можемо залишатися осторонь і дивитися, чи випливуть ці видання, чи ні, - сказав Шкарбан.
Юрій Кривошеєв говорить, що попри підтримку зі сторони обласної ради, рощміщення публікацій в "Зорі Полтавщини" коштує дорожче, ніж у інших виданнях області. У такому разі, говорить Кривошеєв, виникає питання до менеджменту газети.
Депутати програму підтримали, а про підтримку комунальних видань говоритимуть згодом.
Екологічне лихо
11.25 У залі 97 депутатів. Минуло півтори години роботи, розглянули 9 питань.Депутати обговорюють питання про затвердження переліку природоохоронних заходів для фінансуваня за разунок коштів фонду охорони навколишнього середовища.Під час обговорення постало дві проблеми. Одна із них - масштабні пожежі на Лубенщині, які щороку знищують флору та фауну району. Інша - несанкціонований забір глини в селі Кривці Хорольського району, із яким місцева влада бореться вже більше року. Представник району звернулася до депутатів із проханням посприяти у вирішенні цієї проблеми. А словами Петра Ворони, питання знаходиться на його контролі і він вже говорив із цього приводу із керівником обласної міліції Олегом Бехом.
Зміни у регламенті
11.33 Депутати вносять зміни до регламенту Полтавської обласної ради. Зокрема, перед початком сесії представникам громадської ради запропонували надавати 15 хвилин для виступів. Також внесли пропозицію після оголошених перерв проводити перереєстрацію депутатів і озвучувати їхні імена у мікрофон. Таку пропозицію депутати не підтримали.
11.42 Один за одним без обговорення голосують за надання дозволів на розробку родовищ питної води у Миргородському та Зіньківському районах. А ось щодо надання дозволу на розробку питних вод фірмі агофірмі імені Довженка виникли заперечення у громадської ради. За їхніми словами, агрофірма використовую гербіциди, які забрудюють воду. Петро Ворона говорить, що обласна рада із цією проблемою не знайома, а розробка надр питної води до застосування гербіцидів відношення не має. Депутати дозвіл надали.
11.55 Депутати із першого разу не прийняли за основу рішення про надання дозволу на розробку родовищ газу та нафти у Полтавському та Машівському районі ТОВ "Інженерно-буровій компанії "Тритон". Після цього на захист компанії виступив Олександр Залужний. Він зазначив, що зараз це підприємство повністю контролюється державою і виконує покладені на нього соціальні обов'язки. Наприклад, сільським радам,на території яких проводитиметься видобуток під надання дозволу, будуть перераховані значні кошти - майже 300 тисяч.
12.05 Депутати пішли на перерву.
12.48 Після перерви до роботи повернулися 89 депутатів.
Про керівників комунальних установ
13.12 У залі точиться обговорення Положення про призначення на посаду та звільнення керівників підприємст, які належать до власності територіальних громад. У змінах до цього положення йдеться про те, що керівники таких установ повинні назначатися виключно на конкурсних засадах. Із першого разу депутати за внесення змін не проголосували. Проект рішення пропонують доорацювати. Із другого разу за зміни все ж проголосували - 64 депутати "за".
Комунальний скандал
13.28 Депутати підійшли до звіту тимчасової комісії облради щодо діяльності комунальних підприємств. Петро Ворона говорить, що звіт є на сайті обласної ради і можна не зачитуючи його в залі, узяти за основу. Проте представник громадської ради стверджує, що результати діяльності комісії незадовільні, а звіт - це відписка. Голова цієї комісії Володимир Марченко, перший заступник голови обларади, досі знаходиться на лікарняному і його на сесії немає. Нагадаємо, що саме через невдоволення діяльністю комісії від Марченка вимагали написати заяву на звільнення.
На зауваження депутата Тамари Дорохіної, яка теж є членом комісії, що у роботі підприємств виявлено безліч порушень, працівники установ, які теж є у залі вибухнули вигуками "Ганьба!".Тамара Дорохіна запропонувала продовжити роботу комісії.
Керівник "Полтаватеплоенерго" говорить, що йшли на співвпрацю із комісією і всі документи надали. Тож у чому проблема не розуміє. Олег Підгорний, активіст, взяв слово і запитує, де пан Марченко. Також зауважує, що за півроку від керівника підприємства Чернявського не отримали даних про його зарплату. Цьому активісту також кричать "Ганьба".
- Це правда, що за останні півроку тарифи виросли у два рази і це проблема, - зауважив Володимир Чернявський, директор "Полтаватеплоенерго" – Зважаючи, що частка плати за тепло є найбільшою, то це проблема для кожного громадянина. Ми не зацікавленими, хто зацікавлений у підвищенні тарифів. Нас влаштовувала ситуація, коли тарифи були меншими, а ми отримували компенсацію від держави. Формуваннятарифів не залежить від підприємства, а там, де ми можемо впливати на зниження вартості, ми впливаємо шляхом проведення реконструкцій.
За його словами, усі відповіді на письмові та усні запити були надані.
- Визначено фірму,яка буде проводити аудит цих підприємств. Питання до обласної ради, чи виділять нам кошти для проведення якісного аудиту і визначення, чи дійсно тарифи відповідають дійсності, - сказав Валерій Головко, намагаючись примирити представників громадськості і працівників комунальних підприємств. Звіт комісії не затвердили.
Про пам'ятник Мазепі
Депутати розглядають звернення до депутатського корпусу міської ради з приводу встановлення пам'ятика Іванові Мазепі. Нагадаємо, що Олександр Мамай на сесії міської ради не впевнений, чи потрібно зараз встановлювати цей пам'ятник. Звернення підготував Дмитро Хрістов. Валерій Головко це звернення підтримав і зауважив, що у Полтаві давно потрібно вшанувати цю визначну постать української історії.Не дивлячись на аргументи, депутати голосування провалили - за лише 60 депутатів. Щоб направити звернення до міської влади не вистачило одного голосу.Уже після голосування до трибуни вийшов екс-нардеп Кульчинський. Він зазначає, що, можливо, питання встановлення пам'ятника зараз не на часі. Але зважаючи на те, що ми намагаємося зараз відновити свою історію, на ту гібридну війну, яка зараз триває в Україні, він повинен бути встановлений. Анатолій Шкарбан зазначив, що питання потрібно переголосувати, адже відбувся технічний збій. Рішення із другого разу затвердили - за 70 депутатів із 88.
Кредит для "Полтаватеплоенерго"
На порядку денному питання надання дозволу "Полтаватеплоенерго" на отрианя кредиту від Європейського банку реконструкції та розвитку. Цей кредит дасть можливість модернізувати обладнання. Така потреба є у підприємства вже близько 10 років. Зокрема мова йде промодерніжацію найбільшої у Полтаві котельні на Ціолковського, 8. Зараз підприємство має можливість виділити на рік 25-35 мільйонів гривень на рік, а потрібно більше 100 мільйонів. Впровадження спільного проекту дозволить оновити обладнання, що зменшить використання природного газу, а це у свою черну Знизить ціну на тепло. Економія на рік складатиме, за попередніми оцінками 65 мільйонів, гривень на рік. Від банку планують отримати 19 мільйонів євро. Плюс планують отримати гранд на 5 мільйнів євро. Однією із умов отримання кредиту є фінансова гарантія міста Полтави. Попередньо і міська влада, і підприємство, і банк досягли домовленостей про отримання кредиту.
- Сьогодні стоїть мова про те, що ми будемо із теплом і кредитом чи без кредитів і непередбачуваними наслідками для області, - сказав Чернявський.
Депутат Юрій Лебедин зазначив, що виносити це питання на голосування не коректно, особливо після того, як рада не підтримала звіт з роботи контрольної комісії, яка інспектувала діяльність Полтаватеплоенерго.
Юрій Кривошеєв також так вважає, місто і області, підприємства потребують цього кредиту. Валерій Головко теж висловився за те, що депутати повинні підтримати отримання кредиту під 6%.
Після перерви, яка закінчилася о 15.30, у залі значно поменшало і депутатів, і активістів.
Про скасування посади заступника голови обласної ради
15.35 Депутати розглядають питання про скасування посади заступника голови облради. Нині у Петра Ворони двоє заступників - Микійчук і Марченко. У більшості областей України така посада лише одна. Пропозицію про скорочення кадрів вніс Олександр Масенко. Як аргумент на користь такого рішення він наводить необхідність економії коштів.
Петро Ворона сказав, що відповідно до закону про місцеве самоврядування, є посада першого заступника і заступника. Тому не можна говорити, що людина просто прекладає папери в кабінеті – вона виконує свої обов'язки.
– На сьогодні апарат обласної ради повинен складатися із 36 працівників, а зараз складається із 28, - зазначив Ворона. У цьому питанні зокрема зачіпається кандидатура Володимира Марченка. Саме роботою першого заступника була незадоволена громадськість. Масенко зазначив, що норми закону не є зобов'язуючими і він не робить наголос на скороченні конкретної людини.
15.44 Депутат Панасенко говорить, що два заступники - життєва необхідність, а не примха. Тим більше, що не так довго залишилося до наступних виборів, під які готують новий закон. Тому голосувати за скорочення кількості заступників голови облради не буде. Такої ж думки і депутат Стеценко. Він додає, що зараз саме це рішення не на часі. Зараз важливіше, наприклад, впровадження адміністративно-територіальної реформи.
15.56 Депутати не підтримали скорочення кількості заступників.
Адміністративно-територіальна реформа
16.08 Депутати жваво обговорюють реформу, яка має на меті добровільне об'єднання територіальних громад. Народні обранці хочуть надіслати звернення до Верховної Ради щодо вдосконалення цієї реформи. Зараз, за словами депутатів, у районах області люди не розуміють, у чому полягає об'єднання громад і який вигляд матиме після цього область. Звернення до ВР не підтримали. Наступного тижня відбудеться засідання робочої групи, яка разом із головами районів ще раз розглядатиме реформу.
У залі залишилося 66 депутатів. На порядку денному лише кілька нерозглянутих питань - це звернення депутатів. Звучить пропозиція перенести це на наступну сесію, адже у залі вже й голосувати нікому.
16.19 Масенко робить доповнення до попереднього питання. На його думку, звернення до ВР про внесення змін до реформи, адже бездіяльність з цього приводу зараз може призвести до впровадження колись скандального проекту, за яким залишиться регіон Слобожанщина. У нього об'єдувалися, за проектом, Полтавська, Сумська і Харківська області.
У залі 57 депутатів, а отже, голосування не буде.
43 голосами затвердили звернення депутата Бережного щодо призначення головою Решетилівської РДА Романа Перепелиці з проханням розібратися у ситуації, що склалася.