3 червня депутати Полтавської обласної ради зібралися на позачергову сесію. Нагадаємо, що минула відбулася 14 травня і тривала близько семи годин.
Сьогодні на порядку денному 14 питань.
Перед початком сесії під стінами обласної ради мітингують кілька ініціативних груп полтавців. До півсотні працівників «Полтававодоканалу» знову виступають проти зміни керівництва підприємства. На думку людей нинішній керівник водоканалу, який пройшов повний кар’єрний шлях від простого працівника до керівника підприємства найкраще відповідає займаній посаді й будь-які маніпуляції з приводу його зміни тільки зашкодять підприємству.
Інша група людей протестує пороти нелегальних перевізників, зокрема, фірми «Зелений слон», яка здійснює міжміські перевезення. Мітингувальники звинувачують перевізника у несплаті податків, завищенні діючих тарифів, неякісному обслуговуванні.
А у сесійному залі розгорнули плакати з закликами проти адміністративно-територіальної реформи. Протестують проти перспективного плану реформування громад Полтавської області, який сьогодні розглядатимуть на сесії. Голова облдержадміністрації Валерій Головко зазначив, що сьогодні є усі шанси його затвердити на сесії, адже обговорення проекту за участю територіальних громад уже відбулося у сільських радах. Щоправда, проходило все складно, по кілька годин, але оскільки місцеві громади отримають більше повноважень вирішувати свої питання, є усі шанси на прийняття плану.
Йому опонує депутат Степан Бульба, який зауважує, що ні про яке добровільне об’єднання громад мова не йде, бо перспективний план, який сьогодні прийматимуть, нормально не обговорено на місцях і думка сільських голів таки не врахована, тож об’єднання по суті буде примусовим. Депутат пропонує провести місцеві референдуми на кожній території.
11.11 Позачергову 29 сесію Полтавської обласної ради оголосили відкритою. І депутати, і присутні на сесії представники громадськості співають гімн.
Сесія розпочалася із вручення диплому лауреата премії імені Панаса мирного Архієпископу Полтавському та Кременчуцькому Федору. Владика отримав цей диплом, як наставник Полтавського батальйону небайдужих у номінації "Благодійна та громадська діяльність".
– Це нагорода волонтерів, які іноді цілодобово працюють заради перемоги. Я звертаюся до депутатів обласної ради, щоб вони дійсно любили Батьківщину не на словах, а на ділі, – сказав Владика Федір.
11.25 Нагородили переможців спартакіади між депутатами рад різних рівнів. 1 місце посіла команда Полтавської районної ради, 2 місце - Оржицької райради, 3 місце - Полтавської міської ради.
Голова обласної ради Петро Ворона оголосив про утворення нової фракції в обласній раді – фракції Аграрної партії облради, куди ввійшли депутати Скочко, Коваленко, Стеценко, Коросташов. Віктор Скочко – голова франкції.
11.29 У залі присутні 98 депутатів із 119.
До порядку денного включили питання про звернення депутатів до Президента України з приводу підвищення тарифів на комунальні послуги. Також розглянуть звернення, підготоване депутатом Олександром Масенком, з приводу недопущення проведення адміністративно-територіальної реформи. Крім того, Масенко просить розглянути перед розглядом питання порядку денного про схвалення перспективного плану формування територій громад області. Звернення Масенка стоїть восьмим, а розгляд плану – шостим у переліку питань.
Президія таку пропозицію Олександра Масенка не підтримала, не пристали на це і депутати облради. Тож звернення розглядатимуть по суті після ухвалення перспективного плану.
Розглянуть депутати і звернення депутата Степана Бульби щодо ситуації, яка склалася навколо КП "Полтававодоканал".
Надійшов ще один запит від депутатів Панасенка і Ярмоли щодо діяльності правоохоронних органів. Запит включили до порядку денного і перелік питань затвердили в цілому.
11.42 Проголосували за зміни до регламенту сесії. Відповідно до змін на початку сесії 30 хвилин розглядатимуть депутатські звернення і 15 хвилин звернення від громади.
Про "Полтававодоканал"
–У зв'язку із заборгованістю "Полтававодоканал" перед "Полтаваобленерго" у розмірі 150 мільйонів гривень за спожиту електроенергію, робота підприємства заблокована, – сказав депутат Степан Бульба. – Зараз рахунки підприємства заблоковані, а "Полтаваобленерго" повідомляє, що структурні підрозділи, які забезпечують водопостачання та водовідведення в місті, можуть взагалі відключити від електропостачання. Це призведе до того, що місто практично опиниться на межі екологічного лиха.
Депутат наголосив на тому, що зараз є термінова необхідність погашення заборгованості підприємства із державного бюджету.
До речі, сьогодні на сесії присутній перший заступник голови обласної ради Володимир Марченко. Кілька тижнів після мітингу проти підвищення тарифів, де його змушували написати заяву на звільнення, він був на лікарняному. На минулій сесії, 14 травня, обласна рада не проголосувала за пропозицію Олександра Масенка зменшити кількість заступників голови обласної ради до одного.
Голосування сьогодні відбувається доволі швидко. За менше ніж півтори години роботи депутати проголосували 4 питання. Зараз, перед голосування за внесення змін до обласного бюджету, стався збій у системі "Рада".
Згідно зі змінами до бюджету, комунальні видання "Зоря Полтавщини" і "Село полтавське" отримали додаткове фінансування у сумі по 300 тисяч на кожну газету.
12.31 Депутати проголосували також про виділення 680 тисяч із коштів фонду охорони навколишнього середовища Козельщинській райраді на купівлю сміттєвоза.
Про адміністративно-територіальну реформу
12.33 Депутати перейшли до обговорення питання про схвалення перспективного плану реформування територій громад Полтавської області. Депутат Ірина Балибіна, яка очолює Офіс реформ Полтавської області, зазначає, що план обговорили на усіх рівнях. У залі виступ Балибіної зустріли вигуками "Ганьба!".
Згідно з планом пропонують утворити 76 територіальних громад замість 524 сільських, селищних та міських рад, які є сьогодні. Зараз практично усі кошти, які надходять до місцевих бюджетів, витрачають на утримання апаратів органів місцевого самоврядування. За словами Ірини Балибіної, у такому випадку не може йти мова про розвиток територій.
Якщо сьогодні на сесії приймуть перспективний план, то його передадуть для створення загальноукраїнського для подальшого впровадження реформи.
Юрій Кривошеєв зазначив, що впровадження будь-яких реформ спочатку викликає спротив, але адміністративно-територіальна реформа -не виняток, проте вона є необхідною. Лев Жиденко говорить, що при складанні плану не враховувалися думки окремих громад, що суперечить твердженню про добровільне об'єднання. Наприклад, не врахувалася прагнення опішнянської громади. Там виступили проти об'єднання, але таку думку громади не врахували.
Олександр Масенко запитав у Ірини Балибіної:
– Ви говорите про наближення центрів надання адміністративних послуг. Але якщо громади об'єднаються, то ви скажете, що їздити за 300 кілометрів буде ближче?
Петро Ворона говорить, що в законі все враховано. Замість держадміністрацій на місцях будуть створені виконкоми.
Ігор Чобітько запитує у Ірини Балибіної, чи вона дійсно вірить у те, що ця реформа зробить громади заможними. Вона відповідає, що дійсно у це вірить. Активісти позаду вигукують: "Скільки тобі заплатили за ці слова?"
У результаті в залі оголосили перерву...
Продовження реформової дискусії
13.32 Депутати повернулися із перерви. Представник Пирятинського району говорить про те, що при складанні плану пропозиції територіальних громад цього району теж не врахували. Він готовий голосувати за об'єднання громад лише в тому випадку, коли збережеться принцип добровільності, закладений в основу реформи.
У залі зараз присутні 88 депутатів.
Прозвучала пропозиція ухвалення перспективного плану відкласти ще на місяць для доопрацювання.
Слово узяв Валерій Головко, голова ОДА. Він говорить, що готовий підписатися під усіма пропозиціями щодо змін у плані. Просить серйозніше поставитися до обговорення питання.
Депутат Чобітько говорить, що зараз у депутатів стоїть вибір – іти вперед і голосувати "за" чи проголосувати "проти" і зупинити розвиток громад. Він пропонує проголосувати "за".
Лев Жиденко говорить, що проголосує за план, якщо будуть враховані усі пропозиції громад, зокрема опішнянської.
Степан Бульба:
– Зараз говорять про те, що як тільки план приймуть, то громади стануть спроможними. Але звідки у громад з'являться на все це кошти, якщо їх і зараз немає навіть на державному рівні. Депутат говорить, що виникає питання: якщо ми говоримо проте, що зараз ми витрачаємо гроші на ті управлінські органи, які є на місцях, то яка ж буде економія, якщо замість цих посад створюються нові із тими ж повноваженнями.
– Чому прості люди проти реформи? Бо вони не вірять владі, – резюмував Степан Бульба.
Фракція Соціалістичної партії план у такому вигляді не підтримує.
Масенко процитував одну із полтавських газет, у якій написали, що "сьогодні розглядають не адміністративно-територіальну реформу, а кастрацію по-полтавськи". Він також переконаний, що об'єднання громад відбувається не добровільно. Зараз і Яреськи, і Оржиця, і Решетилівка та інші громади в області виступили проти об'єднання, але при складенні плану їхнього не врахували.
14.16 вже більше ніж півтори години триває обговорення перспективного плану об'єднання громад. Думки депутатського корпусу розділилися. Проте вже не вперше лунає думка про те, що голосувати за план у такому вигляді не можна.
–Такий галоп підвищує вплив олігархічного ладу і принижує селянина, – сказав під час виступу депутат Іван Панасенко. – Із пояснювальної записки до плану, у Кременчуцькому районі сім спроможних громад, хоча вчора говорили про шість. У Лохвицькому районі 9, а в урбанізованому Кременчуцькому менше. Такого не може бути.
Громада зустріла виступ Панасенка вигуками "Браво!".
Депутат завершив виступ зверненням до Валерія Головка, що розгляд пропозицій до плану і змін – робота не для пленарного засідання, а його потрібно доопрацювати у громадах.
Депутат Володимир Оніщенко говорить, до реформу потрібно провести якомога швидше, бо тільки після цього є можливість почати жити по-людськи.
– Хто вам сказав, до саме сьогодні мова йде про об'єднання громад? Ми сьогодні приймаємо лише перспективний план, який потім буде обговорюватися на місцях, – сказав він. – Звертаюся до колег. Це дуже і дуже непросте рішення. Але немає майбутнього України без територіальної реформи. Якби ми зробили цю реформу 20 років тому, то зараз жили б зовсім інакше.
Він закликав депутатів підтримати доленосну реформу і увійти в історію України.
Дмитро Хрістов також закликав реформу підтримати, адже сьогоднішнє рішення це не крапка. У сільських громад є час до 15 липня план доопрацювати і внести свої пропозиції.
Депутат Олександр Іваніна взагалі зауважив, що у законі на етапі складання перспективного плану, який має розробити за методикою голова ОДА, взагалі не передбачене залучення громад.
15.03 Слово надали представникам територіальних громад. Тут думки також різні: наприклад, голова Семенівської райради говорить, що план приймати в тому вигляді не можна, адже до думки місцевої громади не дослухалися, а голова Новогалещинської сільради Козельщинського району говорить, що на місці в районі проведена робота і об'єднання громад там підтримують.
15.30 Петро Ворона оголосив ще одну перерву. Під час перерви Президія і голови фракцій облради зберуться, аби обговорити ситуацію. Обговорення перспективного плану об'єднання територій громад Полтавської області триває більше трьох годин.
На засіданні Президії обласної ради постановили питання про перспективний план об’єднання громад територій Полтавської області взяти за основу, аби відправити на доопрацювання у громади. Таким чином, щоб затвердити перспективний план із усіма правками та пропозиціями, наступного тижня зберуться на ще одне засідання.
І Петро Ворона, і Валерій Головко по завершенню сесії висловили переконання в тому, що не дивлячись на те, що рішення по об’єднанню територіальних громад не було прийняте, така робота ради однозначно позитивна.
– Початок адміністративно-територіальної реформи, необхідність якої в Україні назріла ще 25-30 років тому крок уперед. Сьогодні цей перспективний план по суті зрушує з місця розвиток місцевого самоврядування: повернення виконавчих комітетів, повернення повноважень, фінансова самодостатність, повернення до місцевих бюджетів податків, які сплачувалися на теренах району. Якщо ми сьогодні не підтримуємо цю реформу, то ми значить не підтримуємо розвиток місцевого самоврядування. Суть реформи не в тому, чи збережеться влада в селі, а в тому, чи отримають люди відповідні послуги, чи буде садочок у цьому селі, відремонтована дорога. Сьогодні значна коштів у таких селах іде тільки на утримання апарату сільських рад, які по суті не надають ніяких послуг. Великим кроком вперед є і те, що ми сьогодні відправили цей план на доопрацювання, – сказав Петро Ворона.
На його думку тривале обговорення у залі – це також показник того, наскільки погано спрацювали голови районних рад та державних адміністрацій на місцях. Після сесії ситуація повинна змінитися.