Планують запропонувати постанову, щоб Верховна Рада все проголосувала про те, що на Сході відбувається не АТО, а війна, цитує слова нардепа, командира батальйону "Дніпро-1" Юрія Березу ТСН.
При цьому Береза наголосив, що питання з ким саме війна, звучати не повинно. Мовляв, тільки для представників російського телебачення і преси є таємницею, що на сході насправді воюють російські війська.
До теми – боєць батальйону «Азов» з Полтави розповів про реалії неоголошеної війни.
Антитерористична операція (АТО), яка розпочалася на Сході України у квітні, проводиться на підставі закону про боротьбу з тероризмом, підписаного ще президентом Леонідом Кучмою. Експерти, за інформацією Всеукраїнських ЗМІ, закликали видати указ про запровадження на Донеччині та Луганщині воєнного стану. Проте тоді влада цього не зробила. На початку червня новообраний президент Петро Порошенко підписав закон, який суттєво деталізував поняття АТО.
Якщо АТО все ж оголосять війною, буде запроваджено воєнний стан (особливий режим, що вводиться в країні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки незалежності, територіальній цілісності.)
Воєнний стан може бути введений на всій території або в окремих місцевостях держави. На відміну від надзвичайного, який може тривати не довше 60 днів, закон не встановлює максимальної тривалості воєнного стану. Однак в Указі про його введення повинно бути вказано, на який саме час стан вводиться.
Що буде, якщо оголосять воєнний стан:
– комендантська година – заборона перебувати на вулицях в певний час доби без спеціальних дозволів;
– особливий режим в’їзду та виїзду з території, на котрій запроваджено воєнний стан. Також може бути обмежено рух транспортних засобів;
– призовникам та військовим можуть заборонити змінювати місце проживання без відома військового командування. А військове командування отримує право перевіряти документи, оглядати речі, автомобілі.
– людей, підприємства та матеріальні цінності можуть евакуйовувати;
– повністю забороняється проведення страйків;
– можуть заборонити діяльность політичних партій та громадських організацій, якщо вони загрожують суверенітету, національній безпеці України, незалежності та територіальній цілісності, життю громадян;
– на час дії воєнного стану військове командування отримує повноваження контролювати підприємства зв’язку, видавництва, телерадіоорганізації, навіть театри. Можуть заборонити роботу аматорським радіостанціям та передачу інформації через комп’ютерні мережі.
Читайте також
Психолог розповів, як боротись зі стресом, живучи в час неоголошеної війни