Пілотний проект – Центр інтегрованої допомоги для вагітних жінок, які вживають наркотики – працює у обласному центрі з 2011 року. Подібні центри того ж року відкрили й у Києві, Дніпропетровську (а минулого, 2013 року, в Кривому Розі). Проте саме полтавський досвід назвали одним із кращих в Україні.
Ідея Центру інтегрованої допомоги вагітним наркозалежним полягає в тому, щоб надати таким жінкам усі необхідні послуги буквально в одному кабінеті. У таких Центрах працюють акушери-гінекологи, неонатолог (педіатр, що веде новонароджених), інфекціоніст, нарколог, соціальний працівник. І саме полтавський Центр показовий. Приїздять фахівці з інших міст держави, щоб перейняти досвід.
Центр інтегрованої допомоги у Полтаві діє на базі міського пологового будинку. Його робота має значні успіхи: за три роки не народилася жодна дитина з ВІЛ. Про це на прес-конференції у облдержадміністрації розповіла Надія Тимошенко, представниця БА «Світло Надії».
– За час дії Проекту, протягом 3 років, у місті не народилася жодна дитина зі статусом ВІЛ. Із позитивним ВІЛ статусом за цей період було 8 жінок, жодна із них не передала вірус дитині, – підкреслила Надія Тимошенко. – Діти народилися здоровими. Я вважаю, такий результат тому, що в певний момент жінка зустріла на своєму шляху лікаря, який вислухав, не став звинувачувати у тому, що вона наркозалежна, має непристойну поведінку. Це дуже вагомий результат. За весь період роботи Центру його послугами скористалися 17 вагітних жінок та близько 40 жінок репродуктивного віку. Частина жінок були залучені до програми замісної підтримувальної терапії. Тобто під час вагітності отримували медичний замінник наркотиків. Це дало змогу значно знизити ризики, забезпечити постійний нагляд під час вагітності. Частина жінок, завдяки підтримці та консультаціям психологів й соціальних працівників, повністю відмовилися від наркотиків на час вагітності.
Загалом у Полтаві 140 наркозалежних жінок репродуктивного віку, які стоять на обліку у наркодиспансері та жіночих консультаціях. 50 жінок – клієнтки замісної підтримувальної терапії (ЗПТ). Тобто жінки, які не мають житла, мають змогу безкоштовно отримувати послуги цілодобового проживання, харчування, консультацій медиків.
Читайте також