На Полтавщині вдосталь гречки, але місцевої крупи у магазинах не буде

Новини
Таня Цирульник10 лютого 2011 о 12:001412 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245
Фото Юлії Корж Цьогорічний урожай гречки на Полтавщині удвічі більший за потребу населення. Не зважаючи на це, місцевої гречки у магазинах немає.

Чиновники ж закликають не піддаватися паніці та звернути увагу на більш дешеві сорти круп.

Гречки мало і переробляти її ніяк

–  Для того, щоб забезпечити населення області гречкою, потрібно 2,9 тисяч тон, – розповідає Семен Москаленко, начальник управління розвитку агропромислового виробництва та технічної політики облдержадміністрації. –  Ми зібрали шість тисяч тон. Вихід готового продукту з неї становить 67 відсотків, це близько чотирьох тисяч. Ще з минулого року є залишки близько 1,2 тон.

У 2010 році на Полтавщині гречкою засіяли 11, 2 гектари землі. Проте зібраний урожай обробляти ніде. Великий переробний комбінат у Миргороді на межі банкрутства. У окремих районах є крупорушки, які можуть переробити невеликі партії зерна – зазвичай, для використання у місцевих закладах громадського харчування, колоніях. Але  через спеку гречка вродила дрібна і перемолоти її можна тільки сучасним паровим способом, не механічним. Тому аграрії продали зерно у інші області: Черкаську, Одеську.

– Місцевої гречки у нас уже немає, – відповів журналісту Анатолій Сердюк, начальник управління агропромислового розвитку Лохвицької райдержадміністрації. – Підприємці ще й поспішили – продавали її по чотири тисячі гривень за тону. Нині дають по 10 тисяч, а торгувати нічим.

Загалом же у області відмічають тенденцію до зменшення засівних площ. За останні 15 років вони зменшилися утричі – невигідно. Найбільші території під цю зернову культуру відведені у Гадяцькому районі – 1559 гектарів, Лохвицькому – 893 гектари, Шишацькому – 848 гектарів.

– Середній врожай – шість центнерів з гектару. Це мало, оскільки літо було найнесприятливіше за останні десять років, – повідомив Олексій Перевай, начальник відділу функціонування аграрного ринку, харчової та переробної промисловості, розвитку сільської місцевості.

Нині аграрії задумуються, чи варто засівати під гречку великі території наступного року – адже «наївшись» цього року дорогої гречки, споживачі не купуватимуть наступного року дешевої.

Не гречкою єдиною

Річна потреба людини у гречці – два кілограми. Українські дієтологи підтверджують: гречка має більше вітамінів та мінеральних компонентів, ніж інші крупи. Але інші крупи також корисні.

Рисова крупа

Містить вісім найважливіших для організму амінокислот, не має рослинного білку глютена, який для багатьох людей є алергеном. Дієтичний продукт, корисний при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, нервової та серцево-судинної систем.  Вартість: до 12 гривень за кілограм.

Манна крупа містить білки, крохмаль, вітаміни Е і групи В, мінеральні речовини: кальцій, натрій, фосфор, магній, залізо. При цьому в ній мало клітковини, що дозволяє використовувати її для дієтичного харчування людей з захворюванням шлунково-кишкового тракту. Вартість: до 8 гривень за кілограм.

Пшоняна каша

Найбільш багата на вітамін А, містить вітаміни РР і групи В, дефіцитні для організму калій, фосфор, магній. Нормалізує кровообіг, роботу серцево-судинної системи, печінки, обмін речовин у організмі, укріплює кістки, нігті, зуби. Добра для живлення людей з ослабленим здоров’ям, захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Вартість – до 8 гривень за кілограм.

Вівсяна каша

Містить бета-глюкан, натуральні оксиданти, які сприяють підвищенню опірності організму до впливу інфекцій. Багата на високоякісні протеїни, клітковину, амінокислоти. Зміцнює імунітет, нормалізує діяльність центральної нервової системи. Вартість – до 12 гривень за кілограм.

У ячмінній каші

Найбільш повно представлені необхідні людині вітаміни, мікроелементи, поживні та біологічно активні речовини. Сприяє нормалізації обміну речовин у організмі, допомагає при лікуванні алергій, діабету, захворювань печінки, нирок, жовчного міхура, ендокринної та серцево-судинної систем. Вартість – до п’яти гривень за кілограм.

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter