До яких змін варто готуватися та звикати впродовж трьох весняних місяців, дізнавалася журналіст «Кола».
Законодавчі зміни березня
У магазинах подорожчає горілка
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України (КМУ) від 7 листопада 2012 № 1017, з 1 березня в Україні здорожчає горілка. Ціна на півлітрову пляшку найдешевшої «оковитої» підніметься до 30,1 гривні. Рішення уряду при цьому не передбачає підвищення мінімальних цін на коньяк та вина.
Читайте також: Чим обернется новий КПК
Іноземні ліки продаватимуть лише за наявності сертифіката
1 березня 2013 року набере чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо ліцензування імпорту лікарських засобів і визначення терміну «активний фармацевтичний інгредієнт». Згідно з ним на територію України буде дозволене ввезення лікарських препаратів, зареєстрованих в Україні, за умови наявності сертифіката якості серії лікарського препарата, виданого виробником лікарського засобу, що імпортується, і ліцензії на імпорт лікарського засобу, яка видається імпортерові в порядку, встановленому законодавством. У додатку до ліцензії зазначаються перелік лікарських засобів, дозволених до імпорту ліценціата, а також особливі умови провадження діяльності.
Чимало експертів кажуть, що така процедура отримання сертифікатів є складною для виробників та імпортерів, тому може виникнути дефіцит імпортних ліків. Зокрема, прогнозують, що на ринок не надійде майже 2 тисячі ліків. Перевіряти медпрепарати на якість будуть в лабораторіях Державної служби з лікарських засобів. Нині в Україні працюють 27 лабораторій.
Останній шанс устигнути потрапити на ЗНО
5 березня – останній день подачі документів на ЗНО (зовнішнє незалежне оцінювання). Реєстрація осіб, які забажали скласти ЗНО, тривала з 1 до 30 листопада 2012 року. Для того, щоб подати документи на складання ЗНО, ще є час до вівторка – 5 березня 2013 року. Це останній день подачі документів на іспит.
Нині Український центр оцінювання якості освіти вже оприлюднив дати пробного ЗНО у 2013 році:
23 березня – з української мови і літератури, біології, фізики, російської мови, всесвітньої історії, однієї з іноземних мов (за вибором): англійської, німецької, французької або іспанської;
30 березня – з математики, історії України, хімії, географії, світової літератури.
Аграрії зможуть розраховуватися за кредити врожаєм або тваринами
18 березня набуде сили Закон України «Про аграрні розписки». Згідно з ним аграрна розписка – це товаророзпорядчий документ, що фіксує безумовне зобов’язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти на визначених у ньому умовах. Іншими словами, завдяки аграрним розпискам аграрії зможуть отримати кредит під заставу майбутнього врожаю або сільськогосподарських тварин. Якщо господарство не зможе вчасно виплатити борг, то кредитор забере урожай безпосередньо з поля або з ферми.
Правом видавати аграрні розписки пропонується наділити винятково осіб, що мають право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення або право користування нею на законних підставах для здійснення виробництва сільськогосподарської продукції. У випадку, коли право власності на земельну ділянку належить двом і більше користувачам, аграрні розписки видаватимуться ними спільно і, відповідно, вони нестимуть солідарну відповідальність за невиконання своїх зобов’язань.
Видавати аграрні розписки дозволено тільки у документальній формі, кожну необхідно нотаріально завірити.
30 березня – не забудьте перевести стрілки годинника на годину вперед
Українці вже звикли до запеклих дебатів політиків, медиків та метеорологів про те, за яким часом ми маємо жити.
Як це було
Минулого року, коли в жовтні стрілки годинника переводили на годину назад, Парламент обіцяв, що це вже востаннє і в цьому другому часовому поясі (київський час) країна залишитися назавжди. Більше того, 20 вересня минулого року народні депутати скасували щорічне переведення годинника на зимовий та літній час. Пропонувалося вже з 1 листопада 2012 року встановити дію другого часового поясу, без щорічного переведення. Та вже 18 жовтня Парламент скасував свою постанову і 30 жовтня в Україна перейшла на зимовий час, перевівши стрілки годинника на 1 годину назад. При цьому зазначали – це вже точно востаннє. Але віз і нині там. Тому не забудьте у ніч з 30 на 31 березня о 3 годині перевести стрілку 1 годину вперед.
Полтавці чекають від весни тепла і позитиву
Законодавчі зміни квітня
З 1 квітня – алкоголь та сигарети, ймовірно, знову подорожчають
4 лютого 2013 року Кабінет Міністрів України ухвалив проект постанови «Деякі питання маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Постанова передбачає, що з 1 квітня цього року виробників алкогольних напоїв та тютюнових виробів зобов’яжуть наклеювати на свою продукцію нові акцизні марки, які коштуватимуть утричі більше за старі. Акцизні марки нового зразка Міністерство доходів і зборів України запропонувало зробити з трирівневим захистом від підробки. Нагадаємо, ціни на них не підвищували з 2008 року. На алкоголь вони коштують трохи більше 10 копійок, на сигарети – понад 5 копійок. Нові будуть майже утричі дорожчі. Це й може підняти ціну на сигарети та спиртне.
"Зелені тарифи» будуть суттєво знижені
З 1 квітня 2013 року в Україні набуде чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про електроенергетику» щодо стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії».
За цим законом з квітня в нашій державі з’являться нові поняття: мікро-, міні-, мала гідроелектростанція,
електроустановка,
пусковий комплекс.
Також депутати удосконалили систему застосування «зеленого» тарифу на електроенергію, що виробляється з альтернативних джерел енергії.
ДОВІДКА «КОЛА»
«Зелений тариф» – це спеціальна висока ціна, за якою закуповується електроенергія, вироблена за допомогою альтернативних джерел енергії: сонця, вітру, води, тепла землі, біогазу та інших. «Зелений тариф» сьогодні використовують понад 60 країн світу. Це один з найефективніших стимулів розвитку «чистої» енергетики.
Що передбачає закон:
– «зелені тарифи» для об’єктів сонячної електроенергетики, які виробляють електроенергію з альтернативних джерел енергії та будівництво яких розпочате після 1 січня 2012 року, зазнають суттєвого зниження;
– «зелені тарифи» для об’єктів гідроенергетики будуть підвищені і відрізнятимуться у залежності від потужності об’єкта;
– об’єкти біогазової електроенергетики, введені в експлуатацію у період з 1 квітня 2013 року, зможуть отримувати «зелений тариф»;
– місцевою складовою у розумінні цього закону є те, що право на пільги при створенні об’єкта електроенергетики отримають тільки ті, у яких певна частка обладнання має українське походження;
– розмір місцевої складової для об’єктів електроенергетики та їх пускових комплексів, які виробляють електроенергію з енергії вітру та енергії сонячного випромінювання та введені в експлуатацію після 1 січня 2013 року, встановлюється на рівні не менш як 30%, а після 1 січня 2014 року – на рівні не менш як 50%;
– домогосподарства, які виробляють електроенергію за допомогою сонячних панелей, потужність яких не перевищує 10 КВт, зможуть продавати неспожиту електроенергію ліцензованим енергопостачальникам за «зеленим тарифом».
Але частина закону, якою дозволяється власникам приватного будинку встановлювати в себе на даху сонячну електростанцію, під’єднувати її до загальної електромережі і отримувати «зелений тариф» за згенеровані кіловат-години, вступить в дію аж 1 січня 2014 року. За цією частиною, потужність домашньої СЕС не повинна перевищувати 10 КВт. Жодних ліцензій (подібних до тих, які потрібні об’єктам енергетики) на цю діяльність домовласникам мати не треба. Умова місцевої складової на домашні сонячні електростанції не поширюється. А отже, власник будинку може купувати сонячні панелі як вітчизняного, так й іноземного виробника.
Українські водії їздитимуть за новими Правилами дорожнього руху
15 квітня вступає в дію Постанова Кабінету Міністрів Україні від 11 лютого цього року «Зміни, що вносяться до Правил дорожнього руху».
У минулому номері (№ 8 за 21– 27 лютого) «Коло» зупинилося детально на нових 11 дорожніх знаках європейського зразка, які з’являться на наших дорогах, нових поняттях та заборонах, передбаченими Правилами. У нових Правилах також зазначено, що знаки стали пріоритетнішими за розмітку, а на покажчиках з’являться номери трас. Також вводяться нові поняття: газон, маневрування, удосконалене покриття, острівець безпеки, тимчасові дорожні знаки, регулювальник, денні ходові вогні. Крім того, з 15 квітня водії зможуть здійснювати обгін справа, бо скасована норма, за якою обгін дозволявся лише з лівого боку. Але де будуть розташовані нові дорожні знаки на Полтавщині та який бюджет передбачений на їхнє виготовлення, ще невідомо.
Які зміни можуть очікувати на українців у травні
У всіх школах країни запровадять урок плавання
Міністерство освіти, науки, молоді та спорту України хоче вже у травні цього року ввести в усіх без винятку школах загальнодержавний урок плавання. Зокрема, про це заявив Дмитро Табачник, профільний міністр. В Україні майже 20 тисяч шкіл.
– У містах, там, де є матеріальна база, ми її будемо максимально використовувати. Там, де немає матеріальної бази, будемо чекати травня-червня, і тоді організовувати ці заняття, – заявив Табачник, повідомляє ТСН.
Він також зауважив, що наразі програма знаходиться на етапі розробки Інститутом інноваційних технологій та змісту освіти.
Відстань між аптеками буде півколометра
Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) планує вже у квітні-травні запровадити новий порядок відкриття аптек.
Згідно з ним аптеки повинні будуть відкриватися на відстані не менше 300 метрів одна від одної в містах, де проживають більше 1 мільйона осіб і не ближче 500 метрів одна від одної – в містах до 1 мільйона осіб. Це так звана пішоходна норма доступності.
При цьому кількість аптечних закладів не зменшиться, бо норма буде діяти тільки для тих аптек, що будуть відкриватися.
Полтаві підвищать вартість проїзду
Виконавчий комітет Полтавської міської ради розробив проект рішення «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів у пасажирському транспорті». Ним передбачено встановити вартість проїзду в розмірі 2,50 грн. При цьому пільговики їздитимуть за ціною 1 гривня 25 копійок. Імовірно, ця ціна буде встановлена в громадському транспорті Полтави у травні.
Проект впродовж місяця повинен ще пройти громадські обговорення, після цього виконком вирішить остаточну ціну, а в дію норма вступить з дати опублікування рішення виконкому.
До теми: Чого очікували полтавці від минулого року
Навесні на українців очікують законодавчі нововведення.