Захворювання, які передаються статевим шляхом, саме нині починають себе проявляти.
Адже сезон масових відпусток скінчився, інкубаційний період у більшості хвороб теж пройшов і захворювання, які часто називають венеричними, починають свій «розквіт».
Як уберегтись та коли варто йти до фахівця, якщо маєте симптоми, і як правильно лікуватись, розповіли дерматовенеролог та гінеколог медичного центру «Медея», що в Полтаві.
– Нині поняття «венеричні хвороби» вживають рідко, частіше – термін «захворювання, що передаються статевим шляхом» (ЗПСШ), – пояснює Володимир Свиридюк, дерматовенеролог. – Зараз так коректно говорити.
Збудник таких захворювань живе лише у людини, саме особливості організму такої йому підходять. Тому і заразитись цією недугою у побуті мало шансів. Основний шлях передачі – статевий.
– Незахищений статевий контакт із хворим – і за кілька днів (іноді через 21 день, залежно від інфекції) матимете прояви захворювання, – зауважує лікар Володимир Свиридюк.
– Від матері – до дитини. Під час проходження родових шляхів дитя, як правило, інфікується усім, що є в матері, – розповідає лікар Наталія Багінська. – Тому якщо вагітна не лікувалась, може «нагородити» маля різними ЗПСШ.
У матерів, які не лікували ЗПСШ чи недолікували, можуть народитись діти з патологіями розвитку та вродженими захворюваннями, як от сифіліс.
Із 100 хворих матерів ТОРЧ-інфекціями у 70% їхніх дітей вони будуть. Але захворіють лише 20-25% таких малят, адже іхній імунітет здатен побороти деякі інфекції.
– Контактно-побутовий, але заразитись ЗПСШ, як правило, мало шансів саме у такий спосіб.
До ЗПСШ, які в народі більш відомі як венеричні, належать: гонорея, трихомоніаз, сифіліс, гарднерельоз, стафілококові уретрити та вагініти, хламідіоз, генітальний герпес, уреаплазмоз, мікоплазмоз, ВІЛ, СНІД, гепатити В і С.
Їх виділяють близько 30, деякі лікарі й більше.
– Справа у тому, що є захворювання, які на межі: їх можна віднести і до ЗПСШ й до інфекційних, як, приміром, гепатити В і С, – зауважує Володимир Борисович. – Чи той же папіломавірус людини. Тому точно сказати, скільки існує на сьогодні ЗПСШ, не можна, бо є різні класифікації.
Тривалий час вчені бились над питанням: чому жінки так часто бувають безплідними, не можуть виносити дитя, у них стаються викидні. У середині 80-х визначили, що причина багатьох захворювань сечостатевої системи – група інфекцій, які об’єднали під назвою TORCH-інфекції.
До них належить дуже багато: токсоплазмоз, хламідіоз, уреаплазмоз, гонорея, сифіліс, стрептокок, стафілокок, краснуха, цитомегаловірус, гепатити, ВІЛ та інші.
Практично усі вони призводять до викиднів, аднекситів, пієлонефритів, циститів, інших хвороб жіночої сечостатевої системи.
До речі, Володимир Свиридюк має великий досвід у лікуванні псоріазу.
Чим небезпечні венеричні захворювання
– дискомфортом, погіршується якісь життя;
– хворий заразний, і незахищений сексуальний контакт із ним – поширення захворювання;
– багато захворювань, якщо їх не лікувати, ведуть до безпліддя як у чоловіків, так і в жінок;
– недоліковані ЗПСШ набувають хронічної форми, нібито ховаються і «розквітають» через роки ускладненою формою;
– у жінок недоліковані ЗПСШ призводять до постійних аднекситів, у чоловіків – до простатитів;
– чимало венеричних захворювань можуть уразити центральну нервову систему;
– етичні нюанси, коли добропорядний сім’янин опиняється у психлікарні, паралізований із діагнозом «третинний сифіліс». Діти і внуки можуть відмовитись від батька-діда (такі випадки були в практиці лікарів).
Лікуйтесь лише у профільних лікарів, не в аптеці чи за порадою сусіда
– Зараз нерідко приходять пацієнти, у яких діагностуємо третинний сифіліс, він веде до паралічу і лікування у психлікарні, – говорить Володмир Свиридюк. – А недолікований сифіліс небезпечний тим, що він ховається, а через 20-30 років дає про себе знати порушенням ЦНС (паралічем).
Нині з третинним сифілісом приходять ті, кому за 40 і за 60.
У 90-х вони лікувались хто чим, тож нині захворювання дало про себе знати.
Як каже Володимир Свиридюк, причини – неправильне лікування, лікування не в профільних медиків (дерматовенерологів), а також самолікування, мовляв, сусід цим вилікувався і я спробую, бо в мене схоже.
– Тож лікувати захворювання, які передаються статевим шляхом, варто лише в дерматовенерологів, адже лише вони знають, як саме, за якою схемою і якими ліками можна зупинити ЗПСШ, – констатує Свиридюк.
Важливо
Усі венеричні захворювання виліковні. Головне – вчасно почати їх лікувати і дотримуватись рекомендацій лікаря.
Скочив у гречку і боїшся – не відкладай візит до венеролога
Якщо скочив у гречку і міг заразитись, можна провести профілактику – будеш незаразним.
– На сьогодні існують такі ліки, завдяки яким можна проводити профілактику, – розповідає дермтовенеролог Володмир Свиридюк. – Приміром, якщо чоловік одразу підозрює, що міг заразитись, краще прийти до лікаря, він призначить препарат і проконсультує. Така профілактика не потребує значних витрат.
Обстеження конфіденційне, аналіз відомий через 30 хвилин.
Симптоми, які мають насторожити
При різних захворюваннях симптоми дещо відрізняються, але насторожити вас мають такі основні:
– виділення зі статевих органів (гнійні), із різким неприємним запахом;
– біль, різь у ділянці статевих органів;
– дискомфорт через свербіж;
– збільшення лімфатичних вузлів.
Через 2 дні з моменту зараження дає про себе знати кандидоз (молочниця),
через 4 дні – гонорея,
через 6-10 днів – трихомоніаз,
через 21 – з’являється виразка на статевих органах, що частіше усього свідчить про сифіліс (але виразки дещо схожі й на герпетичні). Точно встановить діагноз лікар.
При перших же симптомах варто йти до дерматовенеролога.
До медиків частіше звертаються або дуже юні хлопці й дівчата, у яких був випадковий незахищений презервативом секс, або ті, хто скочив у гречку напідпитку чи не втримався від спокуси. Був серед найстарших пацієнтів і 93-річний дідусь із сифілісом.
Де знайти допомогу й обстежитись
Обстеження на TORCH-інфекції та інші, що передаються статевим шляхом, можна пройти у медичному центрі «Медея». Аналізи платні, результат частіше усього буде готовий через півгодини.
Краще не економити і вчасно прийти до фахівця, здати необхідні аналізи, адже потім сумнівна економія та зволікання виллються у недешеве лікування.
Медичний центр «Медея» знаходиться у центрі Полтави, має зручне розташування (поблизу Центрального ринку).
Вул. Куйбишева, 24-Б.
Тел.: (05322) 7-22-61,69-16-70, (099) 608-71-91.
Гінеколог та дерматовенеролог ведуть прийом щодня, крім неділі.
Довідка
Акредитований медичний центр «Медея» заснований у Полтаві 2003 року.
Полтавський медцентр «Медея» – це кращі фахівці міста, а також добре оснащена діагностична база, індивідуальний та абсолютно конфіденційний підхід до кожного пацієнта, прийом у зручний для нього час. А за необхідності – виїзд лікаря додому.
Тут вам завжди раді, не доведеться чекати в чергах і підлаштовуватись під графік. А наявність лабораторії прискорює встановлення точного діагнозу та поліпшує лікування.
До теми: що таке папіломи та як їх позбутись.