
На Полтавщині вже почали готуватися дати відсіч грипу: школярі приносять у щоденниках записи з рекомендацією зробити щеплення. Проте з’ясувати, від якого саме штаму грипу яка вакцина стане панацеєю – виявилося проблематично.
Полтавським школярам пропонують робити щеплення проти грипу
Новину про те, що полтавським школярам пропонують робити щеплення проти грипу, редакції «Кола» повідомила читачка. Мати учня надіслала фото запису в щоденнику про рекомендацію вакцинації. У ньому говориться таке: «Шановні батьки, доводимо до вашого відома, що Міністерство охорони здоров’я України рекомендує зробити щеплення вашій дитині проти грипу в поліклініці за місцем проживання. Просимо письмово надати інформацію про ваше рішення (довідку про зроблене щеплення з поліклініки або відмову від проведення щеплення)».
– Таке повідомлення приніс мій син, який навчається у другому класі. Від якого конкретно штаму грипу – у записі не уточнюють. Але ж цієї зими очікують кілька штамів грипу. У випадку незгоди батьків, аби їхнім дітям робили щеплення, просять принести у школу письмову заяву про відмову, написану в довільній формі. Що робити в цій ситуації, навіть не знаю. Хотілося б зрозуміти, наскільки потрібне це щеплення та чи не зашкодить дитині.
Влада закликає полтавців не зволікати зі щепленням
На початку листопада 2013 року під час засідання надзвичайної протиепідемічної комісії заступник міського голови Світлана Порохня запевнила, що рівень захворювання на ГРВІ у Полтаві залишається нижчим за епідемічний поріг, проте проблеми ймовірні.
– За прогнозами спеціалістів, ми наближаємось до сезонного підвищення захворюваності, – сказала Світлана Порохня. – Зараз спостерігаємо досить низький рівень вакцинації серед населення. Полтавці мають зважати на серйозну небезпеку, яку становить ускладнення після грипу. Потрібно зазначити, що в аптечних закладах та лікувальних установах є достатня кількість противірусних препаратів та вакцин.
У Полтавському управлінні охорони здоров’я батькам не пояснюють, від якого грипу треба робити щеплення
В Управлінні охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації переконують: щеплення від грипу – справа добровільна, нешкідлива, за умови хорошого здоров’я дитини. Саме таку відповідь отримала від полтавських медиків молода мама другокласника. Однак навіть, аби отримати доволі нечітку відповідь, як виявилося, мамам потрібно набрати, як мінімум, три телефонні номери.
- Телефон «гарячої» лінії є на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я України. За номером 0-800-801-333 автовідповідач попереджає, що розмова записується, а персональні дані особи, яка телефонує, можуть використовувати.
Слухавку взяли не одразу – телефонна лінія перевантажена. Через кілька хвилин оператор відповіла. Тепер вже журналіст повідомила про ситуацію: від імені матері дитини прочитала записку, яку вклали у дитячий щоденник, і запитала, проти якого штаму грипу школярам пропонують зробити щеплення. Оператор запитала, з якого міста телефонуємо. Дізнавшись, що з Полтави, запропонувала передзвонити до відділу управління охорони здоров’я облдержадміністрації: 7-39-22. Також повідомила, що у Полтаві діє цілодобова «гаряча» телефонна лінія, де зможуть проконсультувати з усіх питань: 0-800-505-032. Від якого штаму грипу збираються робити профілактику школярам – оператор відповіді не дала. Відповіла, що нормативні документи є у профільному управлінні облдержадміністрації і там нададуть усю інформацію.
Тож телефонуємо до відділу управління охорони здоров’я облдержадміністрації. Номер цілодобової «гарячої» телефонної лінії, за яким, як пояснила оператор «гарячої» лінії МОЗ України, зможуть проконсультувати з усіх питань, не відповідав. Тому набираємо другий номер, який надали. У відділі управління охорони здоров’я облдержадміністрації заспокоюють: рекомендація не обов’язкова, загрози від щеплення очікувати не слід.
– Не варто боятися, тим більше, це справа добровільна, хочете – вакцинуєте дитину, а хочете – ні, – запевнила працівниця відділу Управління охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації. – Перед тим, як вакцинуватися, краще зробити всі необхідні аналізи.
На запитання, чому не вказано, від якого саме виду грипу рекомендують щеплення, у відділі управління охорони здоров’я облдержадміністрації відповідають так:
– Щеплення відбуватиметься від усіх можливих видів грипу. Усі вакцини випробувані, пройшли перевірку, тому можете не сумніватися. Ніхто нікого не примушуватиме, це добровільно, але все-таки краще прислухатися до рекомендацій.
В управлінні охорони здоров’я мовчать про вакцину для школярів, але розповіли, якого грипу слід чекати
Маючи надію дізнатися, від якого саме грипу збираються вберегти полтавських дітлахів цього зимового сезону, з інформаційним запитом звертаємося до Департаменту охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації. Публікуємо перелік питань:
- 1. Прохання зазначити повний перелік вакцин від грипу, дозволених для щеплення у Полтавській області, та вказати назви препаратів.
- 2. Які з вакцин рекомендовані для дорослих, а які – для дітей?
- 3. Полтавські школярі приносять у щоденниках записи з рекомендацією зробити щеплення від грипу. Від якого саме грипу, від яких штамів грипу? Яку саме вакцину вводитимуть учням (вкажіть назву). Чи може одна вакцина вберегти від усіх штамів грипу?
- 4. На скільки вистачить дії вакцини (на сезон чи більше)?
- 5. Якими вакцинами будуть щеплювати цього року? Тими, що й минулого, чи новими?
Відповідь від управління охорони здоров’я отримали вчасно, згідно з встановленими законодавством термінами (протягом 5 днів). Проте – без конкретики. У відповіді немає інформації про те, від якого саме грипу і якою вакциною щеплюватимуть дітей. Чи може одна вакцина вберегти від усіх штамів грипу – у Департаменті охорони здоров’я Полтавської області також не кажуть. Але про те, якого грипу варто чекати вже за місяць – повідомили.
– Враховуючи епідситуацію минулого сезону, 2013-2014 року в Україні прогнозується переважна циркуляція вірусів грипу: A/ California/ 7 /2009 (Н1N1) подібний pdm 09; A/ H3N2/ Victoria/ 361 /2011 b; B/Massachusetts/2/2012.
Нагадаємо, раніше полтавські медики прогнозували такі штами грипу: А/ Victoria /361/2011 та В/ Wisconsin /1/2010, які є новими для країни, і сумнозвісний «свинячий грип» А/H1N1/ California /2009.

Перелік вакцин, дозволених для щеплення від грипу
Полтавські медики зазначають, якими вакцинами будуть робити щеплення. Щоправда, не вказують, яку ж саме рекомендують для щеплення школярів.
За даними лікарів, в Україні зареєстровані 4 вакцини профілактики грипу з оновленим штамовим складом епідемічного сезону 2013-2014 років.
– ВАКСІГРИП/VAXIGRIP (виробництва «Санофі Пастер С.А.», Франція), ВАКСІГРИП/VAXIGRIP (виробництва ТОВ «Фармекс груп»), FLUARIXТМ/ ФЛЮАРРИКСТМ (виробництва CIaxoSmithKIine Biologicals, Branch of SmithKIine Beecham Pharma GmbH&Co. KG, Німеччина), ІНФЛУВАК® (INFLUVAC®) (Нідерланди), – зазначено у відповіді на інформаційний запит журналіста. – Ці вакцини дозволено застосовувати дітям із 6-місячного віку, а також людям похилого віку, які страждають на хронічні захворювання.
Щодо терміну дії вакцини полтавські медики відповідають так:
– Антитіла до вірусів грипу виробляються через 10-15 днів після вакцинації і зберігаються близько 1 року.
Скандал навколо інших вакцин: ситуація в Україні
У всеукраїнських ЗМІ ще з літа повідомляють, що від інших хвороб дітей і надалі щеплюватимуть харківськими вакцинами. Держлікслужба зняла заборону на використання препаратів від гепатиту Б, АКДП та «Туберкуліну». Відтак, вакцини, що півроку зберігались у поліклініках, знову можна використовувати. Нагадаємо, минулого року в грудні Держлікслужба виявила на харківському заводі «Фармстандарт Біолік» 6 критичних порушень. Йшлося про поганий контроль якості та стерильності. Завод зупинили, а депутати звернулись зі скаргами на те, що начебто від вакцин цього підприємства померло 8 дітей. Після кожного летального випадку вакцину тимчасово забороняли, але після розслідування препарат повертався у «вжиток». Комісія МОЗ не встановила зв’язок між смертями дітей та вакцинами від гепатиту. 14 вересня 2012 року Держлікслужба заборонила чергову серію вакцини для профілактики гепатиту В «Фармстандарт-біолік», а уповноважене міністерством ДП «Укрвакцина» приймало цей товар і постачало його в лікарні. Відповідно до норм чинного законодавства, після заборони вакцина була на карантині і не використовувалася.
У серпні 2013 року, коли знову піднялася хвиля обурень через проблеми з вакцинами, в МОЗ заперечили зв’язок між смертельними випадками і вакцинацією. – Хочу спростувати інформацію про зв’язок між вакцинацією і смертями дітей, які мали збіг із часом вакцинації.
– Це недостовірна інформація, яка поширюється непрофесіоналами, – пояснювала на офіційному сайті МОЗ України Альона Терещенко, начальник Управління охорони материнства, дитинства та санаторного забезпечення Міністерства охорони здоров’я України. – Хвиля кампанії проти вакцини – серйозна перешкода для проведення національної програми імунізації населення.
Вакцинація: 50% батьків – проти
На офіційному сайті МОЗ України (Міністерства охорони здоров’я) проводять опитування на тему «Чи вакцинуєте Ви свою дитину/дітей?». Опитування ще не завершене, проте уже зараз можна прослідкувати, якої думки дотримуються українські батьки. Як бачимо на таблиці, із 987 учасників опитування 505 осіб відмовляються щеплювати своїх дітей.

Є спеціальний сайт, де розказують про вакцинацію
Влітку цього року у МОЗ пообіцяли створити спеціальний інтернет-ресурс, присвячений проблемам вакцинації – http://imun.moz.gov.ua/uk/. На спеціально створеному сайті Загальнодержавної програми імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2009-2015 роки, який уже діє, кожен може поставити запитання, дізнатися про вакцинацію. Для цього треба зазначити прізвище, ім’я, електронну пошту. З метою перевірити, як працює цей сайт, журналіст надіслала просте запитання. Відповідь на електронну пошту надійшла майже миттєво – буквально через 5 хвилин.
До речі, станом на 14 листопада на грип та ГРВІ в країні захворіло 155 249 осіб, із них 105 498 (67,9%) – діти віком до 17 років (дані з офіційного сайту Державної санітарно-епідеміологічної служби України).
6 фактів про щеплення від грипу
– Кому потрібно робити щеплення від грипу?
Міністерство охорони здоров’я рекомендує всім робити щеплення від грипу, особливо дітям від 6 місяців до 5 років та дорослим після 65 років. Саме ці вікові категорії найбільш схильні до ризику заразитися.
– Кому не потрібне щеплення? Насамперед це стосується людей з алергією, особливо на яйця, бо саме білок – основа щеплення. Щеплення від грипу не варто робити тим, хто раніше вже мав неприємну реакцію на щеплення. Протипоказане воно й дітям до шести місяців. Варто звернути увагу, що щеплення не можна робити дітям, які мають будь-яке захворювання або ж загострення хронічного. Навіть коли є лише підозри, краще все перевірити і не поспішати вакцинувати дитину.
– Коли краще робити щеплення від грипу?
Сезон цієї хвороби починається ще на початку жовтня і може тривати до кінця весни. Краще зробити вакцинацію на початку сезону. Для повноцінного розвитку антитіл вимагається практично два тижні, такий термін дає впевненість, що щеплення захистить від хвороби.
– Види вакцини
Щеплення від грипу є двох типів. Перший – актуальна вакцина, що вводиться за допомогою голки. В організм вводяться мертві колонії вірусів. Кожна вакцина містить у собі три різні типи вірусів, які визначаються науковим шляхом. Другий – назальний спрей. На відміну від ін’єкції, спрей наповнений живими вірусами грипу, хоч і ослабленими. Такий тип щеплення рекомендований тільки здоровим людям від 2 до 49 років, заборонений вагітним жінкам.
– Щорічна вакцинація
Одне щеплення від грипу не захистить на все життя. Щороку вірус мутує, і те, що було зроблено цього року, не захистить наступного. Відповідно до змін вірусу, пристосовують до нього і вакцину.
– Жодних гарантій Щеплення від грипу не може гарантувати 100-відсотковий захист від інфекцій і застуд. Через постійну мутацію вірусу шанс захистити себе від усіх інфекцій не великий. Це стає однією з найпоширеніших причин, з яких багато людей відмовляються від щеплення проти грипу, вважаючи його марним.
(www.centrmed.com), Центр сімейної медицини.
Щеплення від грипу – «за» і «проти»
«За»:
1. Щеплення може врятувати життя. На користь цього гучного твердження говорить така статистика: щорічно в час епідемічного неблагополуччя на грип хворіє 10% населення, з яких близько 500 тисяч осіб вмирають.
2. Щеплення не спричиняє грип.
3. Протягом багатьох років серед батьків існувала думка, що деякі консерванти, які використовуються під час виробництва вакцин проти грипу, можуть спровокувати розвиток аутизму в дітей. Однак згодом це припущення було багаторазово спростоване і повністю зняте з порядку денного.
4. Якщо боїтеся уколів – можна цього уникнути. Існують вакцини проти грипу у вигляді назальний спреїв, які не поступаються ефективністю ін’єкцій. Їх можна використовувати у віці від 2 до 49 років.
«Проти»:
1. Щеплення мають низку побічних ефектів. У деяких людей відзначається болючість, почервоніння і припухлість на місці ін’єкції, підвищення температури тіла і головні болі. Всі ці симптоми, як правило, не дуже виражені і минають за 1-2 дні.
2. Дія щеплення від грипу обмежена лише одним епідемічним сезоном. Віруси мають здатність пристосовуватися і змінюватися щороку, тому торішня вакцина цього року, на жаль, не спрацює.
3. Щеплення від грипу не дає 100% гарантії від інфікування. Дослідження, яке провели нещодавно, представило громадськості цікаву інформацію: ефективність вакцин проти грипу становить близько 59%. Щеплення може допомогти вберегтися від домінуючих вірусних штамів сезону, але не захистить вас від всієї іншої вірусної «нечисті».
Читайте також
Полтавські лікарі радять робити щеплення, щоб потім не витрачати гроші на лікуваня