Єгор Соболєв про люстрацію: "Україні треба вчитися у Чехії".

Гість редакції
Надія Труш7 травня 2014 о 17:042577 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Єгор Соболєв про люстрацію: "Україні треба вчитися у Чехії".
Гість «Кола» Єгор Соболєв – голова люстраційного комітету України, розповів в ексклюзивному інтерв’ю «Колу» про головні причини болючого процесу люстрації та про шляхи їх вирішення.

За словами головного люстратора країни, в державі скрізь, від Ужгорода до Ровиньків Луганської області, однакові проблеми.

Єгор Соболєв про люстрацію: Надія Кучер і Єгор Соболєв

– Суди «проїдені» корупцією. І те, що ми зараз забрали керівників цієї системи від Януковича, абсолютно не означає, що держава стала вільною і незалежною. Вона залишається не вільною і залежною, насамперед, від долара. Міліція теж переважно нікуди не годиться. Ми це побачили в Луганську і в Одесі, – дає оцінку Єгор Соболєв. – І ще й у багатьох інших містах побачимо, якщо ми не почнемо її очищати. Маємо абсолютно не нашу спецслужбу, і те, що зараз відбувається в Слов’янську і Краматорську, прекрасно це доводить. Чесно кажучи, і Уряд нікуди не годиться. Це одна біда: залишилося дуже багато людей Януковича, саме тому ми й почали з судової системи. Чинний Уряд абсолютно не дає раду більшості проблем, які є в Україні. Він не такий, без сумніву, крадійкуватий, яким був Янукович, не такий кривавий, яким виявився Янукович. Але він не є професійним в таких масштабах, які нам потрібні. Щоб зараз прорватися, я б навіть сказав, вижити, почати жити новим, нормальним життям – треба побудувати нову державу. Це та ідея, яка привела мене до Полтави. Більше того, важливо розуміти, що держава не буде створена зверху. Це не зробить Яценюк, Порошенко чи Тимошенко. Вони, як на мене, можуть лише гальмувати,з різним ступенем успішності. Нову державу можуть побудувати зараз звичайні люди, які проявили себе під час Майдану і беруть на себе ініціативу. Важливо, щоб, приміром, від кадетського корпусу у Полтаві до Генеральної прокуратури люди очистили і побудували нову державу.

Соболєв про люстрацію в Україні: «Потрібно брати приклад з Чехії»

– Як оцінюєте процес вибору головного міліціонера на Полтавщині?

– Кандидати висуваються і обговорюються відкрито. З того, що я вже знаю, люди дуже серйозно підійшли до цього питання. Активісти організували хороше громадське обговорення. Вважаю, що проводити громадські зібрання в присутності самих кандидатів – дуже добре. Ще б радив більше зусиль докласти медіа, щоб розслідувати, розбиратись, що це за люди, що вони робили в минулому. Журналістські матеріали ми можемо покласти перед міліцейськими генералами і сказати: дивіться, з кого ми вибираємо. Є ще велика проблема, і не лише Полтавщини, – немає з кого вибирати. Хоча подаються 3-5 кандидатів, а у деяких областях – по 15. Міліція, як і інші державні органи, настільки згнила, що там уже просто важко знайти надійних і незаплямованих офіцерів. Це ставить перед нами завдання –очистити суди, міліцію, спецслужби, прокуратури. Але й цього недостатньо. Міцнішає думка, що все треба створювати заново. І поруч, паралельно, організовувати нові суди, прокуратуру, спецслужби, міліцію. Гнилі структури потрібно розформовувати. Погляньте, яку люстрацію створили в Чехії у 90-х роках. Я вважаю її зразковою, зокрема для України. В них в листопаді відбулась Оксамитова революція, а у грудні вони уже розформували спецслужби. Більше того, першим керівником призначили художника. Не тому що він добре малював, а тому, що це була незаплямована людина з сильною репутацією. І так чехи підійшли до формування усіх державних органів. Вони не узяли радянські органи, не назвали їх чеськими, і тому не отримали у спадок усі ті хвороби, які ми досі не можемо вилікувати. Вони просто створили нову Чехію. Якщо ми зараз просто «косметично» когось звільнимо, реорганізуємо, то знову успадкуємо всі ті хвороби, через які страждали і через які, власне, повстали. Наші суди несуть печатку прокляття ще з радянських часів. І в роки незалежності, яка не була справжньою, як показує нинішня боротьба, несуть й досі. Як було у нас? Взяли радянське КГБ, перейменували в СБУ, призначили керівниками людей, які мучили радянських дисидентів. Мовляв, тепер це буде спецслужба незалежної України.

Єгор Соболєв про люстрацію: Єгор Соболєв у редакції "Кола". фото Юлії Корж (2 шт)

«Українські судді – раби»

– Когось вже вдалося люструвати? Чи можете назвати приклад вдалого процесу люстрації, приклад, який можна буде використовувати?

– Перший закон, який ми разом із громадськими активістами, правниками і окремими членами коаліції та Уряду пролобіювали, це Закон «Про відновлення довіри до судової системи». Я його називаю Законом «Про початок очищення судів». Він повністю звільнив керівництво судової системи і передав право обирати голів самим суддям. Зі звільненням керівництва в нас переважно успіхи, тому що ми цим законом звільнили повністю вищу раду юстиції, вищу кваліфікаційну комісію суддів. Це ті органи, які наглядають, підбирають і мають право карати суддів. Зараз туди делегуються нові люди, серед них є гідні, справжні представники, які будуть боротися за чистоту в суддівській системі. Ще одна хороша новина: ми відсторонили цим законом людей Януковича від керівництва вищими судами. З судами нижчих інстанцій навпаки – все дуже сумно. Бо коли судді вперше в історії України отримали право самі обирати собі голів, по суті, отримали самоврядування, вони скористалися ним так, що мені в більшості випадків хочеться або плакати, або змушувати плакати суддів. В більшості, судді обрали собі головами тих самих людей, яких закон звільнив. Це означає, що судді не просто не готові до незалежності, а й далі залишаються рабами корумпованої системи, в якій вони і далі прагнуть жити. Це ставить перед нами запитання: чи виліковна ця система? Ми забрали їх керівників, дали суддям незалежність, такого в них ніколи не було. Але раби знову вдягають на себе ярмо, яке з них законно зняли. І я думаю, що створення судів по-новому – це єдиний вихід побудови правосуддя.

– Як були чи можуть бути перепони в проведенні люстрації?

– Основна проблема: система правоохоронних органів, судів, спецслужб буде чіплятися руками, ногами, хвостами, рогами за те, щоб зберегтися в будь-який спосіб. Боротися з цим просто: брати і виганяти, викорінювати, розуміючи, що замість людей ніхто це не зробить. Навіть якщо кришталеву людину зараз поставити Генеральним прокурором, це буде величезним поштовхом для боротьби з корупцією, але він не подолає її без нас, людей. Тільки ненависть і розуміння: «або ми – її, або вони – нас» змушує людей діяти. Ті, хто зараз дають хабар, працюють на повернення Януковича. Ті, хто дають хабар, працюють на те, щоб Путін переміг, щоб Україна і далі залишалася жалюгідною країною, яка не відбулася. Поки ми не почали з себе, ми не маємо жодного шансу.

Соболєв впевнений, що Корсун не гідний посади начальника УМВС Полтавщини

– З якими проблемами звертаються до Вас найчастіше (або Ви стикаєтеся) в процесі люстрації регіональних представників?

– Людей в регіонах, насамперед, цікавить, що робити, поки немає законів про люстрацію. І моя відповідь завжди – не чекати, а вимагати відставки заплямованих людей. Тобто, робити так звані громадські люстрацію, кампанії, тиск. Посадовці мають йти. І такі випадки відбуваються по всій країні. Наприклад, львів’яни вже прогнали трьох начальників ДАІ за час, що минув після Майдану. Зробили це саме за допомогою громадської люстрації. Сказали: ви хабарники, ось факти, ви не можете тут працювати, просто не зайдете в свій кабінет. Те саме нещодавно зробили дніпропетровці. Таких історій – десятки по всій країні. Маю дуже багато матеріалів про Івана Корсуна, одного із кандидатів на посаду начальника міліції Полтавської області. І не лише від полтавських активістів. А й від представників із Черкащини, де він працював. Матеріали свідчать про те, що ця людина не гідна посади, на яку претендує. Але вичистити таких людей страшенно важко і вам, і мені, і міністру внутрішніх справ Арсену Авакову. І йому найважче, бо на нього давлять партнери коаліції, які його призначили. Якщо полтавці думають, що хтось замість них підбере начальника міліції, то не буде такого. Можуть лише прислати негідного. Київ не підбере за Полтаву хорошого начальника міліції. Очікувати, що з Києва буде приходити очищення, як мінімум, наївно. Очищення може відбутися тільки за бажанням людей. Чесно кажучи, поки що Богдан Тиводар із Закарпаття – єдиний прийнятний кандидат на посаду начальника міліції Полтавської області, якщо порівнювати з усіма іншими претендентами. Але потрібно ще перевірити дані про нього, підготувати довідку, щоб міліцейським генералам показати.

Цитата від Єгора Соболєва: Потрібно самим вирішувати свої проблеми, не сподіватися на посадовців. І після цього самим ставати посадовцями. Або делегувати таких посадовців серед гідних знайомих. І тоді успішна держава Україна створиться.

Читайте також

Єгор Соболєв став гостем редакції «Коло» (анкета)

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter