Тетяна Цирульник та Діонісій Каплін у редакції "Кола". Фото Ольги Матвієнко.
–Вперше від 1991 року у нас вибори пройшли у один тур. Тоді 62 % голосів набрав Леонід Кравчук, 23 % – В’ячеслав Чорновіл і – на 23 роки українці забули про таке явище як вибори у один тур, – коментує Діонісій Каплін, експерт ГО «Аналітичний центр розвитку громадянського суспільства». – Зазвичай у першому турі ми емоційно голосуємо за тих, хто нам більше імпонує, а у другому стаємо раціональними і обираємо: щоб було краще собі особисто, країні. Цього разу голосували «за один тур». Результат виборів у Полтавській області – результат Петра Порошенка в цілому по країні, він переміг у всіх виборчих округах. Взагалі симпатії українців у округах були дуже чітко структуровані: перший – Порошенко, друга – Тимошенко, третій – Ляшко, практично усюди, з невеликими регіональними відмінностями.
Чому програла Тимошенко
– Коли Юлію Тимошенко відпустили, вона не зрозуміла, що уже опинилася у іншій країні. І методика виборчої кампанії була розрахована на людей 2010 року. Але українці змінилися, змінилися їх підходи до вибору політиків. Так, Полтавську область традиційно вважали бютівським регіоном. Але до цього Полтавщину вважали і соціалістичним регіоном – 15 років незалежності соціалісти тут вирішували усе і наша область була єдиною в Україні, де осередки соцпартії доходили практично до кожного села. Після 2007 року (коли соціалісти не пройшли у Верховну раду – примітка авт.) вони саморозпустилися і цей сегмент зайняв блок Юлії Тимошенко.
Під час виборчої кампанії Юлія Тимошенко приїжджала на форум аграріїв на Шишаччині, обминувши Полтаву та інші крупні міста області. А її опоненти – Петро Порошенко та Олег Ляшко до Полтави приїхали.
– Усі вибори розраховуються на калькуляторі. От на Полтавщині 1мільйон 200 тисяч виборців. Явка на виборах зазвичай від 60 до 70 %. Отже, на виборчі дільниці мали прийти близько 750 тисяч населення. А тепер розрахуємо виборців у містах і селах. У Полтаві 230 тисяч виборців, у Кременчуці – 170, у Комсомольську – 45, у Лубнах – 40, у Миргороді – близько 32 тисяч. Отже, близько 500 тисяч виборців – у містах і близько 700 – у сільських округах. Мобільність людей у селі вища, проте є маленькі дільниці, до яких важко добратися. Орієнтуватися на села – добре, але якби ми побачили Юлію Тимошенко у Полтаві, її результат був би вищим, – вважає Діонісій Каплін.
Передвиборча кампанія: не лідером єдиним
– Юлія Тимошенко збудувала свою кампанію на тому, що вона – сильний лідер, але це не спрацювало. Її команда: Олександр Турчинов та Арсеній Яценюк були при владі кілька місяців, фактично команда Тимошенко відповідала за те, що діялося у Криму та у східних областях – похизуватися нічим. Також у Юлії Тимошенко не було якогось ґрунтовного меседжу, а люди хотіли почути план на майбутнє (про що у своїх виступах розповідали Петро Порошенко й Олег Ляшко). Крім того, з 2010 року на Полтавщині її команда ніяк не впливала на політичні події у регіоні. Жоден народний депутат від області не пройшов по мажоритарним округам до Верховної ради. А якщо постійно не налагоджувати взаємодію з виборцем, вважати, що люди повинні голосувати за тебе, бо інших варіантів просто не існує, процес деградує. На цьому свого часу погоріли соціалісти, які віддали область БЮТу. Нині у області популяризується радикальна партія Олега Ляшка. Проте, якщо вони будуть також почивати на лаврах і партробота не йтиме – їх очікує результат попередників.