У світі відзначають день боротьби із торгівлею людьми: про ситуацію на Полтавщині

Суспільство
Надія Труш30 липня 2016 о 15:201303 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 У світі відзначають день боротьби із торгівлею людьми: про ситуацію на Полтавщині
30 липня, у Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми, в Полтаві провели інформаційну акцію.

день боротьби із торгівлею людьмиПолтавцям розповідали, що робити, як рятуватися від торгівлі людьми. Фото Надії Труш

Торгівлю людьми можна назвати досить прибутковим бізнесом. За статистикою, наданою БО «Світло надії», щорічний дохід злочинців від торгівлі людьми у всьому світі складає близько 10-12 мільярдів доларів. А за кримінальними прибутками займає третє місце у світі після нелегальної торгівлі зброєю та наркотиками. Саме тому благодійна організація, влада, поліція об’єднали зусилля, аби разом відновити права тих, хто постраждав від торгівлі людьми та попередити такі випадки у майбутньому. «Спільними зусиллями проти торгівлі людьми в Україні» – під такою назвою відбувся захід у обласному центрі.

Акція тривала у двох місцях – на центральній піші зоні неподалік Театральної площі та біля залізничного вокзалу «Полтава-Південна». Організатори – БО «Світло надії», ГУ Наццполіції в Полтавській області, управління у справах сім’ї, молоді та спорту Полтавської ОДА та Полтавський міскьй центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

За даними Міжнародної організації з міграції в Україні, з 1991 року понад 160 000 українців постраждали від торгівлі людьми. Виявляється, наша держава – один із найбільших «постачальників» підневільної робочої сили в Європі. З 2000 по 2016 роки 12 тисяч українців, які постраждали від торгівлі людьми, отримали комплексну допомогу.

Уже цього року за допомогою до Міжнародної організації з міграції звернулася 491 особа. 93% зазнали трудової експлуатації, понад 5% зазнали сексуальної експлуатації, більше 52% тих, хто звернувся – люди до 35 років. Більше від торгівлі людьми потерпають чоловіки – 59%, а 41% – жінки.

день боротьби із торгівлею людьмиОльга Гришко

На Полтавщині офіційно від торгівлі людьми постраждало п’ятеро, неофіційно – більше

Про ситуацію на Полтавщині розповіла Ольга Гришко, програмний спеціаліст БО «Світло надії».

– Акція відбувається у 15 регіонах, в Полтаві також. Її проводять члени Всеукраїнської коаліції громадських організацій з протидії торгівлі людьми. Загалом це не перший подібний захід у Полтаві, але це перша акція, яку проводить БО «Світло надії». На Полтавщині 5 осіб мають офіційний державний статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми. Але офіційна державна статистика і статистика неурядових організацій суттєво відрізняються. Чому? Бо не всі люди ідентифікують себе як постраждалу від торгівлі людьми особу. Вони знають про злочин, але думають, що їм просто не поталанило чи ошукали. Часто люди бояться звертатися до правоохоронних органів, а то й не знають куди звернутися. Крім того, не завжди готові розповідати про це відразу, через стресовий стан, – говорить Ольга Гришко.

За її словами, часто від торгівлі людьми у Полтаві страждають студенти та випускники ПТУ.

– БО «Світло надії» стала членом Всеукраїнської коаліції громадських організацій з протидії торгівлі людьми у червні цього року. Але уже можемо говорити про певні результати.
Перша ініціатива, яку ми реалізували – було підвищення обізнаності вразливих груп дітей та молоді, які навчаються у ПТУ міста. Тому що 47% постраждалих – це студенти чи випускники професійно-технічних навчальних закладів. Вони шукають роботу закордоном і в Україні, дуже довірливі і амбіційні, не дбають про власну безпеку і тому часто страждають від цього виду злочину, – каже Ольга Гришко.

Як полтавці реагують на спробу допомогти їм

В рамках акції активісти (їх було кілька десятків) роздавали інформаційні буклети із контактами, куди можна звернутися за захистом та проводили попереднє анкетування-опитування. Розмови із перехожими відбувалися, аби дізнатися, чи були у полтавців та ії друзів випадки, коли їх силою змушували працювати чи виконувати ту роботу, яку не хотіли виконувати; чи обмежували свободу пересування, чи не платили за виконану роботу тощо.

Журналістка «Кола» деякий час провела провела разом із активістами, які роздавали інформаційні матеріали та дізналася, як жителі міста реагують на спробу допомогти їм. На Театральній площі і біля кав’ярень, де, власне, й проходила акція, людно. На людей у синіх футболках перехожі реагують байдуже, не помітно особливого зацікавлення. В принципі, така реакція не дивна, на площі часто відбуваються різні акції, мітинги тощо. Полтавці звикли мало не щодня бачити наметові містечка чи роздачу якихось листівок. На прохання активістів взяти буклет, у якому міститься інформація як протидіяти торгівлі людьми, перехожі зголошуються. Але беруть літературу на ходу, не зупиняються дізнатися більше. Дехто узагалі відмовляється брати буклет та відповісти на кілька запитань для опитування, мовляв, поспішають. Охоче беруть те, що роздають – пенсіонери та підлітки, рідше – полтавці середнього віку. За час, поки на місці події перебувала журналістка, ніхто не зупинився біля намету з банером протидії торгівлі людьми чи біля активістів, які роздавали інформаційні буклети. Так само не виявляли полтавці й бажання підійти до групи у футболках із написом 527 – безкоштовним номером, за яким можна зателефонувати з будь-якого мобільного, дізнатися будь-яку інформацію про торгівлю людьми, отримати правову чи іншу допомогу.

Корисні телефони

Як визначити сучасне рабство (так називають торгівлю людьми)

  • вас силою примушували працювати;
  • не виплатили обіцяної заробітної плати;
  • відібрали паспорт чи інші документи;
  • насильно утримували, контролювали;
  • погрожували, шантажували;
  • змушували до жебрацтва;
  • втягнули у проституції, порнобізнес;
  • ви стикнулись з обманом, насильством.

В такому разі необхідно повідомити про проблему за телефонами:

Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Полтавської ОДА – (0532) 56-92-66

Телефон довіри ГУ Нацполіції у Полтавській області – (0532) 56-22-33, 51-77-57

БО «Світло надії» – (0532) 60-60-81

Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів (безкоштовно зі стаціонарних телефонів) – 0-800-505-501, 527 (безкоштовно з мобільних).

До теми: Найбільше українців продають в Росію та Польщу

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter