Люльку миру, ляльок-качина, головний убір вождя, килими, шкуру бізона, лікувальне коло з головою бізона, прикраси зі срібла, амулети, торохкальця для обрядових танців, обрядові маски та інші значимі для індіанської культури сакральні речі можна побачити на виставці «Історія трьох племен: мистецтво та ремесло американських індіанців Південного Заходу».
Виставка відкрилася 6 листопада в Полтавському краєзнавчому музеї в рамках днів Америки в Полтаві. Подивитися на речі виготовлені сучасними індіанцями можна буде 22 листопада.
На відкриття завітала аташе з питань культури посольства США Шері Бистрянські.
– Мені дуже приємно відкривати виставку в Полтаві для того, щоб ознайомити українців з американською традиційною культурою. На виставці можна побачити найяскравіші зразки трьох племен. Важливо підкреслити, що всі речі – артефакти, які належать найбільшій музейній інституції Америки. Зазначу, що інідіанські ремесла, не є мертвими, бо всі три племені продовжують свою культуру, традиції, – говорить Шері Бистрянські. – Я перебуваю в Україні близько одного року, але вже мала можливість відвідувати музеї і бачу, що багато музеїв тут мають багато подібних виставок, присвячених культурній спадщині.
Центральні місце на виставці займає розписана з середини шкура бізона із шерстю, яку мав право одягати лише вождь племені, оскільки бізон характеризував могутність. Також шкуру використовували під час ритуалів. А нині існує повір’я: якщо доторкнутися до неї та загадати бажання, воно обов’язково здійсниться. Тож, можна було помітити, як деякі відвідувачі виставки нишком торкалися до шкури.
Читайте також: Під відкритим небом показали фото з війни бійця батальйону «Полтава»
Можна побачити на виставці і головний убір вождя племені із пір’ям білохвостого орлана. Чим більше пір’я, тим могутніший вождь.
– Тут представлені роботи племен навахо, сіу і гопі, які мешкають на південному-заході США. Приміром, наваху – одне з найбільших індіанських племен (понад 300 тисяч) – це були кочівники, які займалися скотарством, тому найбільше на виставці представлені їхні тканні вироби, зокрема килими. Поряд плетені вироби, ритуальний і повсякденний посуд, взуття, яке шили переважно зі шкір оленя. Думаю, виставка стане поштовхом для подальшого ознайомлення з цією цікавою і співзвучною з нашою, культурою, – говорить Ірина Власенко, завідувач науково-дослідного експозиційного відділу етнографії.
Цікавий сакральний предмет на виставці – дерев’яні ляльки-качина, символи поклоніння духу предків, який і в нас існував. Вони переважно представлені в образі духу-воїна.
Загалом виставка невелика – помістилася на балконі музею, експонують лише 120 предметів, але всі вони унікальні.
Насамкінець аташе зауважила, що краєзнавчий музей у Полтаві надзвичайної краси, тому вона планує повернутися ще раз до Полтави, аби подивитися на музейні експонати.
ТЕКСТ: Ольга Правденко
ФОТО: Юлія Деркач