Багато людей помиляється, думаючи, що навесні та влітку захворіти на застуди практично неможливо.
Між тим, саме на ангіну та тонзиліт у цей час хворіють найбільше, бо люди часто бездумно п’ють холодні напої, сидять на протягах та під кондиціонером. Як уникнути та вилікувати ці недуги влітку, читайте далі.
– Нині, коли весна в самому розпалі, в отоларингологів додалося роботи, частішими стали звернення зі скаргами на біль та печіння в горлі. Часто це необов’язково ангіна, здебільшого в людей загострюється хронічний тонзиліт, зараз ще й спостерігаємо невеликий сплеск ГРВІ. До речі, якщо ГРВІ не вилікувати, то можуть уражатися пазухи носа, – розповідає Юрій Трубчінін, завідувач лор-відділення 2-ї міської клінічної лікарні. – Нічого дивного в такому сплеску немає, бо під час зміни сезонів у людей знижується імунітет, ми не бережемося, легко вдягаємося, п’ємо холодні напої.
До речі, читайте також, як уберегтися від герпесу
Коли обов’язково потрібно звернутися до ЛОР-лікаря
– якщо підвищилася температура тіла;
– гострий біль та печіння в горлі тривають кілька днів, а самолікування (спреї, таблетки для смоктання, полоскання горла тощо) не допомагають;
– якщо біль у горлі турбує не вперше.
Тільки отоларинголог зможе визначити причину такого болю та діагностувати ангіну (інфекційне захворювання, основна ознака якого запальний процес піднебінних мигдалин) чи тонзиліт. Тонзиліт – часто незмінний супутник ангіни, він буває гострий та хронічний. При тонзиліті запалюються піднебінні мигдалини. Гострий тонзиліт – це і є ангіна. Хронічний загострюється при переохолодженні, стресі та свідчить про осередок інфекції в організмі.
– Ці хвороби небезпечні тим, що можуть уражати інші органи, якщо несвоєчасно звернутися до лікаря. Не рідкісні випадки, коли інфекція вражає серце, нирки, суглоби, – прокоментував Юрій Трубчінін.
Хронічним тонзиліт стає після тривалих та частих ангін, які бувають більше 2 разів на рік.
Причини ангіни влітку
– Кондиціонери. Різкий перепад температур на більш ніж 10 градусів є величезним стресовим фактором для організму. У першу чергу слабшає імунітет, і організму складно боротися із збудниками інфекцій.
– Морозиво і холодні, особливо газовані, напої. По-перше, такі «крижані» напої погано втамовують спрагу, а по-друге, переохолоджуються піднебінні мигдалини. А запалені мигдалини – це «зелене світло» для стрептококів – збудників ангіни.
Причини тонзиліту влітку ті ж самі, що й ангіни, але окрім них, додатковими факторами є:
печіння та біль у горлі;
неприємний запах із рота;
підвищення температури до 37,5-39°С, загальне нездужання;
біль у суглобах і м’язах;
збільшення лімфатичних вузлів.
Крім того, часто тонзиліт можуть спровокувати зуби, вражені карієсом, поліпи в носі, викривлена носова перетинка, гнійний гайморит.
Розмір мигдалини не завжди симптом тонзиліту. Нерідко її збільшення свідчить про ріст (гіперплазію) лімфоїдної тканини. У дитячому віці – це нормальний варіант розвитку організму. «Червоне горло» не діагноз! Якщо немає інших патологічних симптомів, лякатися цього не треба ні лікарям, ні батькам.
Профілактика ангіни та тонзиліту теплої пори року
– Холодні напої краще пити маленькими ковтками і без соломинки. Тоді рідина спочатку зігрівається в роті і тільки потім потрапляє в горло.
– Цитрусові, мед і молоко та перебування на свіжому повітрі – найпростіший спосіб порятуватися від ангіни, яка починається.
– Доглядайте за своїми зубами, чистіть їх двічі на добу. Причиною ангіни може стати карієс, а це постійна інфекція у роті.
– Не пийте дуже холодних напоїв. – Морозиво краще їжте повільно. – Не сидіть під увімкненим кондиціонером.
– Після того як позасмагали на сонці, не кидайтеся в холодну воду з розгону. Заходьте у неї повільно.
Якщо ви захворіли на ангіну, то найголовніше – це забезпечити собі спокій. Підтримуйте імунітет та сили супами, пюре, овочами, фруктами і рибою.
– До речі, мій багаторічний досвід роботи показує, що на гайморити, ангіни, фронтити, інші ЛОР-проблеми люди частіше почали хворіти після чорнобильської катастрофи. Отже, це означає, що наш імунітет значно послабився після того, – наголосив лікар.
Народні рецепти лікування ангіни й тонзиліту
Інгаляції з прополісом
У літр окропу додайте одну столову ложку настоянки прополісу. Для процедури можна використати чайник. Обережно, щоб не обпектися, дихайте через носик. Для приготування настою прополісу треба на чверть пляшечки медичного спирту покласти шматок прополісу завбільшки з сірникову коробку, настоюйте протягом 14 днів.
Полоскання горла соком червоного буряка та лушпинням цибулі
Зробіть кашку із звичайного червоного буряка, за допомогою тертки. Потім залийте її окропом у пропорції 1:1. Накрийте кришкою і настоюйте 6 годин. Цим настоєм треба полоскати горло кожні 2 години. Для посилення ефекту можна додати одну столову ложку 6-відсоткового оцту. Одночасно з цим можна приготувати такий відвар для полоскання горла: візьміть 3 чайні ложки лушпиння цибулі і закип’ятіть у воді (0,5 л). Потім нехай настоюється протягом трьох годин. Полощіть горло вранці та ввечері.
Запалені мигдалини вилікує настій часнику
– Візьміть чотири зубчики часнику, 2-3 столові ложки подрібненої трави шавлії. Залийте все одним літром окропу, настоюйте в закритому кришкою посуді на водяній бані 30 хвилин, потім повільно охолодіть до 18-20 градусів і процідіть. Застосовувати потрібно по 1/4 склянки тричі на день і полоскати горло. – Часникодавкою вичавіть столову ложку часнику, розбавте її в 2-3 ложках теплої води, додайте кілька крапель настоянки прополісу, вмочіть ватку в отриману суміш й акуратно витріть цим запалені мигдалини.
Читайте також: Полтавські лікарі порадили, як правильно вибрати матрац і подушку
Вживайте мед із алое
Вичавіть свіжий сік алое з молодої рослини (не більше 3 років), пийте сік по одній столовій ложці 1 раз на день перед сніданком. Курс лікування становить від 7 до 15 днів, залежно від особливостей організму хворого. Також добре допомагає змащування мигдалин сумішшю алое і меду у пропорції 3:1. Можна вживати по 1 чайній ложці перед сніданком (рецепти з сайтів narodna-medicina.blogspot.com, sanatate.md.ua).
Отит та втрату слуху можуть спровокувати ГРВІ, гайморити та підвищений тиск
Отит – ЛОР-захворювання, під час якого відбуваються запальні процеси у вусі. На отит хворіють у будь-якому віці, але частіше він буває в дітей, особливо до 3 років. Отити бувають зовнішніми, середніми та внутрішніми. Визначити вид хвороби може тільки отоларинголог.
– Часто отити, особливо в дітей, виникають після ГРВІ та запалення придатків пазух носа. Батькам важливо зрозуміти, що отити не можуть виникати в дитини без ГРВІ, риніту чи навіть звичайного нежитю, – наголошує отоларинголог. – Украй рідко отити бувають через травму.
За словами лікаря, батькам малечі, яка перехворіла на застуди, інфекційні захворювання, обов’язково необхідно звернути увагу на слух. – Виявити, чи є в дитини проблеми зі слухом, самостійно батьки можуть десь із 2-річного віку. Найчастіше глухість помічають тоді, коли дитя грається і не реагує на людей, які зайшли до кімнати, –каже Юрій Андрійович. Щодо дорослих, то на проблеми зі слухом, за словами лікаря, однаково скаржаться і чоловіки, і жінки. Щоб не втратити слух, особливо обережними потрібно бути гіпертонікам та гіпотонікам. Зокрема, у тих, хто страждає від підвищеного тиску, слух може знижуватися через постійний тиск на судину, що знаходиться біля вуха.
Якщо слух відновити неможливо, лише лікар підбере і порадить, який слуховий апарат підійде, аби людина змогла і надалі пізнавати світ і не відчувати дискомфорту через приглухуватість чи глухість.
ДОВІДКА «КОЛА» Як свідчить статистика, у віці від 50 до 60 років людей зі слабким слухом близько 20%, а від 60 до 70 років число хворих збільшується до 30%. Серед людей, вік яких за 70, зі слабким слухом більше 40%.
До теми: Робимо самомасаж ніг та стоп – лікуємо все тіло