Того дня о 9.04 на борту американського лінкора «Міссурі» в Токійській затоці міністр закордонних справ Японії Мамору Сігеміцу, начальник Генштабу генерал Йосідзіро Умедзу, верховний головнокомандувач союзних військ генерал армії США Дуглас Макартур, радянський генерал-лейтенант Кузьма Дерев’янко, адмірал флоту Великобританії Брюс Фрейзер та представники інших союзних держав від імені своїх урядів підписали Акт про беззастережну капітуляцію Японії. Про останні дні цієї найбільшої і найкривавішої в історії людства війни читайте далі.
Читайте також: У Полтаві вперше відзначили закінчення Другої Світової війни
Акт про безумовну капітуляцію нацистської Німеччини було підписано пізно ввечері 8 травня. Того ж дня Президія Верховної Ради СРСР відразу видала указ, яким оголосила 9 травня Днем Перемоги. Попри це, на фронті все ще тривали бої.
Німці не хотіли здаватися в полон радянській армії і за всяку ціну прагнули прорватися до західної зони окупації. Так, Прага була остаточно звільнена 10 травня, а останні групи німецьких військ на території Чехословаччини та Австрії були ліквідовані тільки 19 травня.
Виконуючи взяті перед союзниками з антигітлерівської коаліції зобов’язання, 8 серпня 1945-го СРСР оголосив війну Японії, а 6 і 9 серпня США скинули атомні бомби на японські міста Хіросіма і Нагасакі.
З 1941 до 1945 року СРСР та Японія дотримувалися нейтралітету
Небезпека війни СРСР із Японією існувала з другої половини 1930-х років. 1938 року відбулись зіткнення на озері Хасан, 1939-го –битва на Халхин-Голі на кордоні Монголії та Маньчжоу-Го. 1940-го був створений радянський Далекосхідний фронт, що вказував на реальний ризик початку війни. Проте загострення ситуації на західних кордонах змусило СРСР шукати компромісу в стосунках із Японією. Остання, у свою чергу прагнула укріпити свої кордони з Радянським Союзом. Результатом збігу інтересів двох країн стало підписання 13 квітня 1941 року Пакту про нейтралітет, згідно зі статтею 2 якого:
«…у випадку, якщо одна з договірних сторін виявиться об’єктом військових дій з боку однієї або декількох третіх держав, інша договірна сторона дотримуватиме нейтралітет протягом всього конфлікту».
1941-го країни гітлерівської коаліції, крім Японії, оголосили війну СРСР, а того ж року Японія напала на США, почавши війну на Тихому океані.
Після того, як Сталін на Потсдамській конференції дав обіцянку союзникам розпочати війну з японцями, імперія намагалася вести сепаратні мирні переговори з СРСР, але безуспішно. 8 серпня 1945 року СРСР одноосібно денонсував Радянсько-японський пакт про нейтралітет та оголосив війну Японській імперії.
Угруповання військ Червоної армії на момент початку наступу мали значну чисельну перевагу над супротивником: тільки за кількістю бійців вона досягала 1,6 разу. За кількістю танків радянські війська перевершували японців приблизно у 5 разів, в артилерії і мінометах – в 10 разів, щодо літаків – більше, ніж утричі.
Читайте також: Сталін знав, що Гітлер нападе на Радянський Союз
У боях за місто Муданьдзян японці активно використовували диверсантів-камікадзе. Обв’язавшись гранатами, ці люди кидалися на радянські танки і солдатів. На одній із ділянок фронту близько 200 «живих мін» лягли на землю перед технікою, що наступала.
Радянський Союз внаслідок цієї війни забрав частину території Японії
15 серпня імператор Хірохіто виступив зі зверненням по радіо, в якому повідомив, що Японія приймає умови Потсдамської конференції і капітулює. Імператор закликав націю до мужності, терпіння і об’єднання всіх сил для будівництва нового майбутнього. Через 3 дні, 18 серпня 1945 року, о13-й годині за місцевим часом у радіоефірі прозвучало звернення командування Квантунської армії до військ, в якому говорилося, що з причин безглуздості подальшого опору ухвалено рішення про капітуляцію. Протягом кількох наступних днів йшло оповіщення японських частин, які не мали прямого зв’язку зі штабом, і узгодження умов здачі. Згідно з цим, всі військові дії з боку Японії припинялися негайно, японські збройні сили беззастережно капітулювали (хоча окремі підрозділи в Тихоокеанському регіоні ще певний час воювали, а легендарний лейтенант Хіро Онода успішно партизанив на Філіппінах до 1974 року); зброя, військове та цивільне майно зберігалися.
Японському уряду і генштабу наказувалося негайно звільнити союзних військовополонених та інтернованих цивільних осіб.
Всі японські цивільні, військові і морські офіційні особи зобов’язувалися коритися й виконувати вказівки та накази Верховного командування союзних держав. Йому ж підпорядковувалася влада імператора і уряду Японії з управління державою
Внаслідок війни, СРСР окупував території Південного Сахаліну, тимчасово Квантун із містами Порт-Артур та Далянь, а також Курильські острови.
Втім, у певному розумінні, лише 9-10 грудня 1948 року можна вважати закінченням війни. Саме тоді ООН на пленарній сесії у Парижі проголосувала за два важливі документи міжнародного права – Конвенцію про геноцид (повна назва – Конвенція про запобігання злочину геноциду та покарання за нього) та Загальну декларацію прав людини.
Цікаві факти
– 2 вересня 1945 року, в день капітуляції Японії, Верховна Рада СРСР видала указ, яким оголошувала 3 вересня Днем Перемоги над мілітаристською Японією.
– Обидва свята – 9 травня і 3 вересня – були вихідними днями. Але вже 1947 року ці дні знову стали робочими.
– Коли пам’ять про Велику Вітчизняну війну (саме так називали Другу світову в СРСР) поклали в основу радянської ідеології, головний наголос був зроблений на перемогу над нацистською Німеччиною. Вона затьмарила решту збройних конфліктів, у яких брав участь Радянській Союз у роки Другої світової війни («золотий вересень», радянсько-фінська війна 1939-1940 роки, радянсько-японська війна).
– 1965 року 9 травня знову став вихідним днем з обов’язковими військовими парадами на честь свята. Таким чином, ця дата остаточно закріпилася у суспільній свідомості як День Перемоги і день закінчення війни.
– Формально війна з Німеччиною була закінчена тільки 25 січня 1955 року постановою Президії Верховної Ради СРСР «Про припинення стану війни між СРСР та Німеччиною».
До теми: Полтавець Іван Перепелиця три роки війни спав під відкритим небом
За матеріалами інтернет-видань підготувала Ольга Правденко