в рамках Всеукраїнського дня боротьби з раком молочної залози, який традиційно відзначається 20 жовтня.
Рак молочної залози посідає перше місце в структурі онкологічних захворювань жіночого населення України та більшості економічно розвинутих країн світу. Щороку в Україні діагностується 16 тисяч випадків раку молочної залози, а в світі ця цифра складає більше 1 мільйона, зазначили медики.
Захворюваність на рак молочної залози як в Україні в цілому, так і зокрема в Полтавський області, характеризується тенденцією до зростання. За останні три роки приріст захворювань складає 1-2%
(2010р. – 64,7 на 100 тис. населення;
2011р. – 66 на 100 тис. населення,
2012р. – 67 на 100 тис. населення).
Як повідомив в.о. головного лікаря Полтавського обласного клінічного онкологічного диспансеру Орест Вовк:
– Кожна восьма жінка має перспективи захворіти на рак. І вже за 9 місяців 2013 року у 300 жінок виявили дане захворювання. Звичайно рік ще не закінчився, але у 2012 році ця цифра склала – 500 жінок. За два дні акції «Відкритих дверей» до нас звернулося близько двадцяти жінок для безкоштовного обстеження і на даний час в однієї було виявлено підозру на рак молочних залоз. Це ще раз підтверджує те, що потрібно частіше звертатися до лікарів і не відкладати на потім. Тому що рак молочної залози є виліковним лише на 1-2-й стадіях розвитку.
Жінкам допомагають пережити хворобу громадські організації
– Наша організація об’єднує жінок, що перенесли операцію з приводу раку молочної залози. Така операція дуже важко переноситься, тому ми вирішили продовжити працю покійної Нелі Кружилової, яка є засновником організації, яку створили ще у 2001 році, і мала назву «Надія». Жінка не повинна залишатися одна зі своєю проблемою. Адже дуже прикро, коли від неї відвертаються рідні, близькі та друзі, – говорить Ніна Петренко, керівник громадської організації «Надія Є…». Наші жінки допомагають іншим переживати важкі часи до і після операцій. Наша організація на даний час налічує 22 жінки, які мають активну життєву позицію і всіма силами допомагають і підтримують інших жінок, щоб вони не почувалися самотніми, щоб вони знали, що є люди, які зрозуміють їх. І це все допоможе жінці відчувати себе рівною в суспільстві.
Вчасне обстеження врятує життя
Лікарі запевняють, для того щоб зберегти своє здоров’я і навіть життя, жінкам достатньо проводити щомісячні самообстеження молочних залоз та не забувати про регулярні відвідування спеціалістів – гінеколога та мамолога.
Самообстеження – проста і доступна процедура, яка включає в себе: огляд молочних залоз перед дзеркалом, прощупування їх у положеннях стоячи та лежачи. Більшість випадків раку молочних залоз виявляють самі жінки, що призводить до позитивної динаміки лікування, адже у 94% виявлення захворювання на ранній стадії успішно виліковується.
Онкохворі можуть відпочивати у санаторіях, але з путівками проблеми
На конференції поставали питання щодо реабілітації жінок в післяопераційний період. На них відповів Віктор Лисак, директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації:
– Нещодавно було відкрито реабілітаційний центр при онкодиспансері. Адже раніше онкохворому в санаторії та курорти шлях був закритий. Ми добилися, щоб в санаторіях Полтавської області були відкриті окремі відділення для хворих, у яких є ускладнення після операції. Але на жаль сьогодні виникла проблема щодо путівок. Щорічна потреба в оздоровленні хворих висока, але квоти на путівки дуже малі. Цього року ми повинні були отримати 15 путівок, а надано було лише 2.
Автор: Тетяна Прищепа
Читайте також:Дитяча онкологія – задуматись повинен кожен!