Відчуття війни в рідному місті

3 липня 2014 о 12:521282 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245
З-під Полтави до Бендер. Так називається книга Богдана Лепкого, котра опинилися на полиці Тараса Прохаська і потрапила мені на очі. Я сказав, що це знак і я маю неодмінно назвати так свій есей, адже наразі це є не що інше як моя подорож.

Але наразі назва напрошується зовсім інша.

Ми стоїмо на балконі в квартирі Тараса Богдановича і дивимося на людей внизу. Місце хороше, франківчани поспішають: хто додому з роботи, хто вже на спацер (чи то по-полтавськи «на прогулянку»). Ми стоїмо і говоримо чи то про виноград, що обплів його балкон, чи то про поступове зникнення архітектурного обличчя старого Франківська (чи то пак, Станіславова).

Тарас Богданович зненацька запитує: чи відчуваємо ми війну у своїх містах? І я не знаю, що маю йому сказати. Я не відчував її вдома, у Полтаві. А тепер тут, у Франківську, за 723 кілометри по прямій від дому, або ж за понад 900 кілометрів автошляхами я тим паче не відчуваю її.

Тут, як і у Полтаві, люди ходять на побачення, на вулицях грають музиканти, чути сміх. Будівельники зводять нові помешкання, відкриваються нові магазини. Життя триває. Якби відключити телефон і не зазирати щокілька годин у новинні стрічки – то не відчутно абсолютно нічого.

Але я так не можу. Як і відповісти на питання Прохаська.

Я знаю наразі, що мій друг важко поранений і я маю мінімум інформації. І попри той бруд, котрий свого часу виливали на нього, десятки, якщо не сотні полтавців долучаються до фінансової допомоги.

Тут діти гуляють під фонтаном, дорослі спокійно обідають у рестораціях і кав’ярнях, а кінотеатри рекламують чергові блокбастери.

А в світі моєї новинарної стрічки знову пишуть про друга: линуть заяви, що поранення спричинене з вини інструктора і друга змушують зізнатися в самострільстві. І я не знаю кому вірити і чи варто вірити комусь взагалі. Знайомі запитують чи правда це, а я відчуваю себе цілком безпорадним. Бо що я маю говорити, коли сам знаходжуся за 900 кілометрів від дому і сам гублюся від таких новин?

Тому коли ведучі місцевих радіостанцій теж запитують мене про відчуття війни у рідному місті, то все, що я можу сказати – це говорити про друга .

Бо це те, що наразі важить мені найбільше.

Бо я ще пригадую розмову з ним наприкінці лютого, коли обіцяв, що буду розповідати своїм майбутнім дітям, як «дядько Сашко накидав ласо на ідола».

Бо я страшенно пишаюся цією людиною.

Бо саме б такого я би хотів собі брата, хоча ніколи не зізнавався нікому у цьому.