Протягом кількох місяців у духовній столиці кандидати на посаду міського голови «дарують» виборцям цукор та аптечки. Та правоохоронці лише 20 жовтня задокументували такі факти - після того, як виїхали з журналістами на місце роздачі наборів. Тож тепер вони повинні провести розслідування і дати належну оцінку таким діям.
З чого все почалось?
Поїхати з оперативниками і задокументувати факти «імовірного підкупу» запропонував Руслан Бірюков, заступник головного міліціонера Полтави, під час прес-конференції в УМВС області. Запропонував таку поїздку він після багатьох поставлених питань представниками ЗМІ щодо кількості зафіксованих заяв про підкуп у Полтаві, порушення щодо цього адміністративних та кримінальних проваджень. Зокрема просили конкретики про аптечки та пакети з цукром, вміст яких перевищує «допустиму» суму – 68, 90 гривень (згідно ч. 4 ст. 60 Закону України «Про місцеві вибори»).
Пункт перший – по цукор
Через 40 хвилин після закінчення прес-конференції бажаючим висвітлити таку подію організували мікроавтобус. Слідчо-оперативна група та ЗМІ спочатку прибули за адресою Майдан Незалежності, 1-б, де полтавцям вручали цукор в пакетах з написом «Совість України». Побачивши багато камер та диктофонів, присутні люди, яких було чимало, почали сваритись на журналістів, щоб не знімали. У приміщення офісу представників ЗМІ не пускали, міліціонери в цей час стояли осторонь. На запитання журналістів, чому вони нічого не роблять, правоохоронці відповіли, що для початку їм потрібна офіційна заява, яку таки написали представники ЗМІ. Згодом міліція, кореспонденти й оператори змогли зайти у приміщення офісу політичної сили, але звідти їх відразу попросили піти, посилаючись на те, що це приватна власність.
Що відбувалось усередині погодились розповісти двоє полтавців, які вже отримали «солодкий подарунок»
– У пакеті цукор. Нам перед врученням показали фільм про Полтаву, також виступив перед нами мер з невеликою промовою. У залі були в основному пенсіонери, – сказала жінка.
– Тут відбувались збори дітей війни, пенсіонерів. Я прийшов по запрошенню. Показали нам фільм, а ще виступав мер Полтави, – пояснив чоловік.
Пункт другий – по аптечки
Після «цукрових подарунків», міліція з журналістами попрямувала на Калініна, 12/8 (зупинка «Алмазна»). Саме за цією адресою, як уже відомо, роздають «аптечки здоров’я». На момент прибуття незваних гостей біля обох входів у приміщення було малолюдно. З дверей вийшла жінка, яка впускала полтавців, що мали при собі запрошення. Міліції та журналістам представилась як волонтер і відмовилась давати коментарі, сказавши, щоб звертались за інформацією до Андрія Матковського, кандидата на посаду міського голови Полтави.
Після цього закрила двері зсередини, не впустивши ЗМІ й міліцію. За кілька хвилин до будівлі почали сходитись полтавці, яких запросили для отримання аптечок на конкретний час. Журналістам вони також були не раді, спілкуватись відмовлялись.
Коли нарешті відчинили двері зсередини і почали випускати людей, які тримали аптечки в руках, міліція знову не поспішила підходити до входу. Врешті решт, після зауваження журналістів, один з міліціонерів підійшов і почав задавати питання жінці, яка отримала аптечку. Далі розмову підхопили кореспонденти, попросили показати вміст «подарунку» з політичним підтекстом. Полтавка погодилась і в цей момент правоохоронці знову відійшли в бік. На запитання журналіста, чому ж вони не фіксують разом з журналістами вміст аптечки, відповіли, що зараз все описуватимуть документально, просто, мовляв, відійшли, аби не заважати ЗМІ. Після того, як журналісти завершили зйомку «подарунків», правоохоронці дійсно повели жінку давати покази.
Журналісти – перші, хто погодився писати заяву про підкуп виборців у Полтаві
Після такого рейду речник УМВС прокоментував подію і розповів, що далі робитимуть правоохоронці з зафіксованими фактами
– На сьогодні маємо 57 офіційних заяв про порушення виборчого законодавство в Полтавській області, – сказав Юрій Сулаєв. – Сьогодні під час прес-конференції журналісти навели приклади імовірного підкупу виборців у Полтаві окремими суб’єктами виборчого процесу. Керівництво УМВС запропонувало спільно перевірити ці заяви і виїхати в імовірні точки здійснення такого протиправного дійства. Ми виїхали з слідчо-оперативною групою за вказаними адресами, провели опитування громадськості, отримали заяви від журналістів і офіційно їх зареєстрували. Вони внесені вже до єдиного обліку і з подальшим внесенням інформації до єдиного реєстру досудових розслідувань з кваліфікуючими ознаки статті 160 Кримінального кодексу України, яка кваліфікується як підкуп виборців. Далі будуть проведені слідчі дії і прийняте адекватне юридичне рішення по завершенню слідства.
На питання чому ж раніше міліція не фіксувала таких порушень, відповів:
– Громадяни не дуже охоче йдуть на контакт з правоохоронцями: не хочуть давати пояснення, засвідчувати те, що є учасником протиправних дій. Ви самі це все сьогодні бачили, – прокоментував Юрій Васильович. – Заяви надходили і раніше, але після отримання офіційних повідомлень, за вказаними адресами приїздила слідчо-оперативна група – і в цей момент всі точки зачинялись і не було вже нікого. Не було і осіб, які б написали офіційну заяву, тому ми вдячні журналістам, які взяли на себе таку громадянську ініціативу.